Tech  / News

Firefox OS to nie tylko budżetowe smartfony. Teraz to też tablety

W poniedziałek (3 czerwca) Foxconn i Mozilla ogłosiły współpracę, której owocem będą nowe urządzenia z systemem operacyjnym Firefox OS. Tajwański producent nie tylko zajmie się wytwarzaniem smartfonów. Zamierza też wprowadzić na rynek pierwsze tablety z „ognistym lisem”. Jeden z nich został już nawet zaprezentowany.

Plotki o potencjalnej współpracy obu firmy krążyły po sieci już od dłuższego czasu. W poniedziałek zostały oficjalnie potwierdzone. W specjalnym oświadczeniu Young Liu, dyrektor generalny Foxconn Innovation Digital System Business Group, przyznał, że takie połączenie idealnie wpisuje się w strategię jego firmy.

Wierzymy, że współpraca firm, które zajmują się oprogramowaniem i sprzętem przyniesie wiele korzyści dla naszych klientów i użytkowników. Firefox OS od Mozilli jest oparty na otwartym standardzie HTML5, co idealnie wpisuje się w strategię firmy Foxconn – powiedział.

Na konferencji zaprezentowano pierwszy na świecie tablet z systemem operacyjnym od Mozilli. Wiadomo, że firma Foxconn ma w planach wyprodukowanie co najmniej pięciu urządzeń z Firefox OS. Portal The Next Web sugeruje nawet, że nie będą to tylko smartfony i tablety. Zatem co jeszcze? Może smartwatch, może odtwarzacz multimedialny… Tego niestety jeszcze nie wiadomo.

Firefox-OS-Tablet

Z nieskrywanym rozczarowaniem muszę napisać, że nie poznaliśmy jeszcze specyfikacji zaprezentowanego tabletu. Nie liczyłbym jednak na urządzenie z górnej półki. Firefox celuje w tańsze sprzęty, dla mniej wymagających użytkowników, więc nie widzę najmniejszego sensu we wprowadzaniu high-endowego  tabletu. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Mozilla musi początkowo zainteresować użytkowników swoim systemem, a chyba nie ma na to lepszego sposobu, jak niska cena. Gdy Firefox OS okaże się sukcesem, wtedy na pewno padnie propozycja stworzenia lepszych sprzętów mobilnych tak smartfonów, jak i tabletów. Na ten moment taka taktyka mogłaby być bardzo ryzykowna.

Szkoda, że do tej pory jeszcze nie zadebiutowały pierwsze urządzenia z systemem operacyjnym Mozilla Firefox OS. Przynajmniej nie do końca oficjalnie. Mała, hiszpańska firma sprzedaje tego typu telefony deweloperom, ale to raczej nie jest powód do ogłaszania „wielkiego debiutu”. Na ten musimy jeszcze poczekać.

Mam nadzieję, że już niedługo na sklepowych półkach pojawią się pierwsze urządzenia. W końcu takie firmy, jak chociażby ZTE, Huawei, Alcatel, LG oraz Sony wyraziły wstępne zainteresowany tym projektem, więc niech się wezmą do roboty. Warto przypomnieć, że w Polsce pierwszy smartfon z Firefox OS pojawi się w ofercie sieci T-Mobile.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst