REKLAMA

Rządzi światem blogów i stron internetowych, właśnie skończył 10 lat

W tym tygodniu największa platforma blogowa na świecie, czyli WordPress, obchodzi swoje dziesiąte urodziny. A ma się wrażenie, jakby była z nami od zawsze.

29.05.2013 10.58
Rządzi światem blogów i stron internetowych, właśnie skończył 10 lat
REKLAMA

Jaki WordPress jest każdy widzi. Zapewne wiecie, że jest to CMS (Content Management System). Dzięki niemu w szybki i przyjemny sposób można stworzyć stronę internetową. Jego najważniejsze funkcje to przede wszystkim możliwość tworzenia wszelkiego rodzaju motywów, niezliczone ilości wtyczek (no dobra ich liczba przekroczyła już 25 tysięcy), które rozszerzają możliwości witryny no i przede wszystkim intuicyjność oraz prostota.

REKLAMA

Przez zaledwie 10 lat WordPress stał się najpopularniejszą platformą blogową na świecie. Korzystają z niego takie serwisy, jak chociażby TechCrunch, The Next Web, Mashable, CNN, NBC, CBS oraz oczywiście Spider’s Web. Aż 52 ze 100 największych blogów na świecie (według Technorati) działa właśnie na tym CMS-ie. W Polsce są to takie strony, jak chociażby Mediafun, AK74 czy też blogi Kominka.

Najnowsza wersja systemu, oznaczona symbolem 3.5.1, została pobrana już ponad 21 milionów razy. Szacuje się, że na WordPressie działa w sumie ponad 72 miliony serwisów www, a w każdej minucie pojawia się aż 347 nowych postów, napisanych przy jego pomocy. Przekłada się to aż na ponad 14-procentowy udział we wszystkich witrynach internetowych na całym świecie. Przyznacie, że te liczby robią naprawdę ogromne wrażenie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę najpopularniejsze CMS-y, to okazuje się, że WordPress ma aż 57% udziałów w rynku. Na kolejnych miejscach znajdują się Joomla i Drupal, które mogą się pochwalić odpowiednio udziałami na poziomie 9,4% i 6,6%.Przewaga Wordpressa jest ogromna.

Historia WordPressa zaczęła się dokładnie 27 maja 2003 roku, kiedy została udostępniona jego pierwsza wersja, oznaczona jako 0.71. Jeśli miałbym być precyzyjny, to nie było to pierwsze wydanie WordPressa, ale było to pierwsze, które zostało udostępnione szerszemu gronu użytkowników. Kolejne edycje skupiały się na poprawie wydajności, dodaniu nowych funkcji oraz współpracy z urządzeniami mobilnymi (między innymi od wersji 3.5 WordPress obsługuje ekrany Retina).

Najpopularniejsze wtyczki dla WordPressa to: Akisment (ponad 14,5 miliona pobrań), All in One SEO Pack (ponad 14,4 milionów pobrań), Contact Form 7 (ponad 11 milionów pobrań), Google XML Sitemaps (ponad 10,2 milionów pobrań) oraz NexGEN Gallery (ponad 7,2 milionów pobrań).

Czym WordPress zdobył sobie taką popularność? Przede wszystkim jest niezwykle prosty i intuicyjny dla mniej zaawansowanych użytkowników i jednocześnie daje praktycznie nieograniczone możliwości webdeweloperom i programistom. Z tego też powodu korzystają z niego amatorzy i profesjonaliści. Poza tym przez cały czas jest aktualizowany, dzięki czemu z kolejnymi wydaniami zwiększają się jego możliwości.

REKLAMA

Z okazji dziesiątych urodzin na całym świecie zorganizowano 364 imprezy i wydarzenia. Jeśli mielibyście taką ochotę, to możecie też sobie kupić z tej okazji specjalną koszulkę. Wystarczy udać się na stronę www.hellomerch.com. Koszt zakupu T-shirtu to 15 dolarów.

Na koniec mam dla Was jeszcze dwie ciekawostki. Jedną ze stron działających na WordPressie jest witryna Poczty Polskiej. Po drugie, kolejne edycje CMS-a są nazywane od słynnych muzyków jazzowych - Elli Fitzgerald, Milesa Davisa czy też Duke'a Ellingtona.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA