REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowe dyski SSD Samsunga = szybsze i cieńsze Ultrabooki

Ultrabooki już niebawem będą szybsze i cieńsze? Wszystko na to wskazuje. To zasługa Samsunga, który ogłosił właśnie rozpoczęcie produkcji nowych dysków SSD o nazwie XP941. Od konstrukcji stosowanych w wielu Ultrabookach różni się on zastosowanym interfejsem. Nie jest to SATA, a PCI-Express.

17.06.2013
22:12
Nowe dyski SSD Samsunga = szybsze i cieńsze Ultrabooki
REKLAMA

Dyski Samsunga mają występować w trzech wariantach pojemnościowych: 128 GB, 256 GB oraz 512 GB. Dzięki zastosowaniu lepszego interfejsu możliwe będzie uzyskanie prędkości odczytu równej aż 1400 MBps, czyli aż 250% lepiej niż odpowiadające im dyski SATA. Oznacza to, że przekopiowanie 500 GB danych zajmie zaledwie 6 minut, oczywiście jeśli inne używane przez nas urządzenia również będą mogły rozwinąć takie prędkości.

REKLAMA

Dyski zostały wykonane jako karty w formacie M2 o wymiarach 80x22 mm i wadze 6 gram. Oznacza to, że dzięki tym dyskom Ultrabooki staną się jeszcze cieńsze i lżejsze. Dodatkowe miejsce może też być przeznaczone na większy akumulator, system chłodzący lub poprawienie dostępu do podzespołów. Możliwości jest naprawdę wiele.

Samsung Ultrabook

Najważniejsze jest, że postęp się dokonuje i to w dziedzinach, których naprawdę potrzebujemy. Nie mówię tu o procesorach i kartach graficznych, których pożądają tylko gracze i osoby zajmujące się różnego rodzaju obliczeniami, a właśnie dyskami SSD. Każdy człowiek interesujący się sprzętem wie, że do niedawna to dyski twarde były wąskim gardłem komputera, a ich odpowiedniki z pamięcią flash to zmieniły. Dzięki dyskom tym nawet wolne komputery typu netbook okazały się wystarczające do pracy z tekstem i  bardzo komfortowego przeglądania Internetu.

REKLAMA

Niestety nie wiadomo, jacy producenci będą używać dysku Samsunga. Jednak plotki mówią o tym, że jednym z takich klientów ma być Apple. Twierdzi tak serwis iFixIT, który w nowym MacBooku Air znalazł dysk SSD cechujący się bardzo podobną budową do modelu opisywanego w tej notce. Czyżby Apple nadal nie chciał albo nie mógł uniezależnić się od Samsunga w kwestii dostaw podzespołów?

Źródło: Engadget

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA