REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 8.1 wyciąga kolejne asy z rękawa, przywróci przycisk Start?

Wygląda na to, że aktualizacja Windows 8 przewidziana na jesień wniesie na tyle dużo zmian, że będzie to właściwie nowy system. Świadczy o tym najnowsza kompilacja, która właśnie wyciekła do Internetu.

17.04.2013
17:26
Windows 8.1 wyciąga kolejne asy z rękawa, przywróci przycisk Start?
REKLAMA

Windows 8.1 (znany wcześniej jako „Blue”) wyciekł już do Internetu jakiś czas temu, we wczesnej wersji rozwojowej służącej do wewnętrznych testów Microsoftu. Przyjrzeliśmy się jej z bliska. Odkryliśmy nowe możliwości personalizacji, większe możliwości zarządzania kafelkami, ulepszoną wielozadaniowość i wiele innych. Wczoraj na torrentach wylądowała nowa kompilacja 8.1, oznaczona numerem 9369. I jak się okazuje zawiera ona kilka bardzo istotnych nowości. Nie tylko rozruch do Pulpitu, o którym wspominaliśmy wcześniej.

REKLAMA

Po pierwsze, pojawił się nowy menadżer plików. Do tej pory w Windows 8, by wykonać jakąkolwiek operację na plikach, czy to ich kopiowanie, czy też organizacja, musieliśmy się udać na Pulpit i uruchomić eksplorator plików. Na urządzeniach z ekranem dotykowym był to, delikatnie rzecz ujmując, kiepski pomysł. W Windows 8.1 otrzymamy wersję menadżera dużo bardziej przyjazną naszym paluchom.

2_wy6

Aplikacja „Pliki” jest mocno uproszczoną wersją eksploratora. Nie znajdziemy w niej wielu zaawansowanych funkcji upchanych na „Wstążce” w eksploratorze, ale do podstawowych operacji, a głównie te wykonujemy, wystarczy w zupełności.

Windows 8.1 pozwoli też na bardziej dokładną konfigurację trackpada. Jak dotąd czy nam się to podoba czy nie, gesty dotykowe na gładziku były zawsze włączone. Teraz będziemy mogli je wyłączyć, a także skorygować inne, bardziej szczegółowe ustawienia.

screen shot 2013-04-16 at 4.25.30 pm

Ciekawe zmiany czekają również systemową wyszukiwarkę. Nie będzie ona przeszukiwała tylko zawartości lokalnej, ale również witryny internetowe. Bing będzie podpowiadał dane frazy i sugerował ich autouzupełnianie. Funkcję tę będzie można wyłączyć z uwagi na ochronę prywatności. Ciekawi mnie natomiast w jaki sposób będzie to wpływało na liczenie statystyk. Czy Microsoft będzie liczył każde zapytanie systemowe jako zapytanie do Binga? To z pewnością pomoże w promowaniu wyszukiwarki reklamodawcom, ale… czy wtedy te statystyki będą miały jakikolwiek sens?

screen shot 2013-04-16 at 4.35.29 pm

Ostatnie zostawiłem na deser. Nie wynika ono z „wyciekniętej” kompilacji, a z informacji, do których dotarła najlepiej poinformowana na temat Microsoftu blogerka w Internecie, czyli Mary Jo Foley. Jak się okazuje, Microsoft nie tylko zezwoli na rozruch do Pulpitu w systemie Windows 8.1, ale rozważa również przywrócenie na tym Pulpicie… Menu Start, a właściwie przycisku Start. Osoby niechętne nowemu ekranowi startowemu w Windows, wstrzymajcie się z otwieraniem szampana. Po pierwsze, Microsoft nie podjął jeszcze decyzji na ten temat, a po drugie… przycisk Start, najprawdopodobniej, będzie wywoływał ekran startowy. Różnica polegać będzie na tym, że użytkownicy nie będą klikali w „goły” narożnik ekranu, a będą mieli ikonę informującą, że właśnie tam należy kliknąć.

To ciekawy kompromis, mający głównie znaczenie psychologiczne, a nie użytkowe. W korzystaniu z komputera, de facto, nie zmieni się nic po dodaniu przycisku Start. Użytkownicy za to otrzymają wiadomość o treści „słuchaliśmy waszych uwag i wyszliśmy naprzeciw waszym oczekiwaniom”… a jednocześnie dalej idziemy z inicjatywą Modern.

Sprytne…

REKLAMA

Zrzuty ekranu znalazłem na WinBeta

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA