REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

USB 3.0 będzie jeszcze szybsze i dostarczy nawet 100 W mocy

Port USB jest jednym z najczęściej używanych wejść w obecnie sprzedawanych komputerach. Standard ten służy do obsługi niemal wszystkich akcesoriów, począwszy od padów, myszek i klawiatur, na skanerach i drukarkach kończąc. Okazuje się, że niebawem najnowszy standard USB 3.0 zostanie zaktualizowany i będzie mógł dostarczyć nawet 100 W mocy. Oprócz tego znacznie wzrośnie jego przepustowość. Czy to wystarczy, by pokonać promowany przez Apple oraz Intela standard Thunderbolt?

25.04.2013
11:41
USB 3.0 będzie jeszcze szybsze i dostarczy nawet 100 W mocy
REKLAMA

Informacja o zwiększeniu maksymalnej mocy jest dosyć zaskakująca, gdyż Intel co prawda wspominał, że niebawem specyfikacja portu USB 3.0 zostanie zaktualizowana, ale nic nie było wiadomo o tak znacznym zwiększeniu maksymalnej mocy. Jednak informacja ta jest już pewna, gdyż została potwierdzona przez Jeffa Ravencrafta, szefa USB-IF (Universal Serial Bus Implementers Forum). Organizacja ta zajmuje się opracowywaniem standardów dotyczących interfejsu USB i należą do niej tacy giganci rynku PC jak Intel, Hewlett-Packard i Microsoft.

REKLAMA

Korzyści wynikające z aktualizacji specyfikacji interfejsu USB 3.0 powinny być odczuwalne bez problemu. Zwiększenie przepustowości z 5 do 10 Gb/s spowoduje, że komunikacja między np. zewnętrznym dyskiem twardym, a komputerem będzie dwa razy szybsza a wszelkie pliki kopiowane z dysku na komputerze znajdą się w nim w dwa razy krótszym czasie. Ważne jest tu, że dzięki aktualizacji interfejs USB 3.0 zrówna się pod względem przepustowości z Thunderboltem. Jednak nie na długo, gdyż zapowiedziano aktualizację i tego interfejsu oraz zwiększenie jego przepustowości do 20 Gb/s.

USB 3.0

Jednak zdecydowanie najważniejszą zaletą specyfikacji nowego USB 3.0 jest zwiększenie jego maksymalnej mocy z 10 W do 100 W, aż dziecięciokrotnie. Dzięki temu możliwe będzie podłączenie do komputera wielu urządzeń pozbawionych dodatkowych kabli zasilania. Do sprzętów takich mogą należeć 3,5-calowe dyski twarde, wentylatory chłodzące użytkownika, a nawet monitory. By dopasować nowy port USB 3.0 do wszystkich rodzajów urządzeń, przygotowano pięć profili energetycznych, które mogą dostarczyć od 10 W (5 V @ 2 A – wystarczy do ładowania smartfona) do 100 W (20 V @ 5 A). Dla porównania, do ładowania typowego Ultrabooka nada się profil 20 V @ 3A dający 60 W mocy*.

Oto wszystkie profile energetyczne:

Profil 1: 5 V @ 2 A

Profil 2: 5 V @ 2 A / 12 V @ 1,5 A

Profil 3: 5 V @ 2 A / 12 V @ 3 A

Profil 4: 5 V @ 2 A / 12 lub 20 V @ 3 A

Profil 5 : 5 V @ 2 A / 12 lub 20 V @ 5 A

Do czego może być wykorzystywany taki interfejs? Między innymi do stworzenia uniwersalnego rodzaju ładowarki do laptopów i Ultrabooków. Co więcej, odnowiony USB 3.0 mógłby być stosowany także w telewizorach i projektorach do tego, by przesyłać nie tylko energię, ale też obraz i dźwięk. Wówczas przestałyby być  potrzebne porty HDMI, USB stałby się prawdziwą konkurencją dla Thunderbolt (miałby te same funkcje) i byłby tym samym naprawdę uniwersalnym portem (w końcu nazwa Universal Serial Bus zobowiązuje).

REKLAMA

*Absolwentom kierunków humanistycznych od razu mówimy, że nie będzie możliwe podłączenie dwóch laptopów do siebie i uzyskanie w ten sposób niekończącego się akumulatora. Gdyby to było możliwe, samochody jeździłyby w tandemach.

źródło grafiki: dansdata.com

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA