REKLAMA

Radeon HD 7790 już oficjalnie. Czy to jego zobaczymy w Playstation 4?

Wiele osób twierdzi, że na rynku powinniśmy już zobaczyć nową generację kart graficznych. AMD i Nvidia nie są jednak tego zdania. Nvidia postanowiła w zeszłym miesiącu poszerzyć swoją ofertę o najszybszą kartę graficzną na świecie, czyli GeForce'a Titan, z kolei AMD uszczelnia swoją ofertę za pomocą modelu Radeon HD 7790.

22.03.2013 07.57
Radeon HD 7790 już oficjalnie. Czy to jego zobaczymy w Playstation 4?
REKLAMA

Dziś miała miejsce premiera nowej karty graficznej, Radeona HD 7790. Konstrukcja ta to zupełnie nowy układ bazujący na chipie o nazwie kodowej Bonaire, składający się z 2,08 miliarda tranzystorów i cechujący się częstotliwością taktowania zegara równą 1 GHz.

REKLAMA

Nowy procesor graficzny od AMD powinien być wyprodukowany w wymiarze technologicznym 28 nanometrów i być wyposażony w 896 procesorów strumieniowych. Teoretyczna wydajność takiego układu to 1,79 TeraFlopsa. Oprócz tego współpracuje on z pamięcią GDDR5 taktowaną częstotliwością zegara 1500 MHz (6000 MT/s efektywnie) i działającą na szynie o szerokości 128-bit, co łącznie daje przepustowość na poziomie 96 GB/s. Jeśli chodzi o zasilanie karty, to wartość TDP karty nie powinna przekroczyć 85 W. Na karcie znajdzie się jedno gniazdo zasilania PCI-E 6-pin.

Karta kosztuje około 600 zł, niebawem trafi ona do sklepów i jest konkurencją wydajnościową oraz cenową dla GeForce'a GTX 650 Ti .  Nie to jednak jest najważniejsze, gdyż możliwe jest, że ten układ będzie zastosowany w konsoli Playstation 4. Co prawda są to luźne przesłanki, ale mimo to warto wziąć je pod uwagę. By to zauważyć, należy zwrócić uwagę na kilka elementów ich specyfikacji. Najbardziej uwagę powinna zwrócić teoretyczna wydajność, która wynosi 1,79 TeraFlopsa, czyli niewiele mniej niż zapowiadana wydajność układu graficznego zastosowanego w Playstation 4 (1,84 TeraFlopsa). Oprócz tego według wcześniejszych przesłanek mówiono, że karta graficzna zastosowana w nowej konsoli Sony będzie plasować się między kartami graficznymi Radeon HD 7770 i HD 7850. Radeon HD 7790 pasuje tu jak ulał.

AMD-Trinity

Oznacza to, że najprawdopodobniej APU stworzone przez AMD będzie składać się z procesora opartego na architekturze Jaguar oraz układu graficznego Radeon HD 7790 o nieco podwyższonej częstotliwości taktowania rdzenia. Możliwości wykorzystania tego układu będą znacznie większe niż w komputerze, gdyż będzie on dysponował 8 GB pamięci GDDR5 współdzielonej między procesor i procesor graficzny. Dzięki temu komunikacja między procesorem i kartą graficzną będzie o wiele szybsza. Pomoże to między innymi w bardziej efektywnym transporcie tekstur.

REKLAMA

Możliwe jest też wykorzystanie tego układu graficznego ze względu na stosunkowo mały pobór energii, a co za tym idzie, wydzielanie ciepła. Przez to będzie możliwe zastosowanie tego układu w konsoli bez ryzyka zepsucia się go wskutek przegrzewania się i przerwania ciągłości ścieżek na płytce drukowanej, tak jak miało to miejsce w przypadku Xboksa 360 i rzadziej Playstation 3.

Moim zdaniem Radeon HD 7790 byłby wręcz idealnym układem do wykorzystania w konsoli. Łączy wystarczającą wydajność z niskim poborem energii, dzięki czemu po kilku modyfikacjach (takich jak wspomniana już zunifikowana pamięć) pozwoli on na uruchamianie konsolowych gier przez 5 lub nawet 10 lat. Oczywiście będzie to nie tylko zasługa sprzętu, a też (a może zwłaszcza) programistów, którzy odpowiednio przygotują oprogramowanie tak, by bez problemu mogło działać przez długi czas z nie najszybszym sprzętem. Tak samo jak ma to miejsce teraz.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA