Sprzęt  / News

Nokia odświeża Windows Phone 8

Kolejna znacząca aktualizacja systemu Microsoftu przewidziana jest dopiero na… początek przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że system ten do tego czasu nie będzie w ogóle rozwijany. Oto, czego powinniśmy spodziewać się w lipcu.

Windows Phone 8 „Blue” ma się pojawić dopiero pod koniec stycznia, jak donoszą anonimowi informatorzy przeróżnych serwisów internetowych. Czy to oznacza, że w mobilnych okienkach nastąpi tak długa stagnacja? Na szczęście nie. Pierwsza aktualizacja już była, a na wakacje dostaniemy kolejną. To, co jest w niej szczególnie ciekawe, to fakt, że spora część nowości pochodzi nie od Microsoftu, a od Nokii. Co więcej, z niektórych funkcji tej aktualizacji skorzystają wyłącznie smartfony Lumia.

Tradycyjnie, aktualizacja ta ma usunąć kolejne błędy wykryte w Windows Phone 8 po jego premierze. O jakie konkretnie chodzi, niestety, nie mam pojęcia, ale sam wykryłem nieliczne, acz szalenie irytujące „bugi” w tym systemie, które są do niezwłocznej poprawy. Co jeszcze?

Odblokowanie radia FM. Czy to nie zdumiewające? System Windows Phone 7 bez problemu owo radio obsługiwał. Większość smartfonów z Windows Phone 8 (nie licząc urządzeń takich, jak Lumia 620) posiada wbudowany moduł FM. A mimo tego sam system radia FM, tak po prostu, nie obsługuje. Zmieni to powyższa aktualizacja. To, trzeba przyznać, dość upokarzające.

Dalej jest tylko lepiej. I to właśnie za te elementy odpowiada Nokia. W systemie pojawią się lepsze algorytmy przetwarzania obrazu, co ma się przełożyć na wyższą jakość zdjęć wykonanych smartfonami z Windows Phone 8. Wbrew pozorom, pole do popisu jest tutaj dość duże. Widzę to po swojej Lumii 920, która po otrzymaniu aktualizacji „Portico” wykonuje fotografie o zauważalnie wyższej jakości. „Amber”, bowiem tak się nazywa kolejna aktualizacja, może tu jeszcze sporo namieszać. Pojawi się obsługa ISO 3200, lepsze mechanizmy „odszumiania” zdjęć, ulepszone profile kolorów a także aplikacja systemowa Smart Camera.

Ta będzie dostępna wyłącznie w smartfonach Lumia. W  trybie Nokia Smart Camera można łatwo zrobić dziesięć zdjęć jednocześnie, a następnie edytować je przy użyciu takich opcji, jak Best Shot,  Action Shot i Motion Focus, co pozwoli na uzyskanie jak najlepszego ujęcia. Zobaczcie sami:

Aktualizacja ma być dostępna od lipca. Nokia użyła sformułowania „every Lumia handset”, czyli można z tej wypowiedzi wnioskować, że operatorzy już ową aktualizację testują i nie powinno być opóźnień.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst