REKLAMA

Nowy procesor AMD będzie wymagał zaawansowanego chłodzenia, dlatego firma zrezygnowała ze sprzedaży detalicznej

Mówiąc o procesorach, najczęściej mówi się o Intelu, zwłaszcza w ostatnich dniach. Teraz jednak pałeczkę pierwszeństwa próbuje przejąć AMD. Podczas targów E3 w Los Angeles firma zapowiedziała dwa najnowsze procesory z serii FX-9000. Najwydajniejszym spośród nich jest FX-9590. Oprócz tego jest to pierwszy procesor x86 o fabrycznym taktowaniu równym 5 GHz.

13.06.2013 10.13
Nowy procesor AMD będzie wymagał zaawansowanego chłodzenia, dlatego firma zrezygnowała ze sprzedaży detalicznej
REKLAMA

Bernd Lienhard, wiceprezes i główny menedżer firmy, powiedział, że AMD chce tworzyć produkty dla najbardziej wymagających graczy. Dowodem tego ma być wykorzystanie podzespołów AMD w dwóch konsolach nowej generacji oraz stworzenie właśnie pierwszego procesora o częstotliwości taktowania 5 GHz.

REKLAMA

Najmocniejsza zaprezentowana jednostka cechuje się czterema modułami z ośmioma jednostkami wykonawczymi, 8 MB pamięci podręcznej drugiego i trzeciego poziomu, wsparciem pamięci RAM DDR3-1866 oraz odblokowanym mnożnikiem. Bazowe taktowanie tego modelu to 4,7 GHz, zaś maksymalne to wspomniane już 5 GHz. Słabszy model FX-9370 jest z kolei taktowany zegarem 4,4 GHz, ale może być przyspieszony do 4,7 GHz.

amd.jpg

Nie wspomniałem tu o jednym parametrze, a mianowicie TDP. Oba procesory mają go na poziomie 220 W. Dla porównania, flagowy procesor oparty na architekturze Intel Haswell, i7-4770K ma TDP na poziomie 84W. Oczywiście obie firmy w różny sposób to wyliczają, ale niemal trzykrotnej różnicy nie da się zamarkować różnicami w obliczeniach. Nowe procesory AMD mają przeraźliwie wysokie TDP i może okazać się, że nie zadziałają w wielu komputerach. Przede wszystkim do ich działania niezbędne jest wyjątkowo dobre chłodzenie, najlepiej wodne. Drugi newralgiczny element to płyta główna. Jeśli nie ma ona wystarczająco dobrej sekcji zasilania, komputer może się uszkodzić.

REKLAMA

AMD jednak nie chce co chwila wymieniać procesorów w ramach umów gwarancyjnych, więc firma postanowiła sobie z tym tematem poradzić sobie w ciekawy sposób. Mianowicie tego procesora nie będzie dało się kupić na rynku detalicznym. Będzie on dostępny tylko i wyłącznie w gotowych komputerach. Dzięki temu AMD będzie mieć pewność, że znajdzie się w zestawach, w których będzie poprawnie działać.

Mimo to jestem ciekaw, czy będą firmy lub osoby, które kupią ten procesor. W końcu mimo tak wysokiego taktowania powinien on być słabszy od Core i7-3960X, a w niektórych zastosowaniach nawet od i7-4770K, których ceny są niższe, a nawet pobory energii prezentują się znacznie lepiej niż w przypadku opisywanych tutaj jednostek. Bo tak naprawdę liczy się głównie architektura, sposób budowy procesora. Częstotliwość taktowania zegara rdzeni to tak naprawdę tylko dodatek, który pozwala z danej architektury wycisnąć jak najwięcej. Niekiedy wydaje mi się, że AMD mentalnie ciągle jest w końcówce XX wieku i próbuje stosować zagrywki z tamtych lat, jak właśnie chociażby liczbę Gigaherców. To niestety nie może się udać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA