REKLAMA

Gorilla Glass w smartfonach, tabletach i... samochodach!

Półtora miliarda ekranów jest pokrytych superwytrzymałym szkłem Corning Gorilla Glass. Okazuje się, że jest to dla firmy za mało i chce ona w przyszłym roku wejść na rynek szyb do samochodów. Informację tę wczoraj podał Jeff Evensons, wiceprezes Corning na MIT Technology Review Mobile Summit w San Francisco.

12.06.2013 11.23
Gorilla Glass w smartfonach, tabletach i… samochodach!
REKLAMA

Czemu producenci samochodów powinni zainteresować się szkłem Gorilla Glass? Corning przekonuje, że jest ono znacznie lżejsze od zwykłego szkła. Oznacza to, że waga całego samochodu zmniejszy się, dzięki czemu jego użytkownicy zaoszczędzą na na kosztach paliwa. Z tego samego powodu samochody powinny stać się cichsze. Szczerze mówiąc, wątpię, że waga szyby jest na tyle duża, że będzie odczuwalnie wpływać na zużycie paliwa. Ale cóż, gdy nie ma innych marketingowych chwytów, trzeba brać to, co jest. Z drugiej strony ziarnko do ziarnka… i samochody faktycznie mogą stać się lżejsze. Opinia zależy tu od osobistych doświadczeń.

REKLAMA

Warto wspomnieć o tym, że rynek samochodów może być nowy dla Gorilla Glass, ale nie dla Corning. W latach 60-tych firma ta tworzyła przednie szyby do samochodów. Okazało się, że ówczesny model supermocnego szkła nie jest idealny dla samochodów. Jednak to właśnie to rozwiązanie było podwalinami pod powstanie Gorilla Glass, które widać na naszych smartfonach i tabletach dzisiaj. O tym jak rewolucyjny jest to produkt, może świadczyć fakt, że żaden poważny producent nie wyobraża sobie wydania swoich flagowych urządzeń niewyposażonych w ten komponent.

Gorilla-Glass-3

Corning jednak nie skupia się tylko na Gorilla Glass i tworzy inne produkty, takie jak elastyczne Willow Glass oraz Lotus Glass. To ostatnie trafiło już na linie produkcyjne. Cechuj się ono większą przeźroczystością niż zwykłe szkło, dzięki czemu wymagana jest mniejsza ilość energii do podświetlenia ekranu. Czy to jednak wystarczy, by nowe szkło stało się hitem takim jak Gorilla Glass? Sądzę, że siła marki sprawi, że tak.

REKLAMA

Z kolei czy szkła Corning przyjmą się w samochodach? Ciężko to przewidzieć, jednak podejrzewam, że mogą tu nie zdać egzaminu. Miałem wiele smartfonów pokrytych Gorilla Glass i większość z nich stawała się porysowana, bo w mojej kieszeni znajdowało się kilka zbłąkanych ziarenek piasku. Podejrzewam, że ten sam piasek niesiony przez wiatr mógłby porysować też szkło samochodowe, co byłoby zjawiskiem (delikatnie mówiąc) niepożądanym.

Źródło: Venture Beat

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA