Sprzęt  / Felieton

Huawei eSpace VTM - wirtualne oddziały banków już wkrótce w Polsce?

Huawei prezentując eSpace Virtual Teller Machine (VTM) czyli wirtualny terminal bankowy mogący zastąpić tradycyjne oddziały bankowe, wlał zapewne wiele nadziei w serca bankowców. Optymalizacja kosztów działalności to zapewne myśl, z jaką budzi się każdy ambitny menadżer banku. Przedstawicieli banków zapewne nie trzeba będzie przekonywać do nowego rozwiązania. Przekonanie do niego Polaków może być jednak nie lada wyzwaniem.

eSpace Virtual Teller Machine (VTM) to urządzenie przypominające w pewnym sensie znane nam wszystkim bankomaty. Jednak produkt firmy Huawei idzie o krok dalej i ma zastąpić w 100% znane nam do tej pory oddziały bankowe. Rozwiązanie to ma pozwolić na redukcję kosztów związanych prowadzeniem tradycyjnego oddziału banku nawet o 70%. W dobie kryzysu, cięć kosztów i redukcji zatrudnienia nie dziwi zatem, że zainteresowanie urządzeniem wyraziły już 3 działające w Polsce banki.

W ostatnim czasie można zaobserwować redukcję mniejszych oddziałów banków i o nie tylko w małych miejscowościach. Zastosowanie Huawei eSpace VTM ma zagwarantować 24 godzinny dostęp do usług bankowych realizowanych do tej pory w oddziałach bankowych. Urządzenie chińskiego Huawei pozwala na przeprowadzenie wirtualnego spotkania z przedstawicielem instytucji finansowej. Huawei eSpace VTM umożliwia załatwienie każdej sprawy realizowanej obecnie w tradycyjny sposób przy okienku.

źródło: sccyberworld.blogspot.com
źródło: sccyberworld.blogspot.com

Użytkownik dzięki eSpace VTM poprzez wideo rozmowę w jakości HD oraz dzięki dźwiękowi Dolby Sorround będzie mógł konsultować się nie tylko z pracownikiem banku, ale bez problemu będzie miał możliwość skorzystania z doradcy oferującego kredyty, jak i ubezpieczenia podczas jednej "wizyty". Urządzenie to zostało wyposażone m.in. w technologię podpisu elektronicznego i skanery dokumentów w wysokiej rozdzielczości. Możliwe jest również zastosowanie technologii biometrycznych umożliwiających identyfikację na podstawie konturów twarzy dla zapewnienia większego bezpieczeństwa.

Maszyna VTM jest w stanie zrealizować wszystkie procesy, które oferują oddziały bankowe: wypełnianie dokumentów, doradztwo dla klienta, drukowanie karty kredytowej, wydawanie kart bankowych, podpis elektroniczny - mówi dla Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Gic z firmy Huawei

Obecnie z Huawei eSpace VTM korzysta m.in. Bank of China. W Polsce trwają rozmowy pomiędzy Huawei, a trzema instytucjami finansowymi. Urządzenie, które zajmuje tylko 4 metry kwadratowe nie ma być konkurencją dla osób obecnie pracujących w oddziałach bankowych, a jedynie ma poszerzać ofertę banków.

Huawei eSpace VTM

Trzeba przyznać, że sam terminal jak i pomysł wydaje się bardzo ciekawy. Mam jednak kilka wątpliwości co do jego wykorzystania w Polsce. Po pierwsze uważam, że my jako Polacy w znacznie większej mierze mamy opory przed kontaktem z drugą osobą przy wykorzystaniu wideorozmów. Przekonanie użytkowników do korzystania z tego typu urządzenia może być nie lada zadaniem dla banków i nie chodzi nawet o kwestie bezpieczeństwa, ale o formę komunikacji. Po drugie, wątpię by w polskich realiach tego typu maszyny zagościły na ulicach polskich miast, jak sugerują niektórzy. Szybko stałyby się łakomym kąskiem dla różnej maści wandali. Nie bez znaczenia będzie również niezawodność tego typu terminali. Jak słusznie podpowiada mi Ewa, jeżeli swoją awaryjnością będą przypominały wpłatomaty, to ludzie szybko się zrażą do tego rozwiązania.

Niemniej jednak jestem bardzo ciekaw, jak w warunkach bojowych sprawdzać się będzie Huawei eSpace VTM, które bez wątpienia jest szansą do łatwiejszego dostępu do usług banków w miejscach, gdzie nie opłaca się tworzyć tradycyjnego oddziału. Czy ludzie się przekonają do możliwości jakie daje to rozwiązanie? To wciąż pozostaje największą zagadką. Ja skorzystałbym, przynajmniej z ciekawości, żeby sprawdzić możliwości urządzenia.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst