1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt

Dysk twardy powiązany z Dropboksem. Dobry pomysł?

Dysk w chmurze jest pojęciem miejsca na serwerze, zazwyczaj firmy trzeciej, które może służyć jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania plików. Krótko mówiąc, nie kojarzy się on z niczym fizycznym i namacalnym. Teraz jednak WD wprowadza na rynek dysk twardy Western Digital My Passport Ultra, który jest ściśle powiązany z jednym z największych serwisów oferujących miejsce w chmurze – z Dropboksem.

Dysk twardy powiązany z Dropboksem. Dobry pomysł?

Western Digital twierdzi, że podczas projektowania najnowszej rodziny przenośnych dysków twardych najważniejsze było zapewnienie odpowiedniej ergonomii i wzornictwa, szybkie przesyłanie plików oraz bezpieczeństwo plików. Ma o tym świadczyć stworzenie cienkiej obudowy, wykorzystanie szybkiego portu USB 3.0 oraz autorskich zabezpieczeń znanych pod nazwą Western Digital SmartWare Pro.

Western Digital My Passport Ultra łączy w sobie wszystko to, co najatrakcyjniejsze w naszych dyskach serii My Passport: USB 3.0, szeroki wybór kolorów i pojemności, a także najlepsze zabezpieczenie sprzętowe i programowe. Dzięki temu stworzyliśmy przenośny cyfrowy "sejf" dla aktywnego użytkownika, wyjaśnia Jim Welsh, wiceprezes i dyrektor wykonawczy grupy produktów marki WD i elektroniki użytkowej. Dodanie technologii WD SmartWare Pro, wyposażonej w funkcje automatycznego tworzenia kopii zapasowej oraz ochrony hasłem, do jednego z najszybszego w branży interfejsów i dysków o dużej pojemności, da naszym klientom wygodę i spokój ducha, aby mogli cieszyć się, dzielić i chronić ich najcenniejsze pliki gdziekolwiek się znajdują.

Nowe dyski są dostępne w trzech wariantach pojemnościowych: 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. Przenośne dyski twarde Western Digital My Passport Ultra są objęte 3-letnią ograniczoną gwarancją producenta i są już dostępne w sklepach. Sugerowana cena detaliczna za pojemność 500 GB wynosi 269 zł, a za 1 TB – 349 zł.  My Passport Ultra 2 TB będzie dostępny w trzecim kwartale bieżącego roku, a jego cena nie jest jeszcze znana.

SmartWare_PL

Najciekawszym elementem tego dysku jest jednak współpraca z Dropboksem. Dzięki oprogramowaniu WD SmartWare Pro możliwe jest archiwizowanie danych z komputera na dyskach twardych lub właśnie na Dropboksie. To spore ułatwienie, które pozwoli szybko przerzucić dane w dwa miejsca i mieć pewność, że nawet jeśli chmura padnie lub dysk się zepsuje, będziemy mieć dostęp do naszych danych. Aplikacja współpracuje z API Dropboksa i komunikuje się bezpośrednio z serwisem.

Sam bym chętnie kupił taki dysk, gdyby miał możliwość integracji nie tylko z Dropboksem, ale też z innymi usługami tego typu, takimi jak Google Drive oraz SkyDrive. Możliwość trzymania swoich danych na dysku i kilku chmurach jednocześnie zminimalizowałoby ryzyko utraty danych niemal do zera. Co więcej, oprogramowanie to wspiera nie tylko backupowanie plików z dysków na Dropboksie, ale też danych z Dropboksa na dysku. To bardzo przydatna funkcja.

Moim zdaniem taki dysk powinien zainteresować głównie studentów, którzy z jednej strony narzekają na awaryjność dysków, a z drugiej strony twierdzą, że trzymanie pracy inżynierskiej lub magisterskiej  na dysku w chmurze jest niebezpieczne. Mając taki dysk można raz na zawsze uchronić się przed ryzykiem zniknięcia wielodniowej lub nawet wielotygodniowej pracy. Sam znam wiele osób, które tak się bały utraty swojego dzieła, że w ogóle nie zaczęły pisania go. Idealnie to pokazuje, jak dla nas ważne jest poczucie bezpieczeństwa.

Niestety oprogramowanie WD SmartWare Pro nie jest dostępne dla wszystkich posiadaczy dysków Western Digital. Jeśli chcecie mieć jego możliwości bez wymiany dysku, za niemal dwadzieścia dolarów można kupić licencję programu na stronie wdstore.com. Oprogramowanie działa nie tylko z dyskami WD, ale też modelami innych firm.