REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Do trzech razy OLED - Samsung przygotowuje nową fabrykę

Wciąż czekamy na debiut telewizorów OLED poza Koreą. Ekran LG miał debiutować w marcu tego roku w Stanach Zjednoczonych, jednak jego premiera została przesunięta na drugą połowę roku. Dochodzą do nas dość optymistyczne informacje z Samsunga. Czy przyszły rok będzie rokiem ekranów OLED?

17.06.2013
10:38
Do trzech razy OLED – Samsung przygotowuje nową fabrykę
REKLAMA

Ekrany OLED, czyli wyświetlacze wykorzystujące organiczne diody elektroluminescencyjne, znamy już ze smartfonów. Technologia ta jest praktycznie nieobecna w tabletach i telewizorach. A szkoda, bo gwarantuje mniejsze zużycie energii oraz lepszą jakość obrazu. Szczególnie w telewizorach wyświetlacze OLED są nadzieją na perfekcyjny obraz deklasujący technologię LCD. Debiut telewizorów OLED przesuwa się jednak z roku na rok. W styczniu 2012 r. LG i Samsung zaprezentowały na targach CES swoje pierwsze duże ekrany. I tylko telewizor od LG zadebiutował w lutym w Korei, w bardzo ograniczonej dystrybucji.

REKLAMA

Nadzieją na zmiany są doniesienia z Samsung Display. Ta spółka koreańskiego giganta przygotowuje się do uruchomienia trzeciej fabryki wyświetlaczy OLED. Nowa fabryka będzie zajmowała się produkcją paneli opartej o generację 6.5. Do produkcji wyświetlaczy wykorzystywane będą duże substraty o wymiarach 1500 na 1850 milimetrów. Będą one mogły zostać pocięte na potrzeby dwóch wyświetlaczy dla 55-calowych telewizorów, lub większej liczby smartfonów czy tabletów.

Zdolność produkcyjna planowanej fabryki to nawet 40 tysięcy substratów miesięcznie, a to oznacza, że w przyszłym roku w ciągu miesiąca Samsung będzie mógł wykonać od 40 do 80 tysięcy telewizorów OLED. Duża skala produkcji powinna automatycznie przynieść nieco niższą cenę za telewizory OLED.

REKLAMA

Plany Samsunga wyglądają na poważne - firma zainwestowała w nową fabrykę wyświetlaczy OLED aż 1,5 miliarda dolarów. Oczywiście telewizory są na dziś drugorzędnym produktem wobec olbrzymiej popularności smartfonów i tabletów koreańskiego producenta, a według medialnych doniesień, jeszcze w tym roku Samsung wprowadzi do sprzedaży tablety z ekranami AMOLED. Nowa fabryka będzie więc znaczącym wsparciem dla dwóch już funkcjonujących obiektów produkcyjnych.

Telewizory OLED to wciąż pieśń przyszłości. Mówiło się o nich od dawna, a nigdy jeszcze nie były tak blisko jak teraz. Na razie na rynku wciąż dominują prototypy. Nawet sprzedawany w Korei ekran LG można nazwać konsumencką wersją beta tej technologii. Może jednak trzecia fabryka Samsunga to odmieni i za rok o tej porze będziemy mogli testować dla Was telewizor OLED.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA