1. Spider's Web
  2. Technologie

PIT w 5 minut? Sprawdzamy to z multiplatformową aplikacją e-pity.pl

Lokowanie produktu

Poniższa recenzja ma charakter komercyjny. Zleceniodawca, firma e-pity.pl, nie miała wpływu na jej treść, ani nie widziała jej przed publikacją.

04.04.2013
10:40
PIT w 5 minut? Sprawdzamy to z multiplatformową aplikacją e-pity.pl

Twórcy aplikacji e-pity.pl reklamują swój produkt hasłem “PIT-a naprawdę można wypełnić w 5 minut”. Postanowiłem to sprawdzić.

Zaletą programu e-pity.pl jest wieloplatformowość. Aplikacja działa z poziomu przeglądarki internetowej, chociaż możemy ją także pobrać i zainstalować na komputerach PC (Windows oraz Linux) lub Mac. To jednak nie wszystko, gdyż aplikacja jest obecna w sklepie Google Play oraz App Store. Bez problemów zatem uruchomimy ją na smartfonie lub tablecie z mobilnym systemem operacyjnym Android lub iOS.

Gdy otrzymałem zadanie zrecenzowania aplikacji e-pity.pl postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście PIT-a zdołam wypełnić w 5 minut. Dlatego na pierwszy ogień wziąłem aplikację webową, czyli tę uruchamianą w przeglądarce. W końcu, gdy do rozliczenia PIT-a zostało nam niewiele czasu, zapewne sięgniemy po opcję, która nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Udałem się na stronę e-pity.pl/pit-online-przez-internet.

Wypełnienie zeznania podatkowego przez internet ma kilka niepodważalnych zalet. Aplikacja webowa jest kompatybilna z przeglądarkami: Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera oraz Chrome. Żadna grupa użytkowników najpopularniejszych na świecie rozwiązań nie została więc pominięta. Co ważne, połączenie on-line jest szyfrowane protokołem SSL (https), a żadne dane osobowe nie są zapisywane na serwerze. Wszystkie poufne informacje przetwarzane są tylko na komputerze użytkownika - zapewniają twórcy aplikacji e-pity.pl.

Podobnie jak w przypadku aplikacji instalowanych na komputerze, wypełniony PIT możemy bez problemu zapisać na dysku. Aplikacja podczas zamykania zapyta nas o lokalizację, w której chcemy zapisać nasze zeznanie podatkowe.

Zatem zaczynamy.

PIT w 5 minut?

Po uruchomieniu aplikacji e-pity.pl ujrzymy ekran powitalny. Aplikacja zapyta nas, czy akceptujemy warunki licencji http://www.e-pity.pl/o_programie/warunki_licencji/ i pozwoli na wczytanie danych osobowych z wcześniej wypełnionej deklaracji. Jeżeli jest to nasz pierwszy kontakt z programem e-pity.pl po prostu przechodzimy dalej.

e-pity1

Menu składa się z: Kreatora, Deklaracji i Wypełnionych. Pierwsza funkcja pozwala na łatwe wypełnienie zeznań podatkowych. Kreator przeprowadzi nas krok po kroku przez proces wypełniania dokumentów PIT: 28, 36, 36L, 37, 38 lub 39 z załącznikami.

e-pity2

W opcji Deklaracje zaawansowani użytkownicy mogą samemu wybrać deklarację i załączniki. Program poprawnie podliczy odpowiednie pola i podatek. Trzecia funkcja menu Wypełnione - pozwala na przeglądanie wypełnionych już deklaracji. Możemy je również edytować, poprawiać lub wykonywać niezbędne korekty.

Ja oczywiście wybrałem opcję Kreatora.

Pierwszy krok - Sposób opodatkowania

e-pity2b

W pierwszym kroku należy wybrać sposób opodatkowania i cel składania zeznania. W moim przypadku było to rozliczenie indywidualne w celu złożenia zeznania podatkowego.

Inne opcje to rozliczanie wspólnie z małżonkiem, wspólnie ze zmarłym małżonkiem lub dla osób samotnie wychowujących dzieci. Oprócz zeznania możemy wypełnić korektę deklaracji PIT.

Jeżeli nie zaznaczymy odpowiedniego pola, aplikacja poinformuje nas o tym odpowiednim komunikatem.

Drugi krok - Dane podatnika

e-pity3

Następnie należy wypełnić dane podatnika. Jeżeli nam się śpieszy i chcemy na szybko wyliczyć zeznanie podatkowe i dowiedzieć się czy mamy np. zwrot podatku, to możemy ominąć ten krok zaznaczając pole “Wpiszę dane później”.

Ja oczywiście wypełniłem ten formularz. Należy w nim podać: imię, nazwisko, dokładne dane adresowe oraz datę urodzenia PESEL oraz NIP. W tym miejscu wybieramy również, który z numerów (NIP/PESEL) będzie naszym identyfikatorem.

Z listy należy jeszcze wybrać odpowiedni urząd skarbowy. Wyszukiwarka urzędów działa wyśmienicie. Wpisałem hasło “Bielsko” i już mogłem wybierać spośród obecnych w moim mieście urzędów.

Krok trzeci - Przychody podatnika

e-pity4

Tutaj możemy łatwo dodać nowy PIT: 11, 8C, -40A/11A, lub rozliczymy działalność, najem czy też ryczałt (PIT: 36, 36L, 28). Funkcja “pozostałe przychody” pozwala na rozliczenie dochodów z innych źródeł, praw autorskich, zdobycie nieruchomości, dochody małoletnich czy też zarobki otrzymane zagranicą.

Ja wybrałem PIT-11 i to dwukrotnie, gdyż otrzymałem takie dokumenty od dwóch różnych pracodawców.

PIT-11

e-pity5

W następnym oknie wypełniamy PIT-a zgodnie z danymi na dokumencie otrzymanym od pracodawcy. Cały proces jest prosty i nie wymaga znajomości żadnych przepisów czy zaawansowanej wiedzy o podatkach.

PIT-11 na ekranie komputera wygada identycznie jak dokument, który otrzymałem od pracodawcy. Dlatego łatwo przepisuję dane z odpowiednich pól do aplikacji e-pity.pl. Komórki są ponumerowane, co dodatkowo przyśpiesza proces wypełnienia PIT-a. Przepisanie wymaganych danych zajmuje kilkanaście sekund. Następnie sprawdzamy, czy wszystko się zgadza i zapisujemy dodany dokument.

Jeżeli nie mamy dodatkowych PIT-ów możemy przejść dalej. Gdy na przykład mamy więcej PIT-ów 11 powinniśmy je teraz dodać.

Krok czwarty - Ulgi i odliczenia

e-pity-ulgi

Na tym etapie możemy zaznaczyć ulgi podatkowe, z których chcemy skorzystać. Możemy odliczyć wydatki na internet, wydatki na cele rehabilitacyjne i skorzystać z ulgi z tytułu wychowania dzieci. W tym miejscu powinniśmy rozliczyć także darowizny lub ulgi dla krwiodawców.

e-pity-ulga-net

Ja odliczam wydatki na internet. W tym celu wystarczy wpisać kwotę jaką miesięcznie przeznaczamy na internet. Program automatycznie ograniczy limit do ustawowej kwoty 760 zł rocznie. Większych wydatków na internet nie odliczymy.

Krok piąty - 1% podatku

e-pity7

Na tym etapie możemy przekazać 1% podatku na rzecz OPP (Organizacje pożytku publicznego). Możemy wybrać z listy fundację, którą chcemy obdarować. Jeżeli znamy KRS OPP, to możemy go również wprowadzić ręcznie.

Jeżeli zrezygnujemy z przekazywania 1% aplikacja powiadomi nas, że darmowa wersja nie pozwala na nieprzekazywanie 1% na OPP. Tylko w komercyjnej wersji programu można zrezygnować z tego etapu. I słusznie, gdyż 1% na OPP musi iść!

e-pity6

Krok szósty - Podsumowanie

e-pity8

Dotarliśmy do końca. Aplikacja wyświetli kwotę dochodu oraz naliczony podatek. W moim przypadku załapałem się na mały zwrot. Miłe.

Teraz trzeba będzie jeszcze wysłać zeznanie podatkowe. Możemy wydrukować PIT lub zapisać go do PDF-a. Jeżeli chcemy złożyć zeznanie przez internet należy wybrać opcję “wyślij e-Deklarację”.

Zamykając okno aplikacji, program zapyta nas, czy chcemy zapisać szkic zeznania. Jeżeli to zrobimy, będziemy mogli później wrócić do PIT-a w celu naniesienia na przykład niezbędnych poprawek.

To koniec zabawy z PIT-em. Cały proces zajął mi mniej niż 5 minut, a wypełniałem dwa PIT-y 11 i odliczyłem ulgę na internet. Przyznam, że nie myślałem, iż za pierwszym razem uda mi się tak sprawnie przejść przez cały proces.

Aplikacje e-pity.pl

Szczerze zachęcam Was do wypełnienia PIT-ów przez internet. Aplikacja pozwala na wypełnianie zeznań, ich zapisywanie, drukowanie i wysyłanie przez internetowy system e-Deklaracja. Jeżeli jednak wolicie korzystać z natywnych aplikacji to pamiętajcie, że e-pity.pl zainstalujecie na komputerach PC (Windows i Linux) oraz Mac.

epit-win1

Tak wygląda program na komputerach z systemem Windows. Aplikacja posiada interfejs bliźniaczo podobny to tego znanego już z wersji przeglądarkowej. Wszystkie etapy wypełnienia deklaracji wyglądają identycznie.

Uruchomiłem również aplikację e-pity na iPadzie mini z iOS. Tam również program wygląda znajomo. Dla jednych będzie to zaleta, gdyż znając aplikację e-pity.pl nie będzie wymagane poznawanie i nauka nowego układu menu czy nawigacji po aplikacji. Inni użytkownicy tabletów mogą czuć się zawiedzeni brakiem dostosowania interfejsu do obsługi za pomocą dotyku. Jednak w tym przypadku przeportowanie komputerowego programu na tablet nie przyniosło ze sobą problemów w działaniu i obsłudze aplikacji.

e-pity ipad

Testowo uruchomiłem program e-pity.pl na tablecie i smartfonie z systemem Android. Tak jak w pierwszym przypadku nie miałem żadnych problemów z obsługą programu, tak na telefonie nie było to zbyt łatwe. Ekran smartfona jest zdecydowanie za mały, aby wygodnie obsłużyć na nim program z tradycyjnym komputerowym interfejsem. Niemniej jednak jest to możliwe do wykonania.

e-pity android smartfon

Podsumowanie

Moja tegoroczna przygoda z aplikacją e-pity.pl już się zakończyła. Potwierdzam, że PIT-a można wypełnić w pięć minut. Zapewniam, że jest to szybki i wygodny proces. Cała operacja podzielona została na kilka kroków, dzięki czemu kolejno wypełniamy odpowiednie elementy zeznania podatkowego.

Wersja przeglądarkowa, jak i aplikacje na komputery PC, Mac a także na urządzenia mobilne sprawiają, że PIT-a wypełnimy na każdym komputerze, a nawet leżąc na kanapie z tabletem w ręku. O ile oczywiście będziemy mieli na to ochotę.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przy wypełnianiu zeznania podatkowego możecie udać się na stronę "Jak wypełnić PIT-a" lub "FAQ", gdzie znajdziecie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Twórcy aplikacji przygotowali również serię wideo poradników, które w łatwej formie podają odpowiedzi na często zadawane pytania.

Ja już rozliczyłem PIT-a. Do programu e-pity.pl z pewnością wrócę za rok.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze