REKLAMA

5 kwartałów z rzędu - tyle już spada sprzedaż komputerów PC, jednak nie wszyscy płaczą

Gartner i IDC tym razem są zgodni - sprzedaż komputerów PC spadła w zeszłym kwartale o 11%. i to wcale nie koniec złych wiadomości - sprzedaż PC spadła piąty kwartał z rzędu. Jeszcze gorzej - to najdłuższy spadek w historii branży. Czy ktoś może mieć jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że czas dominacji PC, znanej jako era Wintel, dobiegła dawno końca?

12.07.2013 12.11
sprzedaż komputerów pc
REKLAMA
REKLAMA

Pamiętajmy o jakim okresie mówimy - na rynku zadomowił się już na dobre nowy system operacyjny Windows 8. Zdecydowana większość nowych komputerów sprzedawanych w sklepach jest już wyposażona w najnowszą wersję Windowsa. Mimo to, sprzedaż spada. Co więcej, spadek sprzedaży przyspiesza z kwartału na kwartał, więc można zaryzykować stwierdzenie, że Windows 8 nie tyle nie pomógł branży, ale wręcz jej zaszkodził.

Co ciekawe, rynek komputerów próbuje wyjść na przeciw oczekiwaniom konsumentów i inwestuje w różnego rodzaju hybrydy łączące zalety tabletów oraz PC. W większości przypadków jednak takie pomysły nie przypadają do gustu klientom. Ci wybierają zwykłe tablety, nie oparte o infrastrukturę sprzętową Intela oraz bez systemu Windows. To rzuca jeszcze większy cień właśnie na oprogramowanie Microsoftu, które zdaje się, że po prostu nie przypada ludziom do gustu.

Zaktualizowana wersja Windowsa (8.1) ma wychodzić na przeciw wielu zarzutom kierowanym w stosunku do pierwszej wersji nowego Windowsa. Pierwsze fabrycznie wyposażone w system Windows 8.1 komputery trafią na rynek w tym kwartale, więc znowu należy poczekać na to, jak rynek je przyjmie. Można jednak odnieść wrażenie, że coraz mniej kogokolwiek to obchodzi.

Mimo to, nie wszyscy płaczą. Najmniej smutków ma dziś chyba chińskie Lenovo, które znowu wyprzedziło HP na pozycji największego sprzedawcy komputerów na świecie. Znowu, bo wcześniej zdarzało się Lenovo być na 1. pozycji w jednym z dwóch rankingów. Teraz oba domy analityczne IDC i Gartner, po raz pierwszy razem widzą w nim lidera. Lenovo kontroluje 16,7% światowej sprzedaży PC i jest to dziś minimalnie więcej od HP, który zmaga się z kolejnymi spadkami na swoich koronnych rynkach. Były lider stracił w ciągu roku 5% sprzedaży (4% wg IDC).

wyniki sprzedazowe
REKLAMA

Na koniec powtórzmy co na Spider's Web piszemy od dawna: era post-PC nie oznacza, że ludzie przestaną kupować i używać komputerów PC. Oznacza jednak, że dla bardzo wielu konsumentów podstawowym urządzeniem komputerowym w domu będzie tablet, ewentualnie smartfon. To implikuje wielkie zmiany na rynku w ujęciu biznesowym - jeśli dynamika sprzedaży przechyla się mocno na korzyść urządzeń mobilnych, to tam będą i największe pieniądze, i najlepsi ludzie, i w końcu najlepsze produkty.

Zdjęcie Magnifying optical glass with Decline Graph icon on digital pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA