Tech  / News

Jak popularny jest WordPress? Nawet sobie tego nie wyobrażacie

Na początku roku świat obiegła informacja, że na WordPressie działa już 17% wszystkich stron www w Sieci. Ta olbrzymia popularność, cały czas rośnie i kolejne osoby przekonują się do tego rozwiązania. I to w tempie 89 pobrań... na minutę.

WordPress to nic innego jak system zarządzania treścią, który zainstalowany na serwerze pozwala nam na tworzenie i obsługę serwisu internetowego. W oparciu o to rozwiązanie działa prawie co piąta strona www na świecie. Z końcem 2012 roku mówiło się o 16,7% wszystkich serwisów www, a obecnie jest to już 18,9%.

Dlaczego WordPress tak pędzi? Zawdzięczamy to licencji na jakiej produkt ten jest dostępny. Mowa tu o GNU (General Public License) v2.0, czyli licencji wolnego i otwartego oprogramowania, która zapewnia bezpłatny dostęp do plików źródłowych i pozwala na łatwe wprowadzanie modyfikacji przez użytkowników.

Dzięki temu WordPress jest dynamicznie rozwijany i nie brakuje dla niego funkcjonalnych dodatków. W czystej formie WordPress jest prostym serwisem internetowym, często określanym jako blogowy. Jednak dzięki podatności na wszelkie modyfikacje i personalizację możemy tę prostą stronę zamienić w duży serwis internetowy lub nawet portal.

Ludzie z Elegant Themes przygotowali ciekawą infografikę, która prezentuje najważniejsze informacje z prezentacji The State of the Web. Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że WordPress został pobrany w ciągu ostatnich miesięcy 46 milionów razy. Ogromne wrażenie robią też liczby zgłaszanych i dodawany po akceptacji do repozytorium wtyczek i motywów. Wartości na poziomie (odpowiednio) 6758 i 336 dają nam praktycznie gwarancję, że w bazie dodatków znajdziemy rozwiązań, które pozwolą nam na zmodyfikowanie wyglądu i działania serwisu według naszych potrzeb.

Zresztą, zobaczcie sami.

wordpress
Tagi: Wordpress
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst