REKLAMA

Sterowanie gestami przy pomocy sieci Wi-Fi. To możliwe, a nawet już działa!

Grupa naukowców z Uniwersytetu Waszyngton stworzyła zupełnie nowy sposób na sterowanie gestami. Nie potrzeba do tego żadnych kamer ani wymyślnych czujników ruchu. Wystarczy sieć Wi-Fi, którą można „nauczyć” widzenia ludzi i rozpoznawania ich ruchów. Projekt otrzymał nazwę WiSee.

06.06.2013 17.56
Sterowanie gestami przy pomocy sieci Wi-Fi. To możliwe, a nawet już działa!
REKLAMA

System znacząco różni się od takich rozwiązań, jak chociażby Kinect. Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba znajdować się w zasięgu żadnego czujnika lub kamery. Gesty można wykonywać w całym domu, nawet w łazience, pod warunkiem, że sięga tam nasza sieć Wi-Fi.

REKLAMA

Jak to możliwe? WiSee potrafi wykryć zmiany w falach radiowych, emitowanych przez sieć Wi-Fi. Na tej podstawie wykrywa ruchy i je rozpoznaje.

WiSee potrafi wykrywać minimalne różnice w falach radiowych, odbijających się lub przechodzących przez ludzkie ciało. Wystarczy niewielki ruch dłoni lub stopy, aby odpowiednik odbiornik wykrył zmiany w częstotliwości fali, wykorzystując do tego efekt Dopplera.

Dzięki zastosowaniu wielu anten i odbiorników Wi-Fi, system potrafi rozróżnić ruchy konkretnej osoby, nawet gdy znajduje się w towarzystwie kilku innych osób. Dodatkowo użytkownik może określić, które gesty, co oznaczają. Ten sam ruch ręką w kuchni może zapalać światło, ale w już w salonie np. włączać telewizor.

Aktualnie, w fazie pierwszych testów, WiSee potrafi wykrywać do 9 różnych gestów z dokładnością do 94%. Zespół naukowców na razie zatrzymał się przy tak małej liczbie, ponieważ mechanizm „uczenia” się rozpoznawania ruchów jest dość skomplikowany. Kolejne wersje technologii mają już oferować większy wachlarz możliwości, a końcowe założenie jest takie, aby udostępnić API systemu, aby inni naukowcy mogli tworzyć własne biblioteki gestów.

REKLAMA

Jeszcze nie wiadomo, kiedy WiSee miałoby trafić do sprzedaży. Na razie naukowcy chcą zaprezentować efekty swojej pracy na konferencji ACM MobiCom 2013, która odbywa się w Miami w dniach od 30 września do 4 października.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA