REKLAMA

Aplikacja do Disqus? Tylko na Windows Phone

Disqus wydał właśnie aplikację do obsługi swojego popularnego systemu komentarzy. Co ciekawe, jest ona dostępna „na wyłączność” na dość nietypową platformę, bowiem na Windows Phone. Czemu cudzysłów? O tym za chwilę.

07.03.2013 09.29
Testujemy Disqus dla Windows Phone
REKLAMA

O systemie komentarzy Disqus mam wiele złego do powiedzenia. Tak jak sprawdza się on bardzo dobrze na tradycyjnych przeglądarkach, tak w przypadku mobilnych jest on niewygodny i zawodny. Niezależnie od tego, czy to Chrome dla Androida, Internet Explorer dla Windows Phone czy Safari dla iPhone’a, zawsze pojawiają się problemy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest uznawany za jeden z najlepszych systemów tego typu. Słusznie. Działa kiepsko, ale inne działają jeszcze gorzej.

REKLAMA

Mobilny webowy Disqus jest problemem. Coraz częściej czytamy blogi i newsy na przeróżnych witrynach będąc w biegu. Podczas jazdy autobusem, w kawiarni, w miejscach, w których raczej nie wyciągamy laptopa. Autorzy, którzy chcą pozostać w kontakcie z Czytelnikami i względnie sprawnie im odpisywać na pytania mają jeszcze gorzej. Aplikacja mobilna, dopasowana do możliwości malutkiego smartfonu, byłaby wybawieniem. I to wybawienie nadeszło. W bardzo nietypowej formie.

wp_ss_20130306_0004

Oficjalna aplikacja Disqus jest już bowiem dostępna, ale… „tylko” na Windows Phone. Cudzysłów w leadzie i w poprzednim zdaniu umieściłem z uwagi na to, że istnieje również oficjalny Disqus na Androida. Problem w tym, że aplikacja została porzucona dwa lata temu, nie jest już wspierana czy rozwijana. Czemu Windows Phone i czemu wersje na iOS i Andorida „nie są planowane”? Bo z całą pewnością nie chodzi o udziały rynkowe? Czyżby Microsoft i Nokia ufundowały aplikację? Niezupełnie.

Jak się okazuje, jeden z programistów Disqusa, jest, tak po prostu, fanem Windows Phone. To on zajął się projektem i doprowadził do tego, że dziś owa aplikacja jest dostępna do pobrania. A pobrać ją warto.

wp_ss_20130306_0006

Nie dlatego, że aplikacja jest świetna. Podobnie jak cały Disqus, pozostawia ona nieco do życzenia. Potrafi się „zamyślić” na dłuższą chwilę, ma też kilka drobnych usterek. Ale i tak jest to niebo a ziemia w porównaniu do tradycyjnych rozmów za pomocą przeglądarki internetowej w smartfonie.

Aplikacja wyświetla powiadomienia o odpowiedziach na twój post. Pozwala w wygodny sposób śledzić autorów danych komentarzy. Pomaga odkrywać nowe blogi i witryny z Disqusem, które dotyczą interesujących nas tematów. A przede wszystkim, pozwala na komentowanie i uczestniczenie w dyskusji w bardzo wygodny sposób.

wp_ss_20130306_0005

Rzecz jasna, aplikacja wykorzystuje możliwości systemu Windows Phone. Posiada aktywny kafelek, do wyboru we wszystkich obsługiwanych rozmiarach, który po przypięciu wyświetla powiadomienia dotyczące określonych zdarzeń, a owe powiadomienia może również wyświetlać na ekranie blokady. Interfejs został napisany według wytycznych Microsoftu, więc ładnie się skaluje na Windows Phone’ach o różnych rozdzielczościach ekranu. Ma też otwarte API, dzięki czemu inne aplikacje mogą z nią współpracować. I wreszcie pozwala autorom na wygodną moderację komentarzy pod wpisami.

Disqus dla Windows Phone w obecnej wersji to świetna aplikacja. W kolejnej, jeżeli zostaną usunięte w niej usterki, będzie rewelacyjną. A że Spider’s Web wykorzystuje Disqusa, zachęcam was gorąco do samodzielnego wypróbowania. Warto.

REKLAMA

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA