REKLAMA

Przeglądarka na komputerze bez Flasha? Nie, dziękuję

Od kilku lat, odkąd Steve Jobs stwierdził, że na urządzeniu mobilnym nie ma miejsca na wtyczkę Flash, nawet samo Adobe i Google, który przecież wspierał Flasha na Androidzie, stwierdzili, że Flash na smartfonach i tabletach to ślepa uliczka. Opinia o tym, że Flash jest zły przeniosła się jednak też na klasyczne, pecetowe przeglądarki i niektórzy wieszczą mu szybką marginalizację. Czy słusznie?

11.05.2013 19.06
Przeglądarka na komputerze bez Flasha? Nie, dziękuję
REKLAMA

Microsoft na przykład postanowił, że Internet Explorer w wersji Modern na Windowsie 8 i Windowsie RT będzie wspierał Flasha tylko na wybranych stronach. Można to obejść, ale jest to oznaka pewnego coraz wyraźniejszego trendu wypierania Flasha i wymuszania rozwoju innych standardów. Nie ma się co łudzić - Flash jest dziurawy, Flash potrafi się "wywalić", Flash musi odejść. Kiedyś. Bo na razie bez niego jak bez ręki.

REKLAMA

Spędzenie dwóch tygodni bez Flasha w komputerze uświadomiło mi, jak ogromna część sieci opiera się na nim i jak ubogi byłby świat stron i usług internetowych bez niego. Surfując po sieci na Chrome'ie nawet nie zauważałam, co korzysta z Flasha. Okazało się, że bez niego Deezer nie chce odtwarzać muzyki, tak samo zresztą jak webowe Spotify. Wszelkie filmiki oczywiście to bez Flasha rzecz niedostępna, nie mogłam oglądać materiałów na stronach informacyjnych, prawdopodobnie ominęło mnie też trochę reklam. No i YouTube. To w ogóle ciekawa sprawa.

flash
REKLAMA

YouTube udostępnia testowo odtwarzacz wideo HTML5. Przełączyłam się na niego, a przy wyszukiwaniu do adresu URL musiałam dopisywać "&webm=1". Szybko okazało się, że większość materiałów, o które mi chodziło, wymaga Flasha, i że większość linków do YouTube, w które klikałam  z innym miejsc też nie działa. Przez dwa tygodnie napisałam do znajomych pewnie z kilkadziesiąt razy "nie mogę obejrzeć". Gdy zależało mi na czymś mocno, włączałam to na telefonie - tam działa. Bez Flasha.

Wieszajcie psy na Flashu, ja z ulgą do niego wracam i nie mam zamiaru więcej praktykować takiego eksperymentu. Przeglądarka na komputerze bez Flasha jest wykastrowana.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA