REKLAMA

Twórca Deus Ex: The Fall utrudnia życie klientom, którzy legalnie nabyli grę

Sprawa dotyczy wydanego przedwczoraj Deus Ex: The Fall. Wydawca gry, Sqaure Enix, chciał wykazać się sprytem i skutecznie uprzykrzyć rozgrywkę osobom korzystającym z pirackich kopii ich naprawdę udanego dzieła. Efekt końcowy jest zupełnie odwrotny od zamierzonego.

12.07.2013 15.14
Twórca Deus Ex: The Fall utrudnia życie klientom, którzy legalnie nabyli grę
REKLAMA
REKLAMA

Deus Ex: The Fall to jedna z niewielu przenośnych aplikacji tworzonych z takim rozmachem, wydanych jedynie na tablety i smartfony z iOS. Gra zebrała pozytywne recenzje i cieszy się uznaniem krytyków, którzy wskazują na jej wielki format, wspaniale opowiedzianą historię, spójność z uniwersum oraz akceptowalne sterowanie. Niestety, nie każdy z posiadaczy aplikacji może poznać dzieło N-Fusion od tej strony, nawet pomimo zakupu produkcji w iTunes.

deus ex the fall 2

Okazuje się, że warta 7 dolarów gra posiada wewnętrzny system zabezpieczeń, który ma skutecznie uprzykrzać życie osobom korzystającym z pirackiej wersji The Fall. Po przejściu samouczka, wsiąkając w opowiadaną historię i ruszając do akcji, gracz chcący pociągnąć za spust futurystycznej broni otrzymuje taką oto informację:

deus ex the fall zabezpieczenia

Jako pierwszy powiadomił o tym użytkownik KipEnyan na forum Reddit. Wraz z umieszczonym zdjęciem posiadacz aplikacji napisał:

Komunikat o braku możliwości używania broni tyczy się wszystkich, którzy instalują Deus Ex: The Fall na sprzętach iOS z jailbreakiem. Ten rozumiany jest jako modyfikacja niwelująca ograniczenia narzucone przez Apple, dzięki którym użytkownik może w znacznie większym stopniu personalizować posiadany sprzęt oraz instalować aplikacje, które nie są dostępne za pomocą iTunes i innych akceptowanych przez giganta źródeł dystrybucji. Tyczy się to również pirackich wersji gier i programów.

jailbreak

Square Enix wrzuca tym samym do jednego worka zarówno osoby instalujące pirackie aplikacje, jak i te, które używają jailbreaka dla większej personalizacji swojego smartfona bądź tabletu. Co bardzo istotne, jest to sprzeczne z prawem. W 2012 roku Urząd do spraw Własności Intelektualnej Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o legalności jailbreaka, którego dokonują posiadacze smartfonów. Decyzja Copyright Office nie została jednak rozszerzona na tablety. Powodem takiego stanu rzeczy jest wciąż nieunormowana zdaniem Urzędu terminologia tabletu, którą można by poszerzyć o przenośne konsole do gier, na których taka praktyka jest nielegalna.

W związku z decyzją Copyright Office, wszyscy posiadacze iPhone’a dokonujący jailbreaka postępują zgodnie z prawem, w przeciwieństwie do użytkowników iPada. Zabezpieczenia zawarte w Deus Ex: The Fall nie czynią jednak żadnego rozróżnienia, skutecznie uniemożliwiając rozgrywkę wszystkim posiadaczom sprzętów Apple. Program wydany przez Square za korzystających z nielegalnych kopii uznaje zarówno osoby korzystające z pirackiej wersji, jak również tej kupionej za pomocą iTunes.

Co jeszcze bardziej frustrujące, w opisie aplikacji na iTunes brakuje jakiejkolwiek informacji na ten temat, przez co zachęceni pozytywnymi recenzjami użytkownicy sprzętów Apple wydają 7 dolarów na produkt, w który nie mogą komfortowo grać. Reakcje klientów, którzy zgodnie z prawem dokonali jailbreaka iPhone’a bądź czują się oszukani brakiem ostrzeżenia, poskutkowały obniżeniem oceny Deus Ex: The Fall w agregatorze Metacritic. W czasie pisania tego tekstu dzieło N-Fusion posiada tam raptem 35 punktów, w 100-punktowej skali. Użytkownicy sprzętów Apple słusznie czują się nabici w butelkę, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką cenę aplikacji.

deus ex itunes
REKLAMA

Na ten moment Square nie wydało oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Jedno jest jednak pewne – decyzje powzięte przez wydawcę to dobry przykład na to, jak nie powinny wyglądać antypirackie zabezpieczenia. Osoby legalnie dokonujące jailbreaka oraz kupujące grę za niemałą sumę, zostały potraktowane tak, jak typowi piraci. Jeśli Square tak bardzo przeszkadza jailbreak na sprzętach Apple, którym dedykowane jest The Fall, twórcy powinni wydać odrębne wersje na iPhone’y i iPady. W przeciwnym przypadku brakuje tutaj jakiegokolwiek poszanowania osób, którzy zgodnie z prawem dokonują modyfikacji posiadanego przez siebie smartfona oraz, co jeszcze ważniejsze, poszanowania dla własnych klientów. Komuś zabrakło wyobraźni.

 Zdjęcie Mobile phone on a grey background pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA