RTV  / Artykuł

Porównanie usług łączonych - Orange z nc+ , Netia, Cyfrowy Polsat, UPC, Vectra

Od piątku dostępna jest oferta łączona usług Orange z nc+. Zamieszanie związane z nc+ powoduje też wzrost zainteresowania ofertami konkurencji. My postanowiliśmy prześwietlić najpopularniejsze usługi typu triple play.

W naszym zestawieniu, oprócz pakietów nc+ dostępnych w Orange w ramach oferty FunPack HD, umieściliśmy ofertę Cyfrowego Polsatu, który łączy telewizję satelitarną z pakietami mobilnego internetu LTE, ofertę Netii oraz dwóch największych sieci kablowych w Polsce, czyli UPC oraz Vectra. Porównanie bazuje na ofercie przedstawionej przez operatorów na swoich stronach internetowych i zawiera większość pakietów łączących dwie, trzy, a czasem nawet cztery usługi.

Netia, czyli telewizja bardziej smart

Ofera Telewizji Osobistej jest ciekawa ze względu na sposób świadczenia usług oraz sprzęt służący do odbioru sygnału. Co prawda Netia Player wymaga jeszcze sporo pracy od strony interfejsu użytkownika, ale już dziś pozwala zamienić starsze telewizory w Smart TV. Natomiast sama Telewizja Osobista jest świadczona na dwa sposoby - poprzez streaming na łączach TP S.A. lub IPTV na infrastrukturze Netii. Warto również podpiąć Netia Player do cyfrowej telewizji naziemnej tak, by uzyskać dostęp do podstawowych kanałów (w zestawieniu są one uwzględnione).

usługi-łaczone-nc+.005

To co najbardziej boli w ofercie Netii to niewielka liczba kanałów HD - to zdecydowanie najsłabszy punkt oferty. Ceny z kolei za łącze do 20 MB/s i pakiety telewizyjne są dość rozsądne, zwłaszcza przy obowiązującej promocji na Pakiet Praktyczny. Dodatkowo do niższych pakietów można dokupić pakiety z HBO i Canal+. Osoby zainteresowane telefonem stacjonarnym także mogą kupić odpowiedni abonament zaczynający się od 10 złotych miesięcznie.

Skomplikowana oferta Vectry

Vectra posiada bardzo rozbudowaną ofertę, ale najmniej przejrzystą. W dodatku to operator kablowy, więc dostępność usługi jest ograniczona terytorialnie. W pakietach znajdziemy szybkie łącza, usługi telefoniczne i sporą liczbę kanałów również, w tym również w jakości HD. Niestety wiele rzeczy jest dodatkowo płatnych, m.in. paczka HBO, pakiety Canal+, czy pakiet sportowy, w którym znajdziemy Polsat Sport Extra HD i nSport HD. Niejasny jest też dla mnie brak cen dla niektórych pakietów po upływie pierwszych 6 miesięcy.

usługi-łaczone-nc+.003

Vectra może być atrakcyjna pod względem sprzętowym dla tych, którzy rezygnują z telewizji n. Wśród dekoderów odnajdziemy też urządzenia wyprodukowane przez ADB. W niektórych pakietach abonenci znajdą również dostęp do wybranych kanałów za pomocą przeglądarki internetowej, dla innych usługa ta jest dodatkowo płatna.

UPC z pakietem VIP

Na pierwszy rzut oka oferta UPC odstrasza cenowo - podstawowy pakiet kosztuje aż 120 złotych, a VIP-owski 165. Jednak nawet w tym najwyższym pakiecie nie znajdziemy kanałów HBO, czy paczki Canal+. Za nie należy jeszcze zapłacić dodatkowo. UPC nie oferuje HBO GO w przeciwieństwie do Netii, Vectry czy Cyfrowego Polsatu, lecz tylko serwis On Demand jak nc+. Dużą zaletą pakietów UPC jest jednak krótka umowa na 12 miesięcy oraz minuty na rozmowy telefoniczne, także przy wykorzystaniu dedykowanej aplikacji mobilnej. Warto też pamiętać, że od niedawna UPC oferuje moduły CI+, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania z dedykowanego dekodera - wystarczy nowoczesny telewizor z tunerem DVB-C.

usługi-łaczone-nc+.004

Cyfrowy Polsat z LTE

Cyfrowy Polsat oferuje specyficzną usługę łączoną, ponieważ są to pakiety danych na internet mobilny i dostęp do telewizji satelitarnej. Oferta jest więc raczej adresowana do mniej aktywnych użytkowników internetu lub dla tych, dla których inny internet nie jest dostępny. Plus zdecydowanie przekonuje cenami - najdroższy pakiet kosztuje mniej niż 100 złotych, a oferuje już HBO także z dostępem do serwisu HBO Go. Najnowsze dekodery Cyfrowego Polsatu umożliwiają także dostęp do serwisu Ipla.

usługi-łaczone-nc+.002

Niezrozumiałe jest dla mnie jednak ograniczenie dostępu do Polsatu Sport Extra w wersji HD. Dublowanie kanałów w dwóch rozdzielczościach uważam za pomyłkę, zwłaszcza w przypadku nowych abonentów.

A z nc+ jak zawsze pod górkę

Najnowsza oferta w zestawieniu to FunPack HD z pakietami nc+. Niestety Orange i NC+ to podwójna francuska tragikomedia. Pewne jest tylko to, że tanio nie jest. Generalnie do oferty od Orange nie można się przyczepić - szybki internet i nielimitowane rozmowy telefoniczne ze wszystkimi w kraju i wieloma innymi państwami na świecie wydają się zadawalające. Długą umowę mają rekompensować prezenty, tj. Windows 8 czy pilot Logitecha.

usługi-łaczone-nc+.001

Problemem tej oferty jest jednak pakietyzacja nc+. W żadnym z dostępnych pakietów nie ujrzymy pełnej oferty Canal+ w przeciwieństwie do konkurencji, która nie ma podpisanego partnerstwa z nc+. Nie dokupimy pakietów Canal+ do najniższych abonamentów. Fani sportu z oferty FunPack HD będą niepocieszeni, a filmożercy nie zobaczą najnowszych premier na głównym kanale Canal+. Na pocieszenie do pakietu Gold i Gold z HBO dołączana jest także usługa wideo na życzenie - Seriale+.

Podsumowanie

W powyższym zestawieniu nie porównałem dostępności poszczególnych kanałów tematycznych, a dla wielu widzów znaczenie mają ich ulubione kanały life-style'owe, przyrodnicze, dokumentalne, muzyczne, dziecięce czy filmowe. Ciekawe jest na przykład to, że Netia udostępnia MiniMini czy oba Eurosporty w pakiecie Praktycznym, gdy w nc+ kanały te znajdują się dopiero w ofercie Universe+ lub wyższej.

Podczas tworzenia tego zestawienia dostrzegłem także, że serwisy operatorów są kompletnie nieintuicyjne. Znalezienie szczegółów nie jest łatwe, a tym bardziej złożenie jakiegoś bardziej spersonalizowanego zamówienia. Wygląda na to, że lepiej poradzić się konsultanta, dzięki czemu czasem można wynegocjować korzystniejszą ofertę. Nad użytecznością swoich stron z ofertą usług łączonych muszą popracować wszyscy operatorzy.

Z przedstawionych ofert trudno jest wybrać idealną, gdyż każdej czegoś brakuje. Sam z pewnością zwróciłbym uwagę na pakiety Netii ze względu na możliwości Netia Player w połączeniu ze zróżnicowaną ofertą, choć należy pamiętać o braku kanałów HD. Cyfrowy Polsat jest atrakcyjny, zwłaszcza najniższy i najwyższy pakiet - tu jednak pakiety internetowe mogą stanowić jedynie dodatek do szerokopasmowego łacza, szczególnie gdy chcemy korzystać z usług VOD. Wśród pozostałych ofert warto pamiętać o pakiecie VIP w UPC jako najbardziej kompletnym choć przy okazji niezwykle drogim. Fani sportu powinni być zainteresowani posiadaniem kablówki, bo tylko tam znajdą jednocześnie pełne pakiety Canal+ i Polsatu Sport.

W usługach łączonych widać mały nacisk na usługi telefoniczne. W części ofert nie ma ich zupełnie lub są opcjonalne, natomiast w pozostałych są marginalizowane. Telefon stacjonarny dla wielu z nas jest już czymś archaicznym.

Także prędkości łącza internetowego nie są czymś niezwykłym. Najniższa prędkość to 5 Mb/s w pakiecie Vectry. Z drugiej strony UPC w niektórych pakietach oferuje nawet 120 Mb/s.

Na rynku jest w czym wybierać, choć niestety nie łatwo jest dobrze wybrać.

Dla zainteresowanych pełna tabela podsumowująca w Google Docs.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst