Tech  / Artykuł

Strims.pl: "Jeżeli ktoś nazwie Strimsa polskim Redditem, będzie to duży komplement"

Nie ma w Polsce żadnego poważnego odpowiednika Reddita. Mamy Wykop, ale Wykop mimo swej potęgi nie daje takiej wolności jak Reddit. Amerykański serwis często jest krytykowany za politykę otwartości, jednak nie można odmówić mu opiniotwórczości. Czy Strims.pl ma szansę stać się takim polskim Redditem?

Serwisów do społecznościowego dzielenia się linkami i informacjami jest mnóstwo. Lata temu trend ten nagłośnił swoim sukcesem Digg, ale potem miejsce króla przejął Reddit. Charakterystyczny w wyglądzie, cechuje się jedną ważną rzeczą - społecznością i możliwością tworzenia własnych kategorii (tzw. subredditów) i tablic tematycznych. Dodatkowy system głosowania na linki, zdjęcia czy informacje sprawia, że Reddit stał się swojego rodzaju magazynem treści ocenianych społecznościowo, niemoderowanych odgórnie dopóki nie przekraczają granic prawa.

W Polsce mamy giganta w postaci Wykopu i choć często porównywany jest do Reddita, a przede wszystkim tworzy bardzo charakterystyczną społeczność, to pozostawia pewien niedosyt związany z możliwością tworzenia własnych kategorii. Wykop to przede wszystkim strona główna i kilka kategorii, ponadto zbiór newsów i informacji. To pokłosie tego, że Wykop powstał na wzór nie Reddita, a Digga, który już dziś nie liczy się w kategorii społecznościowych serwisów linkowych. Jest więc ogromny, ale w stosunku do Reddita ograniczony.

W to miejsce wchodzi Strims.pl. Serwis inspirowany Redditem pozostawia społeczności sporo możliwości tworzenia własnych kategorii zwanych tu strimami właśnie, które twórcy - użytkownicy moderują sami. Jest strona główna, jest możliwość głosowania na zaleziska, ale główne życie Strimsa toczy się w strimach.

strims

I choć Strims.pl nie jest specjalnie oryginalny, nie jest startupem, nie wyznacza nowych ścieżek, to warto mu kibicować. Przede wszystkim dlatego, że wygląda na dobrze prowadzony - twórcy komunikują się z użytkownikami i biorą pod uwagę ich sugestie. Poza tym, brakuje chyba w Polsce takiego odpowiednika Reddita z prawdziwego zdarzenia - ze wszystkimi zaletami, ale i kontrowersjami i przywarami.

Zadałam kilka pytań tajemniczemu "administratorowi Strims.pl", a w zasadzie samemu serwisowi:)

Ewa Lalik, Spider's Web: Przeglądam Strims.pl i nie da się ukryć, że inspiracja Redditem oraz chanami jest ewidentna. Nie tylko wizualnie, w interfejsie i układzie, ale i zasadach. Czy Strims ma być polskim Redditem?

Reddit był i nadal jest dużą inspiracją w tworzeniu portalu. Reddit jest wyjątkowo oryginalny jeżeli chodzi o pomysł, atmosferę i realizację. Panuje tam poczucie wolności, braku tematycznych granic, a nawet relatywny brak reklam - są to cechy, które Strims stara się przenieść na polski Internet. Strims idzie także własną drogą, wprowadzając nowe funkcje, często proponowane przez samych użytkowników (istnieje strim przeznaczony specjalnie do tego celu). Jeżeli więc ktoś nazwie Strimsa polskim Redditem, będzie to duży komplement.

Bo właściwie to dlaczego? Mamy przecież wielki, jak na Polskę, Wykop, takie o2 próbowało czegoś podobnego i stworzyło "Kciuka". Gdzie tu miejsce na Strims?

Faktycznie w Polsce powstało już kilka, a może i więcej, portali dla społecznościowej wymiany ciekawych linków. Jednak wszystkie one są w zasadzie podobne:Użytkownicy publikują znalezione linki, które oczekują w tzw. “poczekalni”, a najlepsze trafiają na stronę główną. Wszystkie linki praktycznie są w “jednym tematycznym worze”. Niektóre portale próbują ręcznie dzielić treści na kategorie lub tagi, ale nadal jest to tylko kategoryzowanie treści. Nad tym wszystkim czuwa grono pracowników – moderatorów, usuwając i moderując treści, często według mało liberalnych regulaminów. Strims w tej kwestii jest diametralnie inny i dostarcza możliwości nie spotykanych nigdzie indziej. Cała oryginalność opiera się na idei strimów. Treści (linki i artykuły własne) trafiają do strimów. Strimy są nieograniczone tematycznie i tworzone wyłącznie przez użytkowników.  Niedawno liczba strimów przekroczyła 1000 i każdego dnia rośnie o kilka-kilkanaście nowych strimów.

-Czym dokładnie są strimy?

Twórca strimu sam ustala jego zasady i tematykę (nawet skrajnie oryginalną, np. “Opakowania po cukierkach”) oraz staje się jego moderatorem. To on decyduje jakie treści mogą się znaleźć w jego strimie, a nawet jacy użytkownicy mogą w nim uczestniczyć. Moderator może także ustalać wygląd (styl) strimu, logo, avatar i wszystko to co składa się na wyjątkowość każdego strimu. Strimy są to osobne mini-portale, które dotyczą wybranego przez założyciela strumienia informacji. Nie ma uśredniania poziomu i treści, każdy znajdzie coś dla siebie, mogąc izolować się w strimach od innych społeczności (np. dwa skrajne strimy HipHop i Metal – dwa rodzaje muzyki, dwie społeczności wymieniające informacje nie przeszkadzając sobie nawzajem).

A przewaga Strims?

Ze strimów wynika najważniejsza zaleta – Strims jest podzielony na nieograniczoną liczbę tematów. Internet jest coraz większy i szkoda ograniczać go tylko do najciekawszych ogólnie linków (jak to ma miejsce na w.w. portalach), każdy nawet marginalny temat może być tutaj strimowany. Każdy użytkownik może subskrybować wybrane strimy i z tej paczki strimów stworzyć swojego Strimsa (przeglądać treści na stronie głównej tylko z wybranych strimów).  Strimy mają jeszcze jedną ciekawą cechę: strimy same często inicjują strimowanie informacji, a nie tylko czekają na znalezienie tych informacji w Internecie. Możemy sobie wyobrazić że ktoś wpada na pomysł aby zacząć strimować ciekawe miejsca w swoim mieście. Zakłada on taki strim, a następnie wrzuca z innymi użytkownikami ciekawe zdjęcia, opowieści, sprawozdania ze swojego miasta. Warto dodać, że Strims nie ma globalnej moderacji, a osoby tworzące serwis występują jedynie jako administratorzy odpowiedzialni za techniczne sprawy serwisu i rozwój funkcjonalności.

"Idea: Strims to dwie idee. Pierwsza idea to wymiana informacji w nieograniczonych tematycznie strimach, tworzonych przez użytkowników. Druga idea to wolność informacji, tzn. brak odgórnej moderacji, kontroli i ograniczeń w wymianie informacji, w przeciwieństwie do klasycznych mediów (TV, radio, prasa, portale informacyjne)." W wątku pytań do twórcy i administratora również podkreślane jest, że odgórna moderacja będzie występować tylko w przypadku łamania prawa. Czy oddając odpowiedzialność za administrowanie w ręce założycieli i moderatorów Strimów chcecie zbyć trochę odpowiedzialności, czy przyświecają temu głębsze powódki?

Moderator strimu nie ponosi żadnej dodatkowej odpowiedzialności poza portalem – jest to po prostu wewnętrzna funkcja, mająca na celu umożliwić użytkownikom kreowanie strimów według własnych pomysłów. Moderator strimu PiłkaNożna zapewne nie chce widzieć u siebie treści na temat Koszykówki (może je usunąć), moderator strimu Nauka być może nie życzy sobie wulgaryzmów (może je usunąć i zablokować użytkownika w swoim strimie).  Nie ma żadnych ograniczeń z naszej strony dotyczących kreatywności moderatorów, a ewentualnymi prawnymi sprawami zajmuje się zawsze administrator.

Nie widzę na Strims.pl żadnych reklam. Jak chcecie zarabiać? Czy w ogóle chcecie?

Byłoby wspaniale gdyby portal przynosił zyski, bo oprócz pełnego zaangażowania twórców (które jest od początku istnienia serwisu), wpłynęło by to pozytywnie na dynamiczny rozwój portalu, a pomysłów w kolejce czeka wiele. Zawsze podkreślam, że ewentualne przychody portalu będą środkiem, a nie celem, dlatego użytkownicy mogą być spokojni że nie zaleje ich fala reklam, nie wspominając o sponsorowanych treściach (kolejna różnica w porównaniu do innych portali tego typu). W przypadku dalszego rozwoju serwisu planowane są 2-3 nieinwazyjne, dobrze rozróżnialne reklamy.

A co z ruchem? Jakie są plany na rozrost serwisu, na przyciąganie kolejnych użytkowników? Jak duży już jest?

Akurat tak się składa że jutro będzie czwarta duża aktualizacja funkcjonalna, a pomysłów na dalszy rozwój jest dużo. Serwis rozwija się całkiem dobrze na samym marketingu wirusowym (wzrost odwiedzin około 60% od początku roku), ale aby dotrzeć do większej liczby osób trzeba rozprzestrzenić strimowego wirusa bardziej, dlatego jeszcze w tym miesiącu będzie pierwsza niewielka kampania reklamowa. Cel jest taki aby strimowała cała internetowa Polska (czy to się uda?).

Rozumiem, że ta tajemniczość, "administrator" i przedstawianie się jako po prostu Strims.pl jest celowe i chciałby Pan/Pani by tak podpisać rozmowę w tekście?

Tajemniczość zamierzona, proszę nie żywić urazy, przedstawiam się po prostu jako Strims (jak na portalu) i tak można mnie podpisywać.

Dzięki za rozmowę, powodzenia!

Tagi: reddit
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst