REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Milion pobrań aplikacji Allegro na Androida dużo mówi o polskim rynku. Królem Samsung!

Samsung, Samsung, Samsung, Samsung, Sony, Samsung - to najpopularniejsi producenci najczęściej używanych smartfonów z Androidem, na której używana jest aplikacja Allegro. Allegro świętuje milionowe pobranie aplikacji Allegro na Androida, a Spider's Web przygląda się danym na temat rynku smatfonów z Androidem w Polsce oraz m-commerce, jaki jest z tym związany.

12.04.2013
18:26
Milion pobrań aplikacji Allegro na Androida dużo mówi o polskim rynku. Królem Samsung!
REKLAMA

Aplikacja Allegro na Androida pobrana została milion razy. Na Symbiana prawie 380 tysięcy razy, na iOS  niemal 240 tysięcy razy, na badę 56 tysięcy, a na Windows Phone 87 tysięcy razy. Nie ma więc co ukrywać - Polska Androidem stoi, jednak zaskakuje nieco duża liczba pobrań na iOS, który podobno jest już mniejszy, niż Windows Phone. Potwierdza się tu prawdopodobnie to, że użytkownicy sprzętów z iOS są bardziej świadomi jego możliwości i tego, że mogą korzystać ze sklepu z aplikacjami.

REKLAMA
wykres allegro 2

Pokaż mi, czego używasz, a powiem ci, co dzieje się na rynku

Milion pobrań na Androida robi wrażenie i dostarcza bardzo ciekawych danych o stanie zielonego robota w Polsce. Ze względu na popularność i skalę próby - milion urządzeń można spokojnie uznać za dosyć reprezentacyjną liczbę - pozwala też wyciągnąć wnioski na temat tego, jacy producenci rządzą rynkiem. Oczywiście jest to Samsung.

allegro

Wśród pięciu najpopularniejszych urządzeń, na które pobrano aplikację Allegro, znajdują się aż 4 Samsungi i jeden Sony Ericsson. Samsung Galaxy S2, Ace, S3 i S potwierdzają, że praktycznie tylko koreański producent liczy się wśród producentów sprzętów z Androidem - jeden, nienajnowszy już przecież Sony Ericsson, trafił do top 5 prawdopodobnie dzięki mocnemu wsparciu operatorów.

Interesujące, że pośród 25 najpopularniejszych smartfonów na Androidzie z aplikacją Allegro znajduje się 12 Samsungów, 7 Sony Ericssonów (żadnych Sony, same stare modele), 4 HTC i 2 LG (stosunkowo nowe modele). Dane dotyczą całkowitej liczby pobrań, więc nic dziwnego, że na liście znajduje się sporo modeli nie pierwszej już świeżości, jednak można z nich też sporo wyczytać.

Otóż w top 5 znajdują się wszystkie high-endowe urządzenia Samsunga z serii Galaxy - S, S2 i S3. Świadczy to o tym, że nieustannie, od premiery pierwszej "eski", smartfony te sprzedają się rewelacyjnie, a S2 zawojował rynek. Za to flagowiec od HTC - ten, który miał konkurować z Galaxy S od Samsunga i  iPhone'em, One X, znajduje się na 25 miejscu najpopularniejszych smartfonów z zainstalowaną aplikacją Allegro. O wiele wyżej, bo na 11 miejscu, znajdziemy Wildfire S, na 20 Desire Z, a na 21 Wildfire. Jasne jest, że dla HTC liczy się w Polsce sprzedaż tylko kanałem operatorskim, z mocno subsydiowanymi urządzeniami.

W kwestii wersji Androida w Allegro dominują systemy od 2.3.3-2.3.7 i wersje 4.1 oraz 4.0.3-4.0.4. Starszych wersji jest bardo mało, wersja 4.2 dopiero pojawia się w statystykach. Brak szczegółowych danych odnośnie rozkładu popularności powoduje, że ciężko wysnuć wnioski, jednak znikoma obecność systemów już sprzed lat, z serii 2.2 i niżej, daje nadzieję, że wymieniamy swoje telefony co najmniej raz na półtora roku.

Czyli co?

Lista 25 najpopularniejszych w Allegro urządzeń pokazuje, że jedynie Samsung nie ma problemu z utrzymaniem sprzedaży swoich smartfonów i promocją całej linii Galaxy, a wszyscy inni producenci borykają się z sezonowymi spadkami i okazjonalnymi wzrostami sprzedaży są mocno uzależnieni od operatorów i ich ofert.

Jak kupujemy mobilnie?

31% obrotów z transakcji z urządzeń mobilnych generowane jest z aplikacji na Androida, 45% przez stronę mobilną Allegro. Sprzedaż przez stronę mobilną traci na rzecz tej z aplikacji na Androidzie. Całościowo jednak oznacza to, że strona i Android odpowiadają za  76% wszystkich mobilnych obrotów w serwisie, co pozostawia jedynie 24% do podziału między aplikacje na iOS, Windows Phone, Symbiana i nieszczęsną badę.

W kwietniu z Androida dokonamy 25 tysięcy transakcji - dla porównania w lipcu zeszłego roku było to 8900, a w  czerwcu 2011 roku 3900 transakcji. Najchętniej kupujemy w niedzielę, do piątku następuje stopniowy spadek, a w sobotę znów uruchamiamy smartfony, by kupować.

Z Androida najchętniej kupujemy odzież i obuwie, artykuły dla dzieci, artykuły motoryzacyjne i do domu oraz ogrodu. Nie różni się to znacznie od rzeczy kupowanych przez pełną stronę. 82% użytkowników aplikacji pochodzi z 5 województw: Mazowieckiego, Śląskiego, Wielkopolskiego, Małopolskiego i Dolnośląskieg, a królują następujące miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Łódź.

Allegro, jako największy serwis aukcyjny, może dostarczać ciekawe dane

Polski rynek smartfonów jest ciężki do scharakteryzowania. Poszczególne badania nie są precyzyjne, a duże firmy analityczne skupiają się na Stanach Zjednoczonych czy Chinach, czyli na największych rynkach. Allegro, z ponad milionem pobrań aplikacji na Androida, ma dane, które z chęcią wydałby każdy zainteresowany polskim rynkiem mobile i m-commerce:)

REKLAMA

Jednak to, co Allegro udostępniło Spider's Web świadczy o dwóch rzeczach. O tym, że Samsung okopał się na swojej pozycji i pewnie nic nie jest w stanie go zatrzymać, oraz że aplikacja mobilna stała się codziennością, zwykłym narzędziem, a nie cudem dla wtajemniczonych geeków.

infografika_allegro_android
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA