REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

IKEA zapowiada Uppleva Phone i zestaw Uppleva Center. Mebel, telewizor, smartfon i stacja dokująca w jednym

UWAGA: Poniższy tekst to primaaprilisowy żart!

01.04.2013
11:13
IKEA zapowiada Uppleva Phone i zestaw Uppleva Center. Mebel, telewizor, smartfon i stacja dokująca w jednym
REKLAMA

Znana niemal wszystkim sieć sklepów z meblami IKEA kilka miesięcy temu weszła na rynek telewizorów i zaprezentowała zintegrowany z meblami model Uppleva. Okazuje się, że nie jest to jednorazowy wybryk, gdyż kolejny model Uppleva będzie wyposażony nie tylko w telewizor, ale też stację dokującą do Uppleva Phone - smartfonu wyprodukowanego przez szwedzką firmę.

REKLAMA

Niestety IKEA nie przedstawiła wielu informacji na temat swojego telefonu. Wiadomo tylko, że ma mieć 4,7-calowy ekran o rozdzielczości 1280x720, dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,5 GHz, 1 GB pamięci RAM i Androida w wersji 4.1. Nie są to najlepsze parametry tego smartfona, ale nie można na nie narzekać, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jego cenę wynoszącą zaledwie 1499 zł w sprzedaży wolnorynkowej. Cena zawiera nie tylko smartfon, ale też pojedynczą szafkę ze stacją dokującą.

IKEA jak na razie nie udzieliła żadnej informacji na temat współpracy z jakimkolwiek operatorem komórkowym, ale szczerze wątpimy, że telefon będzie można kupić poza ofertą sklepu. Mniej zamożnym klientom szwedzka sieć sklepów zaoferuje kupienie smartfona razem z meblami, w systemie dogodnych rat.

Smartfon ma być sprzedawany razem ze stacją dokującą, która będzie umieszczona w szafce Uppleva, analogicznej do tej, w którą wbudowany jest telewizor. Zestaw ma być dostępny w dwóch wariantach. Pierwszy to Uppleva Phone, który będzie się składał z szafki i wbudowanej stacji dokującej, zaś drugi to Uppleva Center gdzie otrzymamy poprzednią, bardziej rozbudowaną Upplevę z dodatkową stacją dokującą.

Dzięki temu bez żadnego kabla będzie możliwe jednoczesne ładowanie smartfona i odtwarzanie materiałów znajdujących się na smartfonie. W wypadku wyboru modelu bez telewizora również będzie to możliwe, gdyż z tyłu szafki będzie wystawał standardowy kabel HDMI, który będzie można podłączyć do posiadanego ekranu.

ikea tv

Oba urządzenia będą mogły też współpracować na inne sposoby. Uppleva Phone to doskonały pilot do telewizora IKEA. Funkcję tę zawdzięcza preinstalowanej aplikacji, która być może zostanie też udostępniona w sklepie Google Play i pozwoli na komfortowe sterowanie telewizorem Uppleva za pośrednictwem dowolnego smartfona z systemem Android.

Oba urządzenia wyprodukowane przez IKEA ponadto obsługują technologię DLNA, dzięki czemu będzie możliwe przekazywanie na ekran telewizora materiałów multimedialnych nawet, gdy telefon nie będzie znajdował się w stacji dokującej.

Szwedzki smartfon oczywiście można ładować za pomocą standardowych ładowarek, ale najwygodniej będzie to robić właśnie za pomocą stacji dokującej. Jeden z projektantów Uppleva powiedział, że zbyt wiele ludzi boryka się z problemem gubienia telefonu na terenie własnego mieszkania.

Problem ten zostanie rozwiązany, jeśli podczas nieużywania smartfona zawsze będziemy go odkładać w jedno, stałe miejsce. Muszę przyznać, że trudno się z tym nie zgodzić. Sam często gubię telefon i myślę, że gdybym posiadał taki mebel jak Uppleva, sytuacja taka zdarzałaby się o wiele rzadziej.

Uppleva Phone

O ile sam Uppleva Phone w zestawie z pojedynczą szafką nie należy do najdroższych, to kupienie zestawu Uppleva Center będzie niemałym wydatkiem. Przykładowo, model z 32-calowym telewizorem ma kosztować 4999 zł (Cena bez telefonu i stacji dokującej to 3745 zł), zaś mebel wyposażony w smartfon i ekran o przekątnej 46” otrzymamy za 7999 zł (bez smartfona 7094 zł).

Podejrzewam, że o ile sam pomysł z telewizorem wbudowanym w mebel jest ciekawy, to smartfon sprawdzi się tu o wiele gorzej. Wynika to z prostego faktu, że meble i telewizor wymienia się stosunkowo rzadko, a nowoczesny telefon to urządzenie, które kupuje się co dwa lata. Co nam po dwóch latach ze stacji dokującej, skoro nasz nowy telefon nie będzie do niej pasować.

Rozwiązanie to miałoby rację bytu, gdyby IKEA wypuszczała nową wersje Uppleva Phone co rok lub dwa i umożliwiałaby jej kupno po okazyjnej cenie. Oferta ta dotyczyłaby dotychczasowych klientów, którzy mają poprzednią Upplevę. Byłby to bardzo ciekawy pomysł, który na lata przywiązałby wielu użytkowników smartfonów do szwedzkiej marki.

REKLAMA

Oficjalny komunikat ze zdjęciami oraz cenami Uppleva Phone i pozostałych modeli Uppleva Center ma się pojawić jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w piątek.

UWAGA: Powyższy tekst to primaaprilisowy żart! Możliwość komentowania została wyłączona 2 kwietnia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA