REKLAMA

Błękitna Planeta, która nie jest Ziemią

Poznajcie HD 18733b, planetę, której bacznie przygląda się teleskop Hubble’a. Dla nieuważnego obserwatora ów świat bardzo przypomina Ziemię. To jednak tylko pozory. Skąd się wzięła jej błękitna poświata?

12.07.2013 14.13
Błękitna Planeta, która nie jest Ziemią
REKLAMA

HD 18733b to gigantyczna planeta. Jak podaje Discovery News, jej rozmiar można porównać z Jowiszem, największym ciałem niebieskim w naszym Układzie Słonecznym, pomijając, rzecz jasna, Słońce. Rok na tej planecie trwa raptem 2,2 dnia. Oddalona jest od nas o 63 lata świetlne, znajdziemy ją w gwiazdozbiorze Liska. I fascynuje astronomów z uwagi na jej kolor. Błękitny. Czy HD 18733b posiada wodę?

REKLAMA

Niestety, nie jest to możliwe. Wszystkie nadzieje na temat znalezienia życia we wszechświecie należy skierować w kierunku innych światów. HD 18733b znajduje się zbyt blisko gwiazdy, wokół której orbituje. Nie tylko najprawdopodobniej nie ma tam życia, ale również i wody. Ma jednak chmury, a zatem atmosferę. Skąd ten kolor?

HD 18733b jest badana za pomocą teleskopu Hubble’a i jego spektrografu, dzięki któremu mogą przeanalizować dokładnie światło, jakie planeta odbija. Analizując fale świetlne astronomowie mogą określić skład chemiczny planety.

Naukowcy stwierdzili, że chmury nad HD 18733b składają się głównie z płynnego szkła. Z kolei swój charakterystyczny kolor planeta zawdzięcza najprawdopodobniej światłu, którego część została odbita od silikatowych chmur a część zaabsorbowana przez atomy sodu. Inne czynniki, jakie mogą wpływać na kolor planety, to fotochemiczne aerozole i inne atomy czy molekuły poza sodem, aczkolwiek naukowcy nie są pewni jakie.

Temperatura na powierzchni wynosi ponad tysiąc stopni Celsjusza w ciągu dnia  Planeta najprawdopodobniej nie obraca się wokół własnej osi, przez co na powierzchni szaleją wiatry, których prędkość może dochodzić nawet do dwóch tysięcy metrów na sekundę.

HD 18733b tylko pozornie przypomina Ziemię. W rzeczywistości jest to tak obcy świat, jak to tylko możliwe…

REKLAMA

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA