REKLAMA

Statek, który pływa tylko i wyłącznie przy pomocy energii słonecznej

Największy na świecie statek - zasilany w całości energią słoneczną katamaran o nazwie Tûranor - odbywa właśnie podróż transatlantycką, która rozpoczęła się w marcu u wybrzeży Francji. To jedyna tego typu maszyna na świecie. Jej widok robi ogromne wrażenie.

19.06.2013 07.00
Statek, który pływa tylko i wyłącznie przy pomocy energii słonecznej
REKLAMA

Cały, górny pokład statku został pokryty panelami słonecznymi. W sumie zajmują one powierzchnię około 5554 stóp kwadratowych, czyli jakieś 516 metrów kwadratowych i pozwalają Tûranorowi na rozpędzenie się maksymalnie do prędkości 14 węzłów, co przekłada się na niecałe 26 kilometrów na godzinę. Średnia prędkość katamaranu to mniej więcej 5 węzłów (9,26 km/h). Statkiem można zabrać aż 60 osób.

REKLAMA
planet-solar-turanor4

Nazwa Tûranor pochodzi z jednego z dialektów języka elfickiego z Władcy Pierścieni i oznacza „Potęga słońca” lub „Mistrz słońca”. Statek został zaprojektowany w Nowej Zelandii, ale za jego budową stoją Niemcy. Został ukończony w 2010 roku. W maju 2012 roku ukończył swój kurs dookoła świata, który trwał 584 dni i liczył sobie niebagatelne 37 tysięcy mil, czyli prawie 60 tysięcy kilometrów.

planet-solar-turanor1

Aktualnie Tûranor bierze udział w ekspedycji naukowej Planet Solar Deepwater, zorganizowanej przez Uniwersytet w Genewie. Grupa naukowców bada wpływ zmian klimatycznych na oceany. Tęgie głowy będą sprawdzać prądy morskie, temperaturę czy też zasolenie wody oraz temperaturę i zanieczyszczenia powietrza. W tej chwili katamaran zacumował u wybrzeży Nowego Jorku i zostanie tam do 21 czerwca.

planet-solar-turanor3

Sam statek robi oszałamiające wrażenie, ale jeszcze lepiej prezentują się zdjęcia, wrzucane przez załogę katamaranu na stronę www.planetsolar.org. Kilka z nich możecie obejrzeć w tym wpisie.

REKLAMA
planet-solar-turanor2

Warto też wspomnieć, że do Tûranora należy rekord najszybciej przepłyniętego Atlantyku przez statek słoneczny. Katamaran potrzebował na to 22 dni, 12 godzin i 32 minuty.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA