REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Bardzo mocne słowa IDC - to przez Windowsa 8 spada sprzedaż komputerów PC!

Jeśli Windows 8 miał przyczynić się do zahamowania spadków sprzedaży komputerów PC, to kompletnie się to nie udało. Według IDC, rynek PC właśnie zanotował największy kwartalny spadek w historii, a przypomnijmy, że pierwszy kwartał 2013 r. to zarazem pierwszy pełny kwartał dostępności rynkowej Windowsa 8. Można więc chyba powoli zacząć formułować tezę, że Windows 8 rynku PC nie uratuje, a na tabletach zupełnie go jeszcze nie widać.

11.04.2013
10:16
Bardzo mocne słowa IDC – to przez Windowsa 8 spada sprzedaż komputerów PC!
REKLAMA

14% w dół rok do roku - o tyle właśnie spadła sprzedaż komputerów PC w 1Q 2013 według IDC. To najgorszy kwartał dla rynku PC od 1994, czyli od czasu, gdy IDC bada sprzedaż komputerów. Nie można chyba wyobrazić sobie wyraźniejszej symboliki - nowa wersja systemu operacyjnego, który napędza ok 90% sprzedawanych komputerów PC, a tu największe spadki w historii.

REKLAMA

Zresztą mówi o tym dosadnie IDC nazywając Windowsa 8 głównym winowajcą aż tak drastycznego spadku!

- czytamy w oficjalnym komunikacie IDC, który chyba nigdy wcześniej nie brzmiał tak dosadnie.

Źródło: Wall Street Journal

Co niezwykle ciekawe - tracą wszyscy bez wyjątku wiodący sprzedawcy komputerów PC, a spadki są w niektórych przypadkach drastyczne: sprzedaż Acera spadła o ponad 30%, lidera rynku HP o 24%, Asusa o 18%, a pogrążonego w korporacyjnym kryzysie Della o 11%. Najmniej stracił… Apple, którego sprzedaż wg IDC spadła o 7,5%. Apple - jak dobrze wiemy - nie korzysta z systemu operacyjnego Microsoftu, więc można zasugerować twierdzenie, że Windows 8 dołożył ok 4 - 5 pkt procentowych do ogólnego trendu spadku sprzedaży PC. Zresztą gdyby polegać na badaniach konkurencyjnego w stosunku do IDC domu analitycznego Gartnera, to… w USA sprzedaż Maków wzrosła o 7,4% w stosunku do poprzedniego roku, co jeszcze mocniej rzutuje na bardzo niekorzystny obraz sprzedaży Windowsa 8.

IDC – spadki PC po 1Q 2013
REKLAMA

Najnowsza wersja Windowsa 8 miała wychodzić na przeciw światu post-pc, czyli nowemu fenomenowi rynkowemu, w którym dla coraz większej grupy osób podstawowym komputerem staje się smartfon, bądź też tablet. Microsoft nazywa ów fenomen "beyond PC", a odpowiedzią na niego miała być właśnie najnowsza 'podwójna' wersja Windowsa - 8 i RT, która równie dobrze co na komputerach PC miała działać na tabletach. Niestety na razie konsumenci nie wydają się być zainteresowani tabletami na Windowsie 8. Według IDC, aktualnie ich sprzedaż stanowi ok 1% rynku. Według prognoz IDC, w tym roku ma się sprzedać ok 350 mln komputerów PC i 200 mln tabletów.

Nie trzeba chyba tłumaczyć co to oznacza dla Microsoftu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA