Tech  / Artykuł

Wiemy już co Polacy kupują na raty w serwisie Allegro

Minął nieco ponad rok odkąd Allegro wprowadziło możliwość kupowania na raty przez system PayU. Z tej okazji przedstawiciele największego serwisu aukcyjnego w Polsce pokusili się o podsumowanie tego okresu. Kto korzystał z rat? Co najchętniej kupowano? Ile trwają wszystkie formalności?

System został uruchomiony dokładnie 26 czerwca 2012 roku. Początkowo działał tylko na Allegro, ale dzisiaj pozwala także na dokonywanie zakupów na raty w ponad 6 tysiącach sklepów internetowych.

- Dla 56 procent kupujących, którzy wybrali w ciągu ostatniego roku raty PayU jako metodę płatności, była to najwyższa z ich dotychczasowych transakcji na platformie Allegro. Gdyby nie możliwość rozłożenia płatności w czasie, prawdopodobnie wartość ich koszyka byłaby znacznie niższa, albo decyzja o zakupie w ogóle by nie zapadła – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU SA. – Co więcej, aż 22 proc. osób, które otrzymały raty PayU skorzystało z tej metody płatności ponownie przy kolejnych zakupach. To utwierdza nas w przekonaniu, że stworzyliśmy nowy standard kredytowy, idealnie dopasowany do oczekiwań internautów – dodaje.

Użytkownicy najczęściej kupowali na raty przedmioty z kategorii telefony i akcesoria. Łączna ilość tego typu transakcji była aż dwa razy większa niż w przypadku drugiej w kolejności kategorii, czyli komputerów.

Raty PayU pozwalają na dokonanie zakupów w kwocie do 20 tysięcy złotych. Najwyższa, dotychczas zarejestrowana transakcja opiewała na kwotę 19 300 złotych. Aż 33 procent korzystających z tego systemu dokonało zakupów w kwocie 500-1000 złotych. Niewiele mniej, bo 31,2 procent wybrało przedmioty w przedziale od 1000 do 2000 złotych. Co piąta osoba kupiła za kwotę 300-500 złotych. Co ciekawe, aż dla 56 procent korzystających z rat Allegro, zakup w ten sposób był najwyższych w historii korzystania z serwisu. To jasno pokazuje, że ten typ płatności okazał się sporym sukcesem.

– Wszystkie kroki związane z otrzymaniem rat PayU przez kupującego wykonywane są w Internecie. Wraz z wyborem tej metody płatności klient sklepu online jest przekierowany do wniosku o pożyczkę ratalną, którego wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut. Najszybciej udzielona odpowiedź pozytywna trafiła do klienta w ciągu 90 sekund od wysłania wniosku – opowiada Celina Waleśkiewicz z Alior Banku.

Z rat Allegro korzystają głównie mężczyźni (71 procent). Większość pożyczkobiorców ma średnie (45 proc.) lub wyższe (44 proc.) wykształcenie. Ich średni wiek to 35 lat. Aż 58 procent z nich ma konto na Allegro od 5 do 10 lat.

– Poza kilkoma wyłączeniami (m.in. konto Junior, Firma, instytucje charytatywne oraz użytkownicy niezarejestrowani) płatność ratalna jest dostępna dla użytkowników Allegro od momentu aktywowania konta w serwisie. Zachęcamy więc także najmłodszych stażem użytkowników do wypróbowania tej metody – mówi Diana Tokarska.

Sam korzystałem z rat Allegro i uczciwie muszę przyznać, że system jest naprawdę interesujący. Oprocentowanie jest stosunkowo niskie (jak akurat wybrałem opcję na 12 miesięcy i to pewnie dlatego), a cały proces dość łatwy. Jedynie zastrzeżenia mogę mieć do czasu weryfikacji, który w moim przypadku trwał ponad 2 dni. Jednak pomimo tego byłem zadowolony i pewnie jeszcze skorzystam z tego typu płatności. Tym bardziej, że do tej pory raty internetowe i tak wymagały czekania na dostarczenie umowy, odsyłania jej i wielu innych formalności. Skoro można szybciej i łatwiej, to czemu nie.

I nie doszukujcie się tutaj żadnej kryptoreklamy. Naszym zadaniem jest oceniać i w tym wypadku ta ocena wypada pozytywnie. Nie ma żadnego powodu żeby kłamać.

INFOGRAFIKA_raty_payu_podsumowanie_roczne_24.07.2013
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst