Sprzęt  / News

Smartfon sprawdzi, czy czegoś nie brałeś

Smartfony już dawno przestały być tylko telefonami komórkowymi. Ich możliwości ciągle rosną. Okazuje się, że można nimi nawet przeprowadzić test narkotykowy. Stało się to możliwe dzięki trójce studentów z Politechniki Gdańskiej.

Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak (nie, nie nasz Mateusz Nowak) na co dzień są studentami Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Zrobiło się o nich głośno, kiedy stworzyli aplikację do przeprowadzania testu narkotykowego – Modern Drug Test.

- Badanie opiera się na analizie oka, a następnie wykrywaniu w nim anomalii spowodowanych zażyciem narkotyków. Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne co jest potrzebne do wykonania pomiaru to telefon z wgraną aplikacją, który następnie trzeba przyłożyć do oka – mówi Karl Stosik.

Aplikacja nie tylko ocenia rozmiar źrenicy oka, w zależności od panujących warunków oświetleniowych, ale także kolor białek ocznych. Twórcy zapewniają, że cały proces trwa zaledwie kilka sekund, czyli zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnych testów. Dodatkowym plusem aplikacji jest to, że można jej używać wielokrotnie

- Pomysł narodził się spontanicznie, nie miał żadnej specjalnej genezy. Prace trwają około pół roku. Należy jednak pamiętać, że jest to studenckie pół roku, ponieważ jednocześnie studiujemy oraz pracujemy. Najtrudniejsze w całym przedsięwzięciu jest znalezienie czasu na programowanie, ponieważ jesteśmy ostatnio mocno zapracowani – powiedział Karol Stosik w rozmowie ze Spider's Web.

Studenci pracują także na nowymi metodami weryfikacji, ale na razie nie chcą zdradzić żadnych szczegółów. Aplikacja ma być dostępna już w lipcu tego roku.

- Co do opłaty to nie ustaliliśmy jeszcze ceny, ale na pewno nie będą to duże pieniądze – komentuje Stosik.

Twórcy aplikacji będą mieli okazję zaprezentować ją w trakcie światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu, który odbędzie się w dnia 8-11 lipca 2013 roku. W puli nagród znajduje się w sumie 300 tysięcy dolarów. O pieniądze powalczy w sumie 305 wynalazców.

Warto jeszcze nadmienić, że Polacy już 21 razy stawali na podium w światowych finałach Imagine Cup. Aż 7 razy na najwyższym miejscu, 8 razy na drugim i 6 razy na trzecim. W zeszłym roku wicemistrzem został… Karol Stosik, który zaprezentował wtedy program do czytania alfabetu Braille’a.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst