REKLAMA

Czy Google Play Games wskrzesi Google+?

Google+ miał być poważnym konkurentem dla Facebook, dla wielu osób serwis ten miał być również lekiem na całe zło innych serwisów społecznościowych. Jednak tak się nie stało. Teraz Google Play Games, czyli odpowiednik Game Center dla iOS-a czy Xbox Live ma tchnąć nowe życie w Google+. Czy to się uda?

13.05.2013 09.42
Czy Google Play Games wskrzesi Google+?
REKLAMA
REKLAMA

Najbliższe dni będą obfitowały w ciekawe wydarzenia w świecie urządzeń mobilnych i internetu. Jednym z takich wydarzeń może być zaprezentowanie Google Play Games, czyli platformę stworzoną dla twórców gier. Dzięki temu produktowi osoby spędzające swój czas wolny grając w gry na smartfonach i tabletach z Androidem będę mogły ze sobą współzawodniczyć, zdobywać odznaczenia i komunikować się z innymi graczami.

Android Police przeanalizował aktualizację Google Play, dochodząc do wniosku, że Google może już w najbliższym czasie uruchomić serwis Play Games. Nowych funkcji jeszcze nie znamy, ale prawdopodobnie dodana zostanie możliwość zapisywania stanu gry w chmurze. Będzie można również wysyłać zaproszenia do gier do naszych znajomych, lub serwis sam dobierze nam przeciwników, z którymi będziemy konkurować. Podczas gry będzie można również rozmawiać za pomocą czatu z innymi graczami. Oczywiście będziemy mogli jeszcze do gry zaprosić naszych znajomych.

Gdzie w tym wszystkim jest jednak tytułowy Google+? Serwis społecznościowy ma być sercem tego przedsięwzięcia. To nasze profile w Google+ oraz znajomi będą stanowili kręgosłup tego projektu. Można spodziewać się również, że wszystkie dane dotyczące naszej aktywności w pierwszej kolejności będą trafiały do Google+.

To zrozumiały dla Google krok. Od dłuższego czasu wyszukiwarkowy gigant robi co może, by tknąć trochę życia do swojego serwisu społecznościowego. Doświadczyliśmy już m.in. integracji z YouTube oraz Google Play, a także wprowadzenia komentarzy Google+ na strony internetowe i blogi. Oczywiście nie można nie wykorzystywać potencjału serwisu społecznościowego, jaki się posiada, ale gdyby się dobrze zastanowić, to zostało już chyba niewiele pomysłów czy przedsięwzięć, do których można wykorzystać Google+.

REKLAMA

Google+ nadal jest krainą zombie, do której niewiele osób regularnie zagląda. To spory problem dla firmy. W sytuacji, gdy coraz częściej mówi się o odchodzeniu przez młodych użytkowników w USA od Facebooka, można by myśleć, że Google+ będzie podkradał użytkowników. Jednak osoby takie zazwyczaj wybierają inne serwisy społecznościowe czy też mikroblogowe, zwłaszcza mobilne. Google Play Games raczej nie da nowego życia Google+. Co więcej, paradoksalnie może się okazać, że w tym serwisie społecznościowym będzie więcej powiadomień z gier niż postów tworzonych przez użytkowników.

Nie ulega jednak wątpliwości, że gra toczy się nie tylko o Google+, ale o całą branżę gier. Nie jest tajemnicą, że gry napędzają zarówno Google Play jak i App Store. Google Play Games może spowodować, że użytkownicy smartfonów i tabletów jeszcze chętniej będą sięgali do gier tworzonych na Androida, jednak nie sądzę by integracja z Google+ spowodowała, że serwis społecznościowy Google stanie się miejscem, gdzie spotkamy coraz więcej naszych znajomych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA