REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Nowy Xbox zastąpi telewizyjne dekodery, będzie centrum domowej rozrywki

Pierwsze oficjalne informacje o kolejnej generacji konsoli Xbox mamy poznać w maju. Pewne jest to, że następny Xbox nie będzie ograniczał się do gier, lecz ma to być prawdziwe domowe centrum rozrywki. Według najnowszych informacji Microsoft szykuje zamach na... telewizję.

11.04.2013
11:01
xbox
REKLAMA

Wiarygodne źródła serwisu The Verge donoszą, że kolejny Xbox będzie prawdziwym telewizyjnym set-top-boxem. Dekodery telewizji kablowej lub satelitarnej będą podłączane przez HDMI do Xboksa, a dopiero następnie sygnał będzie przekazywany do telewizora drugim przewodem HDMI. Obraz z kablówki nie będzie poddawany, żadnej obróbce i bezstratnie zostanie wyświetlony na ekranie telewizora, jednak sterowanie i dodatkowe funkcje mają odbywać się za pomocą Xboksa.

REKLAMA
xbox smart tv

W ten sposób Microsoft powalczy z Google TV i Apple TV, a także Smart TV o dostarczenie najlepszego nowoczesnego sposobu na oglądanie telewizji. W nowym Xboxie użytkownicy otrzymają więc zaawansowany elektroniczny przewodnik po programach (EPG), zapewne w jakiś sposób okraszony inteligentnymi rekomendacjami. Ponadto możliwość sterowania przy użyciu kontrolera Kinect oraz oczywiście dostęp do dodatkowych serwisów i usług typu VOD oferowanych w Xboksie, bez konieczności przełączania się pomiędzy urządzeniami.

166843-xbox-kinect

To właśnie ten brak przełączania się jest tutaj kluczowy. Microsoft będzie chciał byśmy za każdym włączeniem telewizora, uruchamiali także konsolę Xbox. W ten sposób będzie można oferować dodatkowe usługi i zwiększać zaangażowanie użytkowników. Obecną generację włącza się wtedy, gdy rzeczywiście ma się ochotę pograć, choć należy pamiętać, że już teraz Xbox 360 oferuje dostęp do wielu dodatkowych funkcji.

Nowy Xbox nie dla Polski?

Telewizyjna opcja w nowym Xboksie zapowiada się atrakcyjnie, jednak jestem niemal pewny, że dla polskich użytkowników skończy się jedynie na zapowiedziach, przynajmniej na początku. Aby funkcja działała w pełni, Microsoft będzie musiał porozumieć się z operatorami telewizyjnymi, a przynajmniej przygotować wsparcie dla poszczególnych dekoderów. Szansę na wsparcie dla polskich platform nc+, Cyfrowy Polsat, UPC, TOYA, Vectra i innych jest raczej nikłe, choć oczywiście nie niemożliwe.

Xbox TV bez konsoli

W tym roku ponoć możemy zobaczyć nie jedną konsolę Xbox, a przynajmniej dwa produkty pod tym szyldem. Obok pełnowartościowej konsoli, na rynku miałby się pojawić Xbox TV, czyli rozwiązanie pozbawione możliwości grania, ale oferujące dostęp do serwisów VOD, rozrywkowych aplikacji czy właśnie wsparcia dla telewizji linearnej.

REKLAMA
microsoft-xbox

Na razie Microsoft nie potwierdza jakichkolwiek informacji na temat nowej konsoli Xbox. Rozwinięcie jej możliwości o wsparcie dla usług telewizyjnych byłby dobrym ruch. Dodając Blu-ray, dobry system cyfrowej dystrybucji, duży dysk twardy Microsoft stworzyłby prawdziwy multimedialny kombajn, który mógłby trafić do salonów nie tylko obecnych graczy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA