REKLAMA

CyanogenMod to już nie tylko modyfikacja Androida. To także genialne aplikacje

Zespół CyanogenMod rozszerza swoją działalność. Już niedługo, obok swoich własnych dystrybucji Androida, będą oferowali oni zupełnie nową aplikację fotograficzną o nazwie Focal. Trzeba przyznać, że zapowiada się ona rewelacyjnie.

29.07.2013 12.35
CyanogenMod to już nie tylko modyfikacja Androida. To także genialne aplikacje
REKLAMA

CyanogenMod to projekt, który kojarzy pewnie większość użytkowników Androida. CM skupia zespół programistów i developerów, którzy po premierze każdej nowej odsłony Androida tworzą na jego bazie własną dystrybucję tego systemu. Nieoficjalnych ROMów Androida jest całe mnóstwo, ale obok MIUI to właśnie CyanogenMod zyskał największą popularność. CM to czysty Android bez żadnych zamulających nakładek, usprawniony jedynie o kilka dodatków ułatwiających życie.

REKLAMA

Dystrybucje kolejnych wersji CM są dostępne na urządzenia, które już dawno przestał wspierać producent. Dzięki temu mój leciwy Samsung Galaxy S1 pracuje obecnie na najnowszej wersji Androida, a całość działa szybciej, niż na jakimkolwiek oficjalnym sofcie Samsunga.

Focal

Focal to pierwszy etap projektu Nemesis

Zespół CM tworzy właśnie lakoniczny projekt o nazwie Nemesis. Na razie niewiele o nim wiadomo, ale ma to być zestaw aplikacji, które mają zastąpić wbudowane aplikacje Androida i rozszerzyć je o cały szereg nowych funkcji. Pierwszym etapem projektu jest Focal, czyli nowa aplikacja foto.

W sieci pojawiły się pierwsze filmy prezentujące interfejs aplikacji. Focal zawierać będzie 5 trybów: aparat tylny, aparat przedni, kamera, panorama i PicSphere, czyli panorama 3D. Gestem slajdu od dłuższego boku smartfona wywołamy bardzo rozbudowane menu aplikacji. Znajdziemy tam obsługę wszystkich funkcji aparatu, m.in. ustawienia lampy błyskowej, HDR, serii zdjęć czy timera. Oprócz tego aplikacja pozwoli na mniej standardowe nastawy. Umożliwi m.in. kontrolę nad czułością ISO, kompensacją ekspozycji, balansem bieli, czy trybem zdjęć (np. makro). Interfejs jest bardzo minimalistyczny i nienachalny, co dobrze wróży aplikacji. Twórcy obiecują także dużo lepszą jakość zdjęć niż ze standardowej aplikacji, ale życie uczy, żeby podchodzić z dystansem do takich rewelacji.

Focal

Rule #1, never ask for ETA

REKLAMA

Focal ujrzy światło dzienne wraz z nową odsłoną CyanogenMod 10.2 oparta na Androidzie 4.3. Jeden z developerów zdradził jednak, że Focal zostanie także dołączony do nowych buildów CM 10.1 opartego o Androida 4.2. Kiedy? Standardowo dla CM -  będzie, jak będzie gotowy. „Rule #1, never ask for ETA (Estimated Time of Arrival)”.

Nowa aplikacja Focal zapowiada się wyjątkowo dobrze. Czerpie garściami z najlepszych androidowych aplikacji foto i dodaje niezbędne funkcje do wyjątkowo ubogiej aplikacji aparatu wbudowanej w czystego Androida. Nie mniej ciekawy jest też lakoniczny projekt Nemesis, który ma odświeżać kolejne natywne aplikacje. Co będzie kolejne? Obstawiałbym przeglądarkę www, która w czystym Androidzie także jest bardzo toporna. Aplikacja aparatu powinna na dniach wyciec do internetu, wraz z pierwszymi buildami CM 10.2. Jeżeli ktoś jest bardzo ciekawy jej działania, polecam śledzenie mekki wszystkich moderów, czyli forum XDA. Informacje o nowej aplikacji na pewno pojawią się także na oficjalnej stronie CyanogenMod.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA