REKLAMA

Dotykowe ekrany w laptopach wymusiły na producencie Gorilla Glass dostosowanie się do nowych potrzeb

Powłoka ochronna Gorilla Glass była do tej pory wykorzystywana tylko w smartfonach. Ale już wkrótce to się zmieni, bowiem firma Corning zaprezentowała właśnie wersję o nazwie NBT, która ma być wykorzystywana w laptopach z dotykowymi ekranami.

30.07.2013 13.21
Dotykowe ekrany w laptopach wymusiły na producencie Gorilla Glass dostosowanie się do nowych potrzeb
REKLAMA

Powłoka Gorilla Glass to bardzo ważny element mojego smartfona. Dzięki niej nie muszę się martwić tym, że razem z telefonem mam też w kieszeni klucze lub monety. Co więcej, gdybym zmieniał smartfona, to Gorilla Glass byłby dla mnie absolutnym „must have” i dlatego też odrzuciłbym między innymi telefony marki Sony.

REKLAMA

Czym jest Gorilla Glass? To powłoka ochronna na ekranie telefonów i tabletów, która chroni wyświetlacze przed zarysowaniami. Nie straszne jej są już wspominane klucze, drobne pieniądze czy nawet gwoździe. Niestety Gorilla Glass nie chroni ekranu w przypadku upadku i nie najlepiej radzi sobie też z piaskiem, który jest twardszy niż np. stal. Jednak nie zmienia to faktu, że to świetny wynalazek, który w jakiś sposób zrewolucjonizował podejście do smartfonów. Dowodzi tego chociażby to, że praktycznie wszystkie topowe urządzenia są teraz wyposażone w tę powłokę.

Firma Corning zaprezentowała właśnie nową wersję Gorilla Glass o nazwie NBT. Została ona stworzona z myślą o laptopach z dotykowymi ekranami. Ma działać dokładnie tak samo, jak wersja znana ze smartfonów. Oznacza to, że będzie chronić przed zarysowaniami, a jednocześnie pozwoli na precyzyjne korzystanie w dotykowych wersji wyświetlaczy. Jednocześnie producent zapewnia, że nowa powłoka pozwoli na produkowanie jeszcze cieńszych laptopów, które będą miał od 8 do 10 razy bardziej odporne ekrany od najczęściej wykorzystywanego szkła sodowo-wapniowego. Przy tym wszystkim szkło Gorilla Glass NBT ma być stosunkowo tanie i stanowić mniej więcej 2 procent końcowej ceny laptopa.

REKLAMA

Pierwsze laptopy z Gorilla Glass NBT mają się pojawić w sprzedaży na jesień tego roku. Producentem, który już zapowiedział tego typu urządzenia jest firma Dell, jednak szczegóły dotyczące urządzeń z Gorilla Glass NBT nie są na razie znane.

Powłoka Gorilla Glass z pewnością na większe uzasadnienie w telefonach i tabletach niż laptopach lub ultrabookach. W końcu notebooki, w trakcie przenoszenia z miejsca na miejsce, są zamknięte i tym samym ekran jest mniej narażony na uszkodzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że dodatkowa ochrona z pewnością nie jest niczym złym. Jeśli miałbym kupować komputer przenośny, to na pewno – tak, jak w przypadku smartfonów – sprawdziłbym czy dany model ma odpowiednio chroniony wyświetlacz.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA