REKLAMA

Smartfon sprawdzi, czy czegoś nie brałeś

Smartfony już dawno przestały być tylko telefonami komórkowymi. Ich możliwości ciągle rosną. Okazuje się, że można nimi nawet przeprowadzić test narkotykowy. Stało się to możliwe dzięki trójce studentów z Politechniki Gdańskiej.

24.06.2013 10.23
Smartfon sprawdzi, czy czegoś nie brałeś
REKLAMA

Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak (nie, nie nasz Mateusz Nowak) na co dzień są studentami Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Zrobiło się o nich głośno, kiedy stworzyli aplikację do przeprowadzania testu narkotykowego – Modern Drug Test.

REKLAMA

Aplikacja nie tylko ocenia rozmiar źrenicy oka, w zależności od panujących warunków oświetleniowych, ale także kolor białek ocznych. Twórcy zapewniają, że cały proces trwa zaledwie kilka sekund, czyli zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnych testów. Dodatkowym plusem aplikacji jest to, że można jej używać wielokrotnie

Studenci pracują także na nowymi metodami weryfikacji, ale na razie nie chcą zdradzić żadnych szczegółów. Aplikacja ma być dostępna już w lipcu tego roku.

REKLAMA

Twórcy aplikacji będą mieli okazję zaprezentować ją w trakcie światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu, który odbędzie się w dnia 8-11 lipca 2013 roku. W puli nagród znajduje się w sumie 300 tysięcy dolarów. O pieniądze powalczy w sumie 305 wynalazców.

Warto jeszcze nadmienić, że Polacy już 21 razy stawali na podium w światowych finałach Imagine Cup. Aż 7 razy na najwyższym miejscu, 8 razy na drugim i 6 razy na trzecim. W zeszłym roku wicemistrzem został… Karol Stosik, który zaprezentował wtedy program do czytania alfabetu Braille’a.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA