REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Darmowy internet na całym świecie? To możliwe

Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. W świecie smartfonów letnie zwiedzanie, zamiast podziwiania, może zakończyć się poszukiwaniem łączności WiFi. O otwartą i bezpieczną sieć wcale nie jest łatwo. Są jednak sposoby by zyskać dostęp do tysięcy HotSpotów, także w nietypowych lokalizacjach.

15.07.2013
10:43
Darmowy internet na całym świecie? To możliwe
REKLAMA

Gdy tylko przekroczymy granice, nasz smartfon zaczyna dłużej wytrzymywać na baterii, a my sami odkrywamy że jesteśmy kolejnym przypadkiem uzależnienia od informacji. Nasz telefon traci dostęp do pakietu danych. Na lotniskach i w miejscach publicznych żądają od nas horrendalnych opłat za godzinę korzystania z sieci. Z jednej strony to świetne, w końcu zostaliśmy zmuszeni do odcięcia się od Internetu. Często jednak warto znaleźć tą darmową sieć, chociażby po to, by obniżyć koszty kontaktu z rodziną i znajomymi w kraju.

REKLAMA
FON internet netia darmowa sieć WiFI

Receptę na ten problem znalazł Fon, którego partnerem w Polsce jest Netia i to abonenci Internetu u tego operatora w najłatwiejszy sposób mogą skorzystać z milionów bezpłatnych HotSpotów na całym świecie. Usługa Fon opiera się na społeczności . Najłatwiej powiedzieć, że Fon to taki Couchsurfing dla Internetu.

FON internet netia darmowa sieć WiFI

Zasada Fon jest prosta - masz darmowy Internet na całym świecie jeśli Ty również zaoferujesz innym darmowy Internet. Jeśli nie to, za taki dostęp, będziesz musiał zapłacić.  Do usługi można dołączyć niezależnie od operatora, jednak w wielu przypadkach może okazać się, że nie posiadamy routera, który będzie w stanie stworzyć dodatkową sieć WiFi dla Fon. W Polsce ułatwione zadanie mają posiadacze Netia Spotów. W nich w łatwy sposób można włączyć usługę. Co ważne, nie musimy obawiać się o prędkość Internetu. Gdy ktoś korzysta z naszej sieci, to właściciel jest traktowany priorytetowo.

FON internet netia darmowa sieć WiFI

Fon zapewnia stosunkowo bezpieczny dostęp do sieci,  a dzięki mobilnej aplikacji na iPhone’a i telefony z Androidem logowanie do HotSpotów jest wygodne. Wadą aplikacji jest brak mapy offline, oznacza to, że albo i tak musimy wspierać się pakietem danych przy poszukiwaniu HotSpotów, albo zawczasu znaleźć lokalizacje WiFi.

FON internet netia darmowa sieć WiFI

HotSpoty wspierające Fon rzadko znajdziemy jednak w miejscach publicznych. Nie liczmy także na Fon w typowo urlopowych kurortach w Egipcie, Grecji czy Chorwacji. Usługa Fon sprawdza się w dużych aglomeracjach miejskich jak Barcelona, Berlin czy Paryż. Te miasta rzeczywiście pokrywa gęsta sieć HotSpotów, a jednocześnie właśnie tam często jest kłopot ze znalezieniem bezpiecznej, otwartej sieci WiFi.

FON internet netia darmowa sieć WiFI
REKLAMA

Fon to bardzo fajna idea. We współczesnym świecie internet, choć generalnie powszechny, to jednak w wielu miejscach dostęp do niego jest mocno ograniczony. Fon może nie jest złotym środkiem, ale dla osób podróżujących może okazać się pomocnym rozwiązaniem. Jednocześnie świetnie wpisuje się w trend dzielenia się czy to kanapą, czy też miejscem w samochodzie.

Zdjęcie "Wifi Traffic Sign with Green light" pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA