REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jest nowa wersja strony Wyborcza.pl - mniej krzykliwa i bardziej nowoczesna

Dzisiaj (5 czerwca) zadebiutowała nowa strona główna serwisu wyborcza.pl. Zmiany nie są duże, ale jednocześnie są bardzo widoczne. Serwis jest teraz bardziej nowoczesny, schludny i zdecydowanie mniej krzykliwy.

05.06.2013
13:18
Jest nowa wersja strony Wyborcza.pl – mniej krzykliwa i bardziej nowoczesna
REKLAMA

Maciej Nowak, dyrektor cyfrowego działu wydawniczego Agory zapewnia, że nowy layout to kolejny etap procesu cyfryzacji Gazety Wyborczej.

REKLAMA

Coraz więcej użytkowników sięga po nasze treści na komputerach i urządzeniach mobilnych. Właśnie z myślą o nich zaproponowaliśmy nową stronę Wyborcza.pl. W trakcie prac pytaliśmy czytelników o zdanie, wykorzystując do tego między innymi media społecznościowe – skomentował Nowak.

No to przyjrzyjmy się tym zmianom. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to rezygnacja w wszędobylskiego koloru czerwonego, który był wizytówką serwisu, ale raczej nie pasuje do poważnego medium. Czerwień bardziej kojarzy mi się z tabloidami i jestem ją w stanie zrozumieć tylko w przypadku bardzo ważnych, gorących tematów. Do podobnego wniosku doszli chyba pracownicy Agory.

Kolor czerwony sugeruje zwykle, że coś jest bardzo pilne lub ważne. Wszystko na stronie nie może być najważniejsze, dlatego oszczędniej gospodarujemy czerwienią – powiedział nam Nowak.

nowa-wyborcza1b

Zmienił się także układ strony. Wcześniej, na samej górze strony głównej, znajdowało się sześć najważniejszych tematów. Widoczne było tylko niewielkie zdjęcie z tytułem. W nowej wersji zastąpiono to zapowiedziami trzech tekstów, które są teraz zdecydowanie większe, przez co lepiej przyciągają wzrok i dodatkowo są opatrzone tzw. zajawką. Dzięki temu czytelnik lepiej może się zorientować w tym, czego dotyczy dany temat.

Poniżej znajdziemy już sekcje tematyczne. Na pierwszym miejscu znajduje się dział ogólny, w którym czytelnik będzie mógł przejrzeć wszystkie najnowsze i najważniejsze wydarzenia. Całość jest bardzo czytelna i przyjemna dla oka. Poniżej są już działy Kraj, Świat czy też Nauka. Dziwi mnie trochę bardzo daleka pozycja Sportu. Przecież jest to dziedzina, o której Polacy uwielbiają czytać. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że do Agory należy przecież serwis Sport.pl, z którego zresztą są brane teksty na stronę główną Wybrocza.pl.

nowa-wyborcza3

W ogóle nie zmienił się wygląd strony samego artykułu. Cały czas ma ona klasyczny układ, w którym na samej górze znajdziemy zdjęcie główne, a poniżej tekst. Co ciekawe, w tym miejscu doświadczymy już zdecydowanie więcej czerwieni. Wygląda na to, że zmieniła się tylko strona główna Wyborcza.pl, a reszta pozostała bez zmian. Trochę to dziwne, bo koncepcja nie jest w tym momencie spójna. Z jednej strony rezygnuje się z krzykliwych barw, a z drugiej strony mamy ich za chwilę pełno.

nowa-wyborcza2

Zmienił się także układ wersji mobilnej strony Wyborcza.pl. Wpisuje się on w to, co możemy zobaczyć w tradycyjnej wersji serwisu. Nie ma już krzykliwej czerwieni i całość jest zdecydowanie bardziej czytelna. Na samej górze możemy zobaczyć najważniejszy temat. Poniżej widnieją już tytuły najnowszych wiadomości. Prosto, schludnie i przyjemnie.

2013-06-05 19.30.33
2013-06-05 19.30.39

Generalnie zmiany należy ocenić na plus. Strona główna jest zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze i dużo nowocześniejsza. Nie rozumiem, czemu zmiany nie dosięgnęły pozostałych stron, np. artykułu. Jest jednak szansa, że niedługo i to się zmieni. Wskazuje na to wypowiedź Macieja Nowaka.

Prace nad nowym serwisem Wyborcza.pl trwały kilka miesięcy, zmiany na stronie głównej to tylko jeden z etapów – skomentował.

REKLAMA

Jeśli zastanawiacie się, czy nowa wersja strony to także zmiany w systemie płatności Piano, to uspokajam, że wszystko pozostaje po staremu. Takie otrzymałem zapewnienie od Agory.

A jak Wam się podoba nowa strona główna Wyborcza.pl?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA