REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nokia N9 wiecznie żywa? Aktualizacja dla smartfonów Lumia zdaje się temu dowodzić

Nokia N9 była najlepszym smartfonem jaki miałem okazję do tej pory używać. Co ciekawe, Nokia Lumia 800, która na pierwszy rzut oka oczarowała mnie, nie potrafiła dorównać swojemu doskonałemu pierwowzorowi. Teraz Nokia wskrzesza niektóre smaczki z N9 i dodaje je do... nowych smartfonów Lumia.

15.04.2013
8:58
Nokia N9 wiecznie żywa? Aktualizacja dla smartfonów Lumia zdaje się temu dowodzić
REKLAMA
REKLAMA

Nokia N9 pojawiła się na rynku tuż przed polską premierą nowej rodziny Lumia. Udało mi się dosyć szybko otrzymać testowy model i przyznam, że zakochałem się wtedy w interfejsie MeeGo.

Obsługa smartfona oparta na wykorzystaniu gestów bardzo przypadła mi do gustu. Zaledwie po kilku dniach z Nokią N9 zacząłem mieć problemy z obsługą androidowych smartfonów. A używałem ich od zawsze, czyli od modelu HTC Dream (Era G1). Mimo doświadczenia i wprawy nagle Samsungi i HTC z zielonym robotem stały się dla mnie nieintuicyjne i niewygodne w obsłudze.

Przesuwanie palcem po wyprofilowanym do tego ekranie smartfona N9 było niesamowicie przemyślanym sposobem na obsługę mobilnego interfejsu. Pamiętam, też jak bardzo ceniłem funkcję dzięki, której ekran nie wygasał całkowicie i cały czas wyświetlał zegar oraz informacje o powiadomieniach.

nokia-n9-family

Wyjątkowo dobrze sprawowała się funkcja odblokowywania ekranu polegająca na dwukrotnym dotknięciu ekranu. To rozwiązanie jest niezastąpione, gdy smartfon leży na biurku, a by chcemy na szybko coś sprawdzić. Nie trzeba brać telefonu do ręki, aby nacisnąć klawisz blokady. Dwa stuknięcia w ekran i po problemie.

Chyba nigdy nie wybaczę Nokii tego, że zdecydowała się na porzucenie projektu MeeGo. W moim odczuciu był to system idealny, który miał szansę zbudować wokół siebie mocną społeczność.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego jakie korzyści przyjęli Finowie, po zawarciu współpracy z gigantem jakim jest Microsoft. Mimo wszystko żałuję, że Nokia nie zdecydowała się na dalsze rozwijanie platformy, która zebrała tak mocne oceny od klientów i recenzentów.

Teraz Finowie dają sygnały, że nie całkiem zapomnieli o MeeGo. Niesamowicie wygodny interfejs tego systemu nie nadaje się do bezpośredniego przeniesienia do urządzeń z rodziny Lumia. Jednak Nokia planuje małymi kroczkami wprowadzić do swoich nowych smartfonów z Windows Phone to co było w modelu N9 najlepsze.

Już niebawem powinna pojawić się duża aktualizacja, która wprowadzi do Nokii Lumia 920 możliwość odblokowania ekranu poprzez właśnie dwukrotne stuknięcie. Dodatkowo będzie można na wygaszonym ekranie wyświetlać zegar.

REKLAMA

To małe kroczki, ale dla fana MeeGo te funkcje to niejako oddanie hołdu idealnemu systemowi, który teraz odszedł w niepamięć.

[*] RIP Nokia N9 Meego, pamiętamy :(

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA