Tech  / News

Outlook z integracją ze SkyDrive, 400 milionów aktywnych kont. Co to znaczy?

Microsoft pochwalił się dziś, że konwersja, a według Microsoftu "upgrade" Hotmaila do Outlooka właśnie się zakończyła. Outlook ma już 400 milionów aktywnych kont, w tym tych przeniesionych z Hotmaila i 60 milionów jeszcze z czasów "preview" Outlooka, a cała operacja wymagała przeniesienia 150 petabajtów danych.

Faktycznie, robi to wrażenie, tym bardziej że, jak dodaje Microsoft, wszystko wymagało migracji na wciąż działających usługach tak, żeby użytkownicy cały czas mieli dostęp do swoich usług. Poza tym usprawniono wysyłanie wiadomości z innych adresów tak, by przy wysyłaniu nie wyświetlał się adres główny Outlooka (oj, Google'u, tobie też by się to przydało, bo wysyłam maile z innej domeny, a Gmail i tak pokazuje odbiorcom mój główny adres!) i dodano bardzo istotną rzecz - integrację ze SkyDrive'em.

Outlook dostaje właśnie możliwość załączania do wiadomości plików z dysku SkyDrive. Odbiorcy dostaną automatycznie uprawnienia do załączonych plików, a na przykład zdjęcia załadują się w podglądzie. Wydaje się, że choć trochę poczekaliśmy na tę funkcję, to Microsoft rozwiązał ją prawidłowo.

3056.OutlookForHotmail_Image6_550x362.jpg-550x0

Co ciekawe poinformowano, że 125 milionów kont Outlook korzysta z dostępu do skrzynki, kalendarza czy kontaktów z urządzeń mobilnych za pośrednictwem Active Sync. To w ogóle ciekawe: Microsoft podał liczbę aktywnych kont, a Google, największy konkurent Microsoftu na polu skrzynek mailowych, nie zrobił tego od dłuższego czasu. Dotychczas jednak uważało się, że Microsoft dzierży palmę największego konsumenckiego dostawcy usług pocztowych. Okazuje się jednak, że tak prawdopodobnie nie jest.

W czerwcu zeszłego roku na konferencji I/O Google podał, że z Gmaila aktywnie korzysta 425 milionów kont. W styczniu 2012 roku było to 350 milionów kont, co oznacza, że miesięcznie na Gmailu powstawało 15 milionów nowych, aktywnych kont. To dane niemal sprzed roku, a w tym czasie Google wraz z Androidem i mocną ofensywą na urządzeniach mobilnych oraz w swoich usługach mógł zwiększyć tempo rozwoju. Jednak przyjmując, że tempo wyhamowało do, powiedzmy, 10 milionów nowych kont miesięczne, to i tak okaże się, że Gmail ma prawdopodobnie ponad 500 milionów aktywnych kont Gmaila.

Wszystko przez urządzenia mobilne i ekosystem. Gmail, konieczny do używania przy choćby instalowaniu aplikacji z Google Play, dzięki integracji konta z usługami - Dyskiem, YouTube'em, Google+ czy Play - ma przewagę nad ekosystemem Microsoftu, który przecież zaspał na mobilną rewolucję i dopiero zaczyna jej dokonywać.

Jednak Outlook i w ogóle Microsoft ma jeszcze szanse na odzyskanie pozycji lidera pocztowego. Przecież Windows Phone i Windows 8 wymagają posiadania konta Microsoftu, by korzystać ze sklepu z aplikacjami czy z synchronizacji przez SkyDrive'a. Wszystko więc zależy od tego, czy ekosystem Microsoftu podbije rynek.

Tak czy siak, 400 milionów aktywnych kont Outlooka robi wrażenie. Chociaż już nie takie, jak robiłoby 2 lub 3 lata temu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst