REKLAMA

Windows Phone – wiemy do kiedy będą wychodziły aktualizacje

Microsoft na swojej witrynie internetowej bardzo dokładnie wyszczególnił, przez jaki okres użytkownicy Windows Phone mogą spodziewać się aktualizacji systemu. Jest jednak kilka nieścisłości i otwartych pytań.

18.03.2013 17.10
Windows Phone – wiemy do kiedy będą wychodziły aktualizacje
REKLAMA

System Windows Phone był swego czasu chwalony za to, że niczym iOS był aktualizowany na bieżąco. Nie było wymówek w postaci testów operatora czy nietypowego modelu smartfona. Windows Phone 7 był aktualizowany u wszystkich. Faktycznie, u niektórych operatorów zdarzały się nawet kwartalne opóźnienia z dystrybucją aktualizacji w brandowanych modelach, ale prędzej czy później, każdy otrzymał „Mango” i „Tango”, a także mniejsze bugfixy po drodze.

REKLAMA

Czar prysł po zapowiedzi Windowsa Phone 8. Microsoft postanowił rozbić linię Windows Phone na dwa produkty: dotychczasowy Windows Phone 7 i nowy Windows Phone 8. Oznaczało to, że posiadacze „Siódemki” mogą dalej liczyć na aktualizacje oprogramowania i wsparcie techniczne, ale nigdy nie dostaną Windows Phone 8. W świecie iOS-a to niedopuszczalne, a nawet u krytykowanego Androida zdarza się nieraz, że smartfony z Gingerbreadem otrzymują uaktualnienie do Ice Cream Sandwich czy nawet Jelly Bean.

Dziś już wiemy oficjalnie, jak sprawy będą się miały z systemem Windows Phone 7.8 i Windows Phone 8. Microsoft, tym razem „na piśmie”, powtórzył to, co mówił na pierwszej prezentacji Windows Phone 8. Najnowszy mobilny system Microsoftu będzie wspierany przez 1,5 roku od premiery. Konkretniej, do ósmego czerwca 2014 roku. A co z Windows Phone 7.8?

Tu się robi ciekawie. System ten ma być bowiem wspierany nieco dłużej, bo do dziewiątego września 2014 roku. Do tej daty jego użytkownicy mają mieć gwarantowane aktualizacje. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż Microsoft ma dość specyficzną manierę w podawaniu dat wsparcia. Przykładowo, dla Microsoftu, system Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 jest osobnym produktem, co Windows 7. Oba systemy mają różny okres wsparcia. Nie inaczej zresztą było w przypadku Windowsa Phone 7, kiedy to podawano osobne okresy wsparcia dla Windows Phone 7 i Windows Phone 7.5 („Mango”).

Oznacza to więc, a przynajmniej ja tak domniemuję, że wsparcie dla Windows Phone zakończy się faktycznie w czerwcu, natomiast Windows Phone 8.1, 8.5, „Blue”, czy jak tam go nazwą, to rzecz jasna osobna kwestia. Oznacza to też, że Microsoft, przynajmniej na razie, nie daje żadnej oficjalnej gwarancji, że wszystkie smartfony z Windows Phone 8 otrzymają aktualizację do nowego produktu.

REKLAMA

Tak, czy inaczej, to cenna informacja dla entuzjastów. Dzięki niej wiedzą oni dokładnie do kiedy mogą liczyć na łatki usuwające błędy i aktualizacje rozwojowe, co może im pomóc w decyzji na temat zakupu danego urządzenia. Życzyłbym sobie podobnych informacji od wszystkich producentów oprogramowania…

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA