RTV  / Felieton

Do trzech razy OLED - Samsung przygotowuje nową fabrykę

Wciąż czekamy na debiut telewizorów OLED poza Koreą. Ekran LG miał debiutować w marcu tego roku w Stanach Zjednoczonych, jednak jego premiera została przesunięta na drugą połowę roku. Dochodzą do nas dość optymistyczne informacje z Samsunga. Czy przyszły rok będzie rokiem ekranów OLED?

Ekrany OLED, czyli wyświetlacze wykorzystujące organiczne diody elektroluminescencyjne, znamy już ze smartfonów. Technologia ta jest praktycznie nieobecna w tabletach i telewizorach. A szkoda, bo gwarantuje mniejsze zużycie energii oraz lepszą jakość obrazu. Szczególnie w telewizorach wyświetlacze OLED są nadzieją na perfekcyjny obraz deklasujący technologię LCD. Debiut telewizorów OLED przesuwa się jednak z roku na rok. W styczniu 2012 r. LG i Samsung zaprezentowały na targach CES swoje pierwsze duże ekrany. I tylko telewizor od LG zadebiutował w lutym w Korei, w bardzo ograniczonej dystrybucji.

Nadzieją na zmiany są doniesienia z Samsung Display. Ta spółka koreańskiego giganta przygotowuje się do uruchomienia trzeciej fabryki wyświetlaczy OLED. Nowa fabryka będzie zajmowała się produkcją paneli opartej o generację 6.5. Do produkcji wyświetlaczy wykorzystywane będą duże substraty o wymiarach 1500 na 1850 milimetrów. Będą one mogły zostać pocięte na potrzeby dwóch wyświetlaczy dla 55-calowych telewizorów, lub większej liczby smartfonów czy tabletów.

Zdolność produkcyjna planowanej fabryki to nawet 40 tysięcy substratów miesięcznie, a to oznacza, że w przyszłym roku w ciągu miesiąca Samsung będzie mógł wykonać od 40 do 80 tysięcy telewizorów OLED. Duża skala produkcji powinna automatycznie przynieść nieco niższą cenę za telewizory OLED.

Plany Samsunga wyglądają na poważne - firma zainwestowała w nową fabrykę wyświetlaczy OLED aż 1,5 miliarda dolarów. Oczywiście telewizory są na dziś drugorzędnym produktem wobec olbrzymiej popularności smartfonów i tabletów koreańskiego producenta, a według medialnych doniesień, jeszcze w tym roku Samsung wprowadzi do sprzedaży tablety z ekranami AMOLED. Nowa fabryka będzie więc znaczącym wsparciem dla dwóch już funkcjonujących obiektów produkcyjnych.

Telewizory OLED to wciąż pieśń przyszłości. Mówiło się o nich od dawna, a nigdy jeszcze nie były tak blisko jak teraz. Na razie na rynku wciąż dominują prototypy. Nawet sprzedawany w Korei ekran LG można nazwać konsumencką wersją beta tej technologii. Może jednak trzecia fabryka Samsunga to odmieni i za rok o tej porze będziemy mogli testować dla Was telewizor OLED.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst