REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Innowacje są, ale brakuje smartfona idealnego

Często czytam lub słyszę zdania, które sugerują, że na rynku mobilnym brakuje innowacji. Nie mogę się z tym zgodzić, gdyż jesteśmy świadkami naprawdę wielu zmian, które się dzieją na naszych oczach i w naszych rękach.

26.03.2013
19:25
Innowacje są, ale brakuje smartfona idealnego
REKLAMA
REKLAMA

Samsung nie pokazał nic ciekawego. Konferencja i premiera Galaxy S 4 była nudna. Apple się kończy. Bez Steve’a Jobsa nic nie pokażą nowego. Nokia jest nudna, bo nie ma Androida. HTC One jest ładny, ale niczym się nie wyróżnia.

Takich komentarzy nie brakuje praktycznie pod każdym wpisem o nowych urządzeniach wiodących producentów smartfonów. A to dziwne, bo w ostatnim czasie wdrożono wiele ciekawych innowacji i w miarę ich rozwoju i ulepszania otrzymamy naprawdę ciekawe urządzenia. Oto innowacje ostatnich lat.

Asystent(ka)

Kiedyś komórka reagowała tylko na hasła “mama, tata i marek”. Gdy telefon poprawnie rozpoznał wypowiedziany przez nas wyraz wykonywał połączenie pod przypisany numer. To były początki głosowej obsługi urządzeń elektronicznych. Teraz możemy nie tylko wypowiadać pełne zdania, ale również zadawać smartfonowi pytania, na które ten odpowie.

Obsługa głosowa to jednak nie wszystko. Smartfony potrafią na podstawie danych z notatnika, kalendarza czy też poczty e-mail przygotować dla nas informacje o ruchu drogowym, ewentualnych utrudnieniach na naszej trasie czy też pomogą zamówić bilet na pociąg. Smartfon nie tylko przechowuje nasze dane, ale również analizuje je i w zestawieniu z np. informacjami o aktualnym położeniu przygotowuje dla nas poradnik, gdzie powinniśmy iść lub jak najłatwiej dojedziemy do celu.

Ładuj mnie

Baterie cały czas są słabą stroną naszych smartfonów i tabletów. Urządzenia nie pozwalają na swobodną pracę przez cały dzień. Musimy się ograniczać w używaniu GPSu, przeglądaniu zasobów internetu, czy długich wideo rozmowach.

Jednak ładowanie bezprzewodowe jest sporą innowacją. Dzięki specjalnemu urządzeniu na które odkładamy nasz smartfon możemy go ładować, bez potrzeby walczenia z kabelkami. Ja używam do mojego Samsunga stacji dokującej. Dzięki temu zawsze gdy odchodzę od biurka zabieram ze sobą naładowane urządzenie.

ladowanie_bezprzewodowoe

Bezprzewodowe ładowanie jest jeszcze wygodniejsze. A trzeba pamiętać, że to dopiero początki tej technologii. Niebawem nasze smartfony będą się automatycznie ładowały gdy tylko położymy je obok laptopa. Nad takimi rozwiązaniami pracuje już Intel. To będzie bardzo wygodne i przyznam, że czekam na te smartfony i notebooki jutra już dziś.

Funkcje foto

To jak bardzo przyzwyczailiśmy się do pstrykania fotek smartfonami pokazuje nie tylko popularność takich aplikacji jak Instagram, ale też nacisk na fotografię w serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy Google+. Również na Flickrze nw rankingu najpopularniejszych aparatów znajdziemy... same iPhone’y.

Rozwój fotografii w telefonach komórkowych przebiega dosyć dynamicznie. Co prawda 3D umarło zanim tak na dobrą sprawę zaistniało. Jednak duże matryce, dobra optyka i stabilizacja obrazu to elementy, obok których nie można przejść obojętnie.

Już teraz zdjęcia i filmy wykonywane smartfonami potrafią zadziwiać, a producenci nie powiedzieli przecież ostatniego słowa.

Wszystko bezprzewodowo

Nowy standard bezprzewodowej łączności NFC nie tylko otwiera nowe możliwości dla mobilnych płatności. Dzięki tej funkcji możemy łatwo uwierzytelniać połączenia, parować urządzenia i przesyłać pomiędzy nimi dane.

Do Bluetootha 3/4 i WiFi b/g/n już przywykliśmy. Ale LTE dopiero wchodzi na salony. Urządzenia mobilne są już gotowe do wydajnej pracy w sieci nawet gdy będziemy w terenie. Ostatnie ruchy operatorów wskazują na to, że oni również doceniają tę technologię i tworzą oferty, które pozwolą w pełni wykorzystać mobilny internet w podróży.

Gdzie z tymi paluchami

Wielki powrót rysików zafundowała nam seria urządzeń z rodziny Note od Samsunga. Sprytny rysik, który pozwala na łatwe wykonywanie zrzutów ekranu i pozwala na ich dalszą edycję może się przydać nie tylko w pracy, ale i podczas nauki.

note ii i rysik

Im większy ekran tym więcej zastosowań dla nowych rysików. Wierzę, że jeszcze nie wszystko stracone i ten element powróci do smartfonów niekoniecznie jako główny wskaźnik, ale właśnie jako narzędzie do precyzyjnego wyboru, odręcznego pisania czy wykonywania rysunków.

Paluszka?

Rysiki intrygują, ale to nasze palce są podstawowymi przyrządami, którymi obsługujemy dotykowe ekrany smartfonów i tabletów. Mieszkańcy krajów, gdzie zima jest nawet wiosną docenią fakt, że nowoczesne smartfony pozwalają na ich obsługę bez zdejmowania rękawiczek. To bardzo wygodna funkcja.

Patrz mi w oczy

Samsung już jakiś czas temu wprowadził do swoich telefonów opcję Smart Stay, dzięki której urządzenie nie wygasza ekranu w czasie gdy na nie patrzymy. Pozwala to na wygodne czytanie i przeglądanie zasobów internetowych bez ciągłego wybudzania ekranu telefonu.

Teraz idziemy o krok dalej. Funkcje te są rozwijane pozwalają na śledzenie naszego wzroku i do odpowiednich zachować gałek ocznych przypisywane są nowe funkcje. Kto wie co za kilka lat smartfony wyczytają z naszych oczu.

Na skinienie palca

Już teraz wiele dotykowych interfejsów wykorzystuje gesty. Systemy takie jak MeeGo, BlackBerry 10 czy Android są pełne funkcji, które pozwalają na przerzucanie ekranów, wysuwanie belek i ukrytych opcji menu.

blackberry os 10 (6)

Samsung w swoich urządzeniach implementuje dodatkowo funkcje, które reagują na przechylenie smartfona lub stuknięcie w obudwę. W odpowiedzi na takie komendy telefon pozwoli na powiększenie wyświetlanego obrazu lub np. przewinie listę maili na samą górę.

Google pracuje nad rozwojem patentu, który pozwalał będzie na obsługę smartfona lub tabletu za pomocą dotyku na tylnej jego obudowie. Technologia ta znana jest np. z konsoli PS Vita. Plotki mówią, że już w najnowszej Motoroli ujrzymy właśnie podobne rozwiązania.

Wszystko w HD

Smartfony zaczęły kręcić filmy w HD, a potem przyszła pora na podrasowanie wyświetlaczy. Najpierw była Retina w iPhonie, a teraz mamy ekrany Full HD, które biją na głowę wszystko, to co widzieliśmy do tej pory. Nikt już nie może narzekać na pikselozę i złą jakość obrazów wyświetlanych przez najnowsze tablety i smartfony.

Nie ma innowacji

Nie mogę się zgodzić z tym sierdzeniem. Wszystkie powyższe przykłady wskazują na to, że innowacje są. Może nie ma rewolucji na miarę wprowadzenia pojemnościowych ekranów dotykowych, ale takie przełomowe rozwiązania nie pojawiają się w żadnej branży wraz z każdorazowym wydaniem nowego modelu.

A dla głodnych prawdziwych rewolucji przypominam o przeciekach i smaczkach dotyczących Google Glass lub zegarków typu iWatch. To będzie zupełnie nowy segment urządzeń, który powinien zaspokoić potrzeby bardziej wymagających fanów nowych technologii.

Jeszcze tylko te baterie

REKLAMA

Chciałbym, żeby technologie bezprzewodowego ładowania szybko się rozwinęły i były jeszcze bardziej wygodne. Liczę też na przełom czy to w postaci grafenu czy np. ładowania urządzeń elektronicznych dzięki wykorzystaniu naszej odzieży. Pracuje się nad tym, aby energię cieplną naszego ciała zamienić w energię elektryczną pozwalającą na naładowanie przenośnych urządzeń. Obecnie prace te są jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, ale wierzę, że z czasem będziemy ładować bezprzewodowo smartfony nosząc je po prostu w kieszeni.

Jedyne co mnie martwi to fakt, że nie ma tzw. smartfona idealnego, który łączyłby te wszystkie innowacje w jednej przystępnej formie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA