Sprzęt  / Lokowanie produktu

Kamera D-Link DCS-2310L do sieciowego monitoringu. Czego możemy się po niej spodziewać?

Sprzęt sieciowy do tej pory kojarzył mi się tylko z routerami, rozszerzaczami WiFi i kartami sieciowymi. Okazuje się jednak, że do tej kategorii urządzeń należą o wiele ciekawsze sprzęty, między innymi kamerki sieciowe, taka jak DCS-2310L. Taka kamerka to doskonałe narzędzie do monitoringu domu i jego najbliższego otoczenia.

Używana przeze mnie kamera już na pierwszy rzut oka była wyjątkowo ładna i wyglądała na wytrzymałą. Mimo że została wyprodukowana tylko z białego, błyszczącego plastiku, to jest bardzo sztywna i może być używana nie tylko w budynku, ale też na zewnątrz. D-Link wręcz do tego zachęca, bo jest ona wodoszczelna i odporna na kurz, spełnia normę wytrzymałościową IP-65. Oprócz tego idealnie nadaje się do używania jej nie tylko w dzień, ale również w nocy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu filtru ICR, który powoduje, że zdjęcia dobrze wyglądają nawet w beznadziejnych warunkach oświetleniowych.

Urządzenie to można podłączyć do sieci i sieci elektrycznej jednym kablem ethernetowym. Funkcja ta nazywa się PoE, czyli Power over Ethernet. Warto zwrócić też fakt na to, że kamera może służyć nie tylko do nagrywania obrazu i dźwięku, ale też do przekazywania tego ostatniego. Jest tak, gdyż została ona wyposażona nie tylko w mikrofon, ale też w głośnik.

Jeśli chodzi o możliwości kamery, to prezentują się one całkiem nieźle. Użyto tu między innymi progresywnego przetwornika CMOS o przekątnej ¼ cala i rozdzielczości 1 Megapiksel (1280x800 pikseli). Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w którym może być zapisywany obraz. Zależnie od  potrzeb może on znaleźć się na zainstalowanej w kamerce karcie micro-SD lub w należącym do tej samej sieci urządzeniu NAS. To ostatnie jest możliwe dzięki wbudowanemu klientowi Samba.

dlink DCS-2310L

Kamera D-Link działa w sieci, więc dostęp do nagrywanych plików jest możliwy z poziomu znajdujących się w niej komputerów. Dzięki temu na bieżąco możemy sprawdzić, czy kamera w ostatnim czasie coś nagrała. Bo D-Link DCS-2310L może samodzielnie nagrywać filmy. Za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej można skonfigurować urządzenie tak, by samo zaczynało nagrywać filmy przy wykryciu ruchu o odpowiednim natężeniu. Dzięki temu bez problemu zobaczymy, że jakiś nieproszony gość kręcił się w okolicach domu.

Tak jak w poprzednio opisywanych urządzeniach D-Linka, wyjątkowo ważna jest tu możliwość korzystania z urządzenia za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub przez smartfon. Zastosowano tu aplikację SharePort Mobile dostępną dla systemu Android oraz iOS. Tak samo jak specjalna strona w przeglądarce internetowej, pozwala ona na zdalne oglądanie obrazu. Przez chwilę miałem okazję używać domowej kamerki nie będąc w mieszkaniu i funkcja ta działała bez zarzutów. Było możliwe nawet zapisywanie kopii obrazu na moim urządzeniu.

Pod koniec tego tygodnia zamieszczę praktyczny test kamerki D-Link. Będziecie w niej mogli zobaczyć, jak prosta jest jej konfiguracja i samodzielnie ocenić jakość nagrywanych nią filmów. Jeśli macie jakieś pytania, to zadawajcie je teraz. To idealna ku temu okazja.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst