REKLAMA

Steruj zdalnie lustrzanką za pomocą tabletu i smartfona

Do sieci trafiła niedawno ciekawa aplikacja, która powinna spodobać się posiadaczom lustrzanek, w szczególności Nikona. DigiCamControl, program autorstwa węgierskiego programisty  Duka Istvana, umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami lustrzanki z poziomu komputera, smartfona i tabletu.

16.05.2013 11.48
DigiCamControl
REKLAMA

Program to rozwinięcie idei aplikacji Nikon Camera Control Pro. Duka Istvan, korzystając z SDK Nikona rozwinął autorski program Nikona i stworzył aplikację o wiele bogatszą, darmową i w pełni open-sourceową. Za pomocą DigiCamControl można sterować wszystkimi funkcjami aparatu. Zmieniać możemy zarówno przysłonę, czas, czułość ISO, jak i np. balans bieli. Możemy także ustawiać zdalnie ostrość w lustrzance, i to zarówno za pomocą autofocusa jak i manualnych nastaw. Wszystko zależy od obiektywu jakim dysponujemy – najlepiej sprawdzą się oczywiście nowe szkiełka, które mają pełną elektroniczną komunikację z body. Na ekrany zewnętrznych urządzeń przekazywany jest obraz Live View z  lustrzanki, co umożliwia kadrowanie.

REKLAMA
DigiCamControl

Połączenie lustrzanki z zewnętrznymi urządzeniami realizowane jest poprzez tethering. Lustrzankę należy połączyć z komputerem za pomocą kable USB lub zewnętrznego modułu WiFi. Takie połączenie umożliwi sterowanie parametrami z poziomu komputera. Dodatkowo, jeśli w zasięgu jednej sieci WiFi znajdzie się tablet lub smartfon, możemy go sparować z komputerem, co umożliwi zdalne sterowanie lustrzanką z poziomu urządzeń mobilnych. Dostęp odbywa się przez przeglądarkę internetową, więc nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji na smartfonie i tablecie.

Takie połączenie to niesamowicie wygodna opcja zwłaszcza w fotografii studyjnej, gdzie aparat przeważnie ustawiony jest na statywie. W takiej sytuacji fotograf cały czas musi krążyć między fotografowaną sceną (poprawianie kompozycji, świateł, ustawianie modelki), a aparatem (wykonywanie zdjęć).  DigiCamControl pozwala na wygodne fotografowanie będąc w dowolnym miejscu studia, nie musimy stać cały czas przy lustrzance.

DigiCamControl

Aplikacja obecnie zapewnia pełne wsparcie jedynie dla lustrzanek Nikona, które wyposażone są w Live View, czyli podgląd na żywo. Trwają zaawansowane prace nad zaimplementowaniem rozwiązania także do lustrzanek Canona.

REKLAMA

Użytkownicy systemów innych firm chcących sterować zdalnie lustrzanką nie są zostawieni na lodzie. Wystarczy ściągnąć aplikację na urządzenie mobilne. Zarówno system iOS jak i Android oferują kilka mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań do sterowania funkcjami aparatu. W przypadku Apple warto poszukać takich aplikacji jak: Remote DLSR Camera control, DSLR camera remote, Capture Pilot czy iAlpha Remote. Aplikacji dla zielonego robocika jest całe mnóstwo, dla przykładu: DSLR Controller czy DSLR Remote. Trzeba jednak nastawić się na problemy ze sparowaniem urządzeń za pomocą tego typu aplikacji. Często nie zapewniają one całkowitego wsparcia, część opcji nie działa, a intuicyjność i estetyka interfejsu pozostawiają sporo do życzenia.

Program DigiCamControl można bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA