1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Nokia odświeża Windows Phone 8

Kolejna znacząca aktualizacja systemu Microsoftu przewidziana jest dopiero na… początek przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że system ten do tego czasu nie będzie w ogóle rozwijany. Oto, czego powinniśmy spodziewać się w lipcu.

Nokia odświeża Windows Phone 8

Windows Phone 8 „Blue” ma się pojawić dopiero pod koniec stycznia, jak donoszą anonimowi informatorzy przeróżnych serwisów internetowych. Czy to oznacza, że w mobilnych okienkach nastąpi tak długa stagnacja? Na szczęście nie. Pierwsza aktualizacja już była, a na wakacje dostaniemy kolejną. To, co jest w niej szczególnie ciekawe, to fakt, że spora część nowości pochodzi nie od Microsoftu, a od Nokii. Co więcej, z niektórych funkcji tej aktualizacji skorzystają wyłącznie smartfony Lumia.

Tradycyjnie, aktualizacja ta ma usunąć kolejne błędy wykryte w Windows Phone 8 po jego premierze. O jakie konkretnie chodzi, niestety, nie mam pojęcia, ale sam wykryłem nieliczne, acz szalenie irytujące „bugi” w tym systemie, które są do niezwłocznej poprawy. Co jeszcze?

Odblokowanie radia FM. Czy to nie zdumiewające? System Windows Phone 7 bez problemu owo radio obsługiwał. Większość smartfonów z Windows Phone 8 (nie licząc urządzeń takich, jak Lumia 620) posiada wbudowany moduł FM. A mimo tego sam system radia FM, tak po prostu, nie obsługuje. Zmieni to powyższa aktualizacja. To, trzeba przyznać, dość upokarzające.

Dalej jest tylko lepiej. I to właśnie za te elementy odpowiada Nokia. W systemie pojawią się lepsze algorytmy przetwarzania obrazu, co ma się przełożyć na wyższą jakość zdjęć wykonanych smartfonami z Windows Phone 8. Wbrew pozorom, pole do popisu jest tutaj dość duże. Widzę to po swojej Lumii 920, która po otrzymaniu aktualizacji „Portico” wykonuje fotografie o zauważalnie wyższej jakości. „Amber”, bowiem tak się nazywa kolejna aktualizacja, może tu jeszcze sporo namieszać. Pojawi się obsługa ISO 3200, lepsze mechanizmy „odszumiania” zdjęć, ulepszone profile kolorów a także aplikacja systemowa Smart Camera.

Ta będzie dostępna wyłącznie w smartfonach Lumia. W  trybie Nokia Smart Camera można łatwo zrobić dziesięć zdjęć jednocześnie, a następnie edytować je przy użyciu takich opcji, jak Best Shot,  Action Shot i Motion Focus, co pozwoli na uzyskanie jak najlepszego ujęcia. Zobaczcie sami:

Aktualizacja ma być dostępna od lipca. Nokia użyła sformułowania „every Lumia handset”, czyli można z tej wypowiedzi wnioskować, że operatorzy już ową aktualizację testują i nie powinno być opóźnień.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.