REKLAMA

Najchętniej wybierane aparaty w 2013 roku – raport Skąpiec.pl

Serwis Skąpiec.pl opublikował wraz ze swoimi partnerami raport dotyczący najchętniej kupowanych aparatów w pierwszej części 2013 roku – konkretnie od 1 stycznia do 31 maja. Poza listą aparatów raport przynosi ciekawe informacje mówiące o tym, czego podczas poszukiwań aparatu szukają klienci.

15.07.2013 09.56
lustrzanka
REKLAMA

Internauci odwiedzający porównywarkę Skąpiec.pl szukając aparatu w pierwszej kolejności (43%) wybierają markę, później typ aparatu (lustrzanka/bezlusterkowiec/kompakt) – 28%. Konkretne parametry odchodzą na dalszy plan. To dobra informacja, wygląda na to, że klient w końcu dojrzewa do świadomego wyboru i wie czego chce, przynajmniej w kwestii tak fundamentalnej, jak rodzaj aparatu. Nie dokonujemy już wyboru poprzez krzykliwe hasła o dużej liczbie megapikseli, czy największej krotności zooma.

REKLAMA

Bez zaskoczenia, najpopularniejsze marki to giganci Nikon i Canon, którzy według raportu razem mają ok. 45% rynku. Nikon wyprzedza Canona o 4 punkty procentowe. Najchętniej kupowany typ aparatu to w dalszym ciągu lustrzanka (41%). Na drugim miejscu cały czas są kompakty (30%), a swoją obecność coraz mocniej zaznaczają bezlusterkowce uplasowane na trzecim miejscu (14%). Jestem ciekaw jak ten podział będzie się zmieniał na przestrzeni kilku nadchodzących lat.

Jeżeli mowa o parametrach, najpopularniejszym jest o dziwo jakość filmów. Aż 3/4 klientów wybiera aparat, który nagrywa w Full HD.

Kierując się ceną najczęściej internauci zaznaczali kategorię do 400 zł, co wskazuje na najbardziej podstawowe kompakty. Połowa Internautów nie chce wydać na aparat więcej niż 1200 zł, a kwotę powyżej 3000 zł jest w stanie wydać 13% klientów.

W raporcie pokazano także jakiej wielkości matryce są popularne. Nie wiem czy w tym miejscu wkradł się błąd, czy wyszła niekompetencja twórców raportu, ale pomieszali oni całkowicie rodzaj matrycy z jej wielkością. Na pierwszym miejscu w kategorii „rozmiar matrycy” widnieje CMOS, następnie pełna klatka, a dalej rozmiar APS-C. To tak, jakby w kategorii „przekątna TV” umieścić LED, 50”, 32”.

Najpopularniejszy - Nikon D5100

nikon-d5100

Przejdźmy do sedna – jakie aparaty są najczęściej wybierane? Na pierwszym miejscu uplasował się Nikon D5100 z obiektywem 18-105 mm. Nie ma tu większego zaskoczenia, jest to korpus ze środkowej półki amatorskiej w Nikonie. Jeszcze nie najlepszy pośród amatorskich, ale już nie najniższy. Na początek jest to optymalny wybór. Drugie miejsce to ogromne zaskoczenie, bowiem obejmuje je pełna klatka Nikona – model D600. Aparat w cenie 6000 zł za sam korpus na drugim miejscu? Coś tu jest nie tak. Trzecie miejsce to rewelacyjny kompakt Sony, model RX100.

Zaskoczony tak wysoką pozycją Nikona D600 sprawdziłem metodologię badań. Okazuje się, że autorzy raportu brali pod uwagę nie faktyczne zakupy aparatów, tylko częstość ich oglądania w serwisie. Ten tok rozumowania jest skrajnie uproszczony i trudno przełożyć go na prawdziwe wybory. Sam wielokrotnie sprawdzam cenę różnych korpusów w porównywarkach, ale to przecież nie znaczy, że aparat chcę od razu kupić. Zatem najchętniej wybierane aparaty mówią właściwie o niczym. Co innego popularne parametry. Czym innym jest wpisanie nazwy D600 w celu wyszukania ceny, a czym innym mozolne filtrowanie wyników i zaznaczanie swoich preferencji. Można zatem przyjąć, że przynajmniej w pierwszej części raport daje w miarę sensowny obraz rynku.

REKLAMA

Cały raport jest dostępny do pobrania tutaj (PDF 7,2 MB).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA