REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Wszystko co musisz wiedzieć o nowym Windowsie 8.1

Windows 8.1 został oficjalnie zaprezentowany. Nie jest to nowy system operacyjny. Tak jak sugeruje numerek, bezpieczniej będzie nazwać go mianem dużej aktualizacji, dla tradycjonalistów Service Packa. Oprócz tego pokazano kilka urządzeń z Windows 8 i opowiadano o całym ekosystemie Windows.

26.06.2013
22:05
Wszystko co musisz wiedzieć o nowym Windowsie 8.1
REKLAMA

Windows 8.1

REKLAMA

Największą nowością wprowadzoną przez Windows 8 był tryb kafelkowy stworzony z myślą o urządzeniach dotykowych. Jak się okazało, nie przypadł on do gustu większości użytkowników i dlatego Microsoft musiał ograniczyć swoje zmiany i nieco cofnąć się w rozwoju. Widać to przede wszystkim po przywróceniu przycisku Start, którego główną funkcją jest przenoszenie nas do Menu Start. Powstanie tej funkcji miało na celu zastąpienie beznadziejnego pomysłu aktywnych rogów, które nie były w żaden sposób oznaczone. Jeśli ktoś bardzo nie lubi trybu kafelkowego, komputer po włączeniu może uruchamiać się w trybie klasycznym. Tego najczęściej domagali się użytkownicy.

Kolejna nowość to możliwość wybrania swojego tła. Do tej pory mogliśmy wybierać tylko jednolite kolory wzbogacone o znajdujący się na dole wzór w innym odcieniu tego koloru. Teraz tapeta może wyglądać lepiej i ruszać się. Dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na wybór tej samej tapety w obu trybach pracy urządzenia. Wówczas wygląd komputera będzie spójny, a przechodzenie z trybu klasycznego do kafelkowego nie będzie zbyt bolesne. Dodatkowo ekran aplikacji będzie posegregowany nie tylko według nazwy, ale też po kategorii, daty instalacji oraz częstości użycia.

ScreenHunter_09 Jun. 26 18.07

Jeśli chodzi o kafelki, to Microsoft zdecydował się dodać nowe rozmiary kafelków – bardzo małe i bardzo duże. Rozwiązanie to jest znane z Windowsa Phone 8 i prezentuje się bardzo dobrze. Małe kafelki pozwolą na umieszczenie znacznie większej liczby aplikacji na ekranie, z kolei duże umożliwią wyświetlanie większej ilości informacji. W połączeniu ze starymi rozmiarami kafelków można otrzymać bardzo ładny pulpit, który będzie pełnił funkcję naszego centrum powiadomień o świeżych wiadomościach, pogodzie itp. Poprawiono też obsługę wielu ekranów tak, by móc je w pełni wykorzystać. Do tej pory Windows 8 na to nie pozwalał.

Kolejna nowość to ekran blokady, na który mogą być wyświetlane swoje zdjęcia, także w trybie pokazu slajdów. Ekran blokady nie jest też do końca zablokowany, przynajmniej w mniejszym stopniu niż do tej pory. Jest tak, gdyż jeśli ktoś będzie próbował się z nami skomunikować, zostanie to na nim wyświetlone. Przykładem takiej aktywności podczas prezentacji była rozmowa na Skype. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli w łatwy sposób zmienić tablet z Windows 8 w stojący na półce wideofon.

ScreenHunter_14 Jun. 26 18.25

Przywiązano też uwagę do skalowania aplikacji. Teraz nie ma już sztywno ustalonych rozmiarów ekranów w trybie snap. Co więcej, na monitorze może być wyświetlonych wiele aplikacji (rozwiązanie to znamy z trybu klasycznego) lub jedna aplikacja na wielu monitorach. Ucieszy to posiadaczy wielu ekranów. Ponadto aplikacje mogą być skalowane i bez problemu przenoszone z małego ekranu na większy.

Bing

ScreenHunter_17 Jun. 26 18.36

Bardzo ciekawą funkcją jest Bing, który jest ważnym elementem nowego Windowsa. Teraz wpisując w wyszukiwarce pożądane przez nas słowo nie otrzymamy wyniku tekstowego. Będziemy mogli skorzystać z listy aplikacji, sklepu Windows, klasycznej wyszukiwarki i innych programów. W ten sposób możliwe będzie otrzymanie najbardziej pożądanych przez nas danych w jak najkrótszym czasie. Przykładowo, jeśli wpiszemy w okienku „Warszawa”, pojawi się do wyboru kilka aplikacji, wśród nich Pogoda i załóżmy, że Gastronauci. Pierwsza pokaże nam od razu pogodę w stolicy, a druga najlepsze znajdujące się tam restauracje. To dosyć sprytne rozwiązanie.

Xbox Music

Zmieniony został wygląda aplikacji Xbox Music, która ma pozwalać na darmowy streaming muzyki. Oczywiście obstawiam, że opcja ta nie będzie dostępna w naszym kraju przez brak umów Microsoftu z polskimi wytwórniami muzycznymi. Aplikacja ta otrzyma też popularną funkcję radia, którą możemy spotkać we wszystkich popularnych programach streamingowych, takich jak Spotify czy Deezer.

Aplikacje dotykowe

ScreenHunter_18 Jun. 26 18.43

Microsoft powinien też poprawić wygląd i funkcjonalność takich aplikacji jak Skydrive i poczta oraz stworzyć dotykowe wersje aplikacji takich jak kalkulator czy PowerPoint. Ta ostatnia jest zapowiedzią powstania pełnego kafelkowego pakietu Office, który ma być doskonałym zastępstwem dla Office Web Apps.

REKLAMA

O czym nie warto wspominać?

Na pierwszej konferencji Build wspomniano też o nowym sprzęcie z Windows 8.1, nowej odsłonie DirectX oraz odświeżonym sklepie Windows. Informacji na ten temat było jednak na tyle mało, że z jakimkolwiek opisaniem tych nowości (a także wielu innych, o których nie powiedziano) do premiery testowej wersji Windowsa 8.1, która powinna nastąpić już jutro. Zapewne zrecenzuje ją nasz spec od technik Microsoftu, czyli Maciek Gajewski. Możliwe, że część z nich opiszemy dopiero, gdy Microsoft opublikuje bardziej wyczerpujące materiały na ten temat.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA