REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przyszłość sieci bezprzewodowych to 802.11 ac

Zaledwie kilka lat temu technologia bezprzewodowa nie była tym, czym jest dziś – nieodłącznym elementem cyfrowego życia. Nasze firmy, domy, a nawet przestrzeń publiczna wokół posiada sieć bezprzewodową, dzięki której możemy przesyłać ogromne ilości multimedialnych treści. Obecnie najpopularniejszym standardem wśród sieci bezprzewodowych jest 802.11n, jednak jego możliwości wkrótce przestaną wystarczać. Coraz większym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć nowy standard – 802.11ac.

23.04.2013
15:13
Przyszłość sieci bezprzewodowych to 802.11 ac
REKLAMA

Standard IEEE 802.11n zastąpił przestarzałe 802.11g, ale świat ciągle idzie naprzód, a technologia bezprzewodowa znajduje zastosowanie w coraz szerszej gamie produktów i w nowych obszarach naszego życia. W związku z tym również popularna „n-ka” staje się niewystarczająca i powoli odchodzi do lamusa. Na jej miejsce wchodzi całkiem nowy standard, oznaczony jako 802.11ac. Choć nie został on jeszcze oficjalnie zatwierdzony, to na rynku już pojawiły się produkty pracujące zgodnie z jego specyfikacją. Został on opracowany głównie po to, by znacząco zwiększyć szybkość transmisji bezprzewodowych sieci Wi-Fi. W porównaniu z wcześniejszym standardem wprowadzono w nim wiele usprawnień oraz dopuszczono stosowanie licznych metod przyspieszania wymiany dużych ilości danych przez sieć radiową. W przyszłości nowy standard ma pozwolić na transmisję z prędkością bliską 7 Gb/s. Pierwsze dostępne dla klientów urządzenia obsługują tryb wymiany danych z szybkością do 1,3 Gb/s.

REKLAMA

Niekończąca się lista innowacji

Nowości wprowadzonych w 802.11ac jest tak wiele, że trudno spośród nich wybrać te najważniejsze. Wśród nich znajdują się zarówno usprawnienia dotyczące wykorzystania dostępnego pasma radiowego, jak i dopuszczenia do swobodniejszego korzystania z niego.

Standard IEEE 802.11ac proponuje wiele nowych technik, ale wykorzystuje także te znane już z 802.11n. Podstawę rozszerzeń „AC” stanowią funkcjonalności, które sprawdziły się w „n” – takie jak MIMO (Multiple Input, Multiple Output) czy łączenie kanałów – i zostały z niego zapożyczone.

Dla użytkownika ważne jest przede wszystkim to, że standard sieci bezprzewodowej 802.11ac zakłada konieczność wykorzystywania pasma 5 GHz, co jednocześnie wymusza na użytkownikach stosowanie kart, zgodnych z tym standardem. Dotychczas najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną częstotliwością jest częstotliwość 2,4 GHz, na której pracują urządzenia ze standardem 802.11n. Co z tego wynika?

Technologia „ac” została zaprojektowana wyłączenie do pracy w paśmie 5 GHz, które jest szersze; zależnie od kraju obejmuje częstotliwości od ok. 4,9 GHz do ok. 5,8 GHz. Ta częstotliwość daje znacznie większą elastyczność w łączeniu kanałów, których w 802.11ac jest aż 33 Można je dzielić na niezachodzące i niezakłócające się wzajemnie zakresy, co oznacza dużo większą odporność pasma na interferencje pochodzące od innych urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w domu. Standard 802.11ac przewiduje szerokość jednego kanału na 160 Hz. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie większej liczby danych, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej prędkości transmisji danych.

Ponadto, pasmo 5 GHz jest obecnie rzadziej wykorzystywane niż 2,4 GHz. Mówiąc obrazowo – na tej częstotliwości jest mniejszy ruch, dzięki czemu urządzenia są znacznie mniej podatne na zakłócenia. Starsze routery działające zgodnie ze standardem 802.11b/g korzystały wyłącznie z pasma 2,4 GHz, a wiele nowych urządzeń, szczególnie tych przenośnych, pomimo że są zgodne z IEEE 802.11n, również nie ma zaimplementowanej obsługi pasma 5 GHz.

Podobnie jak w przypadku „n-ki”, draft AC zakłada możliwość zmiany szerokości kanału przez użytkownika, dzięki czemu można regulować transmisję danych płynących od nadawcy do odbiorcy.

Do domu czy do firmy?

Udoskonalenia w zakresie wydajności, przepustowości, zasięgu oraz ogólnej stabilności łącza wprowadzone w 802.11ac, będą wstecznie kompatybilne ze starszym standardem, więc nie ma obaw, że zakupiony wcześniej sprzęt będzie trzeba wymienić.

Standard 802.11ac może być wykorzystywany do dystrybucji plików wideo, zarówno w warunkach domowych, jak i w firmie. Nowa specyfikacja wspiera opcjonalnie tryb pozwalający jednemu urządzeniu transmitującemu wysłać sygnał wideo do wielu urządzeń jednocześnie. Aktualnie używane standardy są głównie realizowane w technologii punkt-punkt. Jeżeli te same strumienie danych miałyby zostać wysłane w tym samym momencie do kilku klientów, będzie wymagana niezależna transmisja do każdego z nich. W przypadku 802.11ac przepustowość sieci jest wykorzystywana bardziej efektywnie.

REKLAMA

Wprowadzenie urządzeń 802.11ac przeznaczonych dla klienta indywidualnego miało miejsce jeszcze w 2012 roku. Pojawienie się urządzeń dla przedsiębiorstw planowane jest na pierwszą połowę 2013 r.

Grzegorz Całun jest ekspertem w firmie D-Link. Zajmuje się szkoleniem firm i instytucji z zakresu rozwiązań sieciowych w oparciu o urządzenia D-Link. Na co dzień wspiera pracę działu handlowego wiedzą techniczną i dobiera odpowiednie rozwiązania dla firm oraz instytucji publicznych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA