REKLAMA

Dane Allegro sporo mówią o polskim rynku mobilnym

Grupa Allegro zamieściła dość ciekawą infografikę, która sporo mówi o polskim rynku smartfonów, a w szczególności o tym, jak korzystamy ze smartfonów z systemem Windows Phone. Nasz kraj jest swego rodzaju ewenementem na skalę światową.

24.06.2013 14.10
Dane Allegro sporo mówią o polskim rynku mobilnym
REKLAMA

Pierwszą rzeczą, która rzuca się szczególnie w oczy jest procentowy udział Windowsa Phone w Polsce i na świecie. Jak wszyscy doskonale wiemy, modele z systemem Microsoftu stanowią zaledwie 3% wszystkich smartfonów na świecie. Nad Wisłą udział ten stanowi aż 20%. Co piąty użytkownik smartfonów w Polsce korzysta z tego systemu. Myślę, że wynika to przede wszystkim z dużej dostępności takich urządzeń u operatorów komórkowych i ich niskich cen. Pokazuje to zresztą zestawienie trzech najpopularniejszych modeli z zainstalowaną aplikacją Allegro na Windows Phone. Są to odpowiednio Nokia Lumia 800 (cena ok. 800 zł), Nokia Lumia 610 (cena ok. 600 zł) oraz HTC 8S (cena ok. 800 zł).

REKLAMA

Oczywiście udział poszczególnych producentów jest już bardzo łatwy do przewidzenia. Aż 80% użytkowników Windowsa Phone w Polsce ma telefony od Nokii. Zaledwie 10% do sprzęty HTC. Pozostałe 10% dzielą między siebie inni producenci. To żadne zaskoczenie, bo przecież Nokia jest niekwestionowanym królem tego segmentu i jednym z wielu powodów, dla którego pozostali producenci wcale nie spieszą się z zaprezentowaniem własnych telefonów z systemem Microsoftu.

Jeśli chodzi samą aplikację Allegro na Windows Phone, to istnieje ona od 18 miesięcy. Przez ten czas została pobrana ponad 120 tysięcy razy i aż od 66% użytkowników otrzymała najwyższą ocenę pięciu gwiazdek. Zaledwie 5% wszystkich transakcji mobilnych Allegro jest przeprowadzanych przez aplikację WP. Najdroższym, zakupionym przedmiotem był laptop Toshiba Satellite, który kosztował 2600 złotych. Najczęściej użytkownicy Windows Phone kupują w poniedziałek, w godzinach od 19:00 do 21:00, czyli tak samo, jak wszyscy kupujący na Allegro.

REKLAMA

Szczególnie zainteresowało mnie to, że aż 20% użytkowników smartfonów w Polsce ma model z Windowsem Phone, a transakcje mobile z WP mają zaledwie 5% udział w zestawieniu. Może to wynikać z wielu rzeczy. Jednak moim zdaniem jest to przede wszystkim przyzwyczajenie do marki. Nokia ma bardzo dobrą opinię w naszym kraju. Dodatkowo operatorzy bardzo często proponują użytkownikom fińskie telefony, szczególnie tym starszym. Mój tata sam niedawno wymieniał telefon i w pierwszej kolejności zaoferowano mu Nokię Lumię 510. Wyobrażam sobie, że konsumenci często decydują się na Lumię, a później po prostu nie wykorzystują możliwości smartfona. Dla wielu osób smartfon to wciąż tylko… telefon. Ma dzwonić i wysyłać SMS-y.

Sądzę, że użytkownicy Androida lub iOS-a są statystycznie młodsi, a przez to bardziej świadomi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA