REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Rewolucja od UPC? Poważna odpowiedź na cyfryzację

UPC zaskoczyło właśnie cyfrową rewolucją. Nowa propozycja jeśli nie jest rewolucyjna, to z pewnością jest przełomowa. Ruch UPC jest też sygnałem - rynek płatnej telewizji czuje efekty cyfryzacji telewizji naziemnej. Są powody do radości?

23.08.2013
9:01
Netflix w UPC
REKLAMA

Nawet data wprowadzenia nowej promocji jest bardzo wymowna „Cyfrowa rewolucja" w UPC rozpoczyna się równo miesiąc po wyłączeniu sygnału analogowego w naziemnej telewizji. Czym jest nowa oferta? Każdy kto jest abonentem telewizji UPC, bez różnicy czy korzysta z cyfrowej telewizji kablowej czy też analogowej, zyskuje dostęp do 35 kanałów cyfrowych za darmo, w tym trzech w HD. Bez konieczności posiadania dekodera, wystarczy posiadać telewizor z wsparciem dla DVB-C.

REKLAMA

Oferta tego pakietu nie rzuca na kolana, w większości to stacje dostępne w cyfrowej telewizji naziemnej. Bonusem jest TVN w HD czy kanał promocyjny, którym na starcie jest Kino Polska. Poza tym w ramach Cyfrowej Rewolucji znajdą się kanały pokroju Religia.TV, Polsat 2 czy wciąż nieobecnej w cyfrowym multipleksie TV Trwam. Nie chodzi jednak o ofertę, a o podejście. Wreszcie zaproponowano posiadaczom analogowej kablówki rozwiązanie równie wygodne jak w przypadku ich bieżącej oferty. Bez żadnych dodatkowych rozwiązań. Podstawowe kanały są dostępne na wyciągnięcie pilota. Jeśli ktoś zechce mieć więcej kanałów w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku będzie mógł zdecydować się na zakup dekodera z dodatkowymi funkcjami lub modułu CI+ zapewniającego taką samą wygodę.

REKLAMA

Zagranie UPC jest bardzo rozsądne, zwłaszcza, że operator na tym nie kończy. W kolejnych tygodniach zaprezentowany ma być pakiet Start TV zastępujący najniższa ofertę kablowej telewizji cyfrowej. Ruch największego operatora telewizji kablowej pokazuje, że cyfrowa telewizja naziemna uderzyła w bazę klientów pozostających na najniższych analogowych pakietach.Cyfryzacja zmusiła do zmian, których jeszcze kilka miesięcy temu operatorzy nie chcieli. Dla wielu kablówek sygnał analogowy to dziś jeszcze niezły interes, ale użytkownicy będą uciekać. A przy tej uciecze czesto rozważać będą darmową ofertę telewizji naziemnej. Decyzja UPC jest tu rozsądną alternatywą. Myślę, że są w ten sposób zatrzymać odpływ abonentów wciąż tkwiących przy analogowej telewizji.

Jestem ciekaw jak ruch UPC wpłynie na małe kablówki. Ich dni wydają się być policzone. Dla UPC utrata nawet kilku tysięcy abonentów z najniższymi pakietami nie byłaby taka dotykliwa, dla osiedlowych operatorów będzie zabójcza. Dla mnie jednak ważniejszy jest fakt, że koniec analogowej telewizji także w wersji kablowej jest bliski. Czas zakończyć starą erę i zacząć na poważnie myśleć o dostępności i jakości kanałów HD. A decyzja UPC jeśli nie jest rewolucyjna to jest symboliczna i przełomowa. Największy operator kablowy zmienia tym samym reguły gry. Konkurencja wkrótce może obudzić się z ręką w nocniku, bo abonenci wybiorą darmową DVB-T.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA