RTV  / Felieton

Pilot do każdego telewizora w smartfonie. W oczekiwaniu na rewolucję

To smarfon ma być naszym współczesnym centrum dowodzenia. W końcu przejmuje on rolę wielu innych sprzętów, pozwala także na kontrolę różnych urządzeń. Jak bumerang wraca pomysł smartfona będącego pilotem do telewizora. Takie rozwiązanie to gadżet czy może rzeczywista przyszłość sterowania Smart TV?

Aplikacje do sterowania telewizorem nie są nowością. Wraz z pojawieniem się internetowych funkcji na dużym ekranie, ujawnił się także problem dyskomfortu podczas nawigacji tradycyjnym pilotem. Producenci telewizorów i set-top-boxów stworzyli więc bardziej lub mniej zaawansowane aplikacje pozwalające na kontrolę urządzenia. Wymagane jest wtedy jednak podłączenie do tej samej sieci Wi-Fi.

HTC One MWC 2013 (9)

Teraz pałeczkę przejęli producenci smartfonów i tabletów. Funkcje pilota uniwersalnego najpierw udostępniło Sony w swoim tablecie, obecnie taką możliwość posiada także HTC One, a latem do tego grona dołączą smartfony od LG. Telefony te są w stanie zastąpić prawie każdego pilota do telewizora.

Jeden z pierwszych pilotów Flashmatic
Jeden z pierwszych pilotów Flashmatic

To dziś promowane jest jako pewna nowość, ale użytkownicy pierwszych telefonów z Symbianem powinni pamiętać, że na te poczciwe Nokie pojawiały się zewnętrzne aplikacje dające taką samą funkcjonalność. Technologia ta upadła wraz z końcem montowania w telefonach portu IrDA czyli łączności wykorzystującej podczerwień.

Powrót do pilotów w telefonach w takiej uniwersalnej formie to raczej sposób na wyróżnienie i pokazanie dodatkowych możliwości konkretnego modelu. Stosowanie smartfona jako kontrolera telewizora ma sens dopiero przy Smart TV, a i tak wcale nie jest to rozwiązanie optymalne.

Netia player aplikacja 3

Pierwszy podstawowy problem to fakt, że smartfon jest naszym osobistym urządzeniem, natomiast telewizor to zdecydowanie sprzęt rodzinny. Powoduje to konieczność instalacji aplikacji na telefonie każdego z domowników i jeszcze decyzje, kto steruje, gdy wszyscy siedzą na kanapie.

NETIA_PLAYER-05

Korzystanie z smartfona jako pilota wiąże się jeszcze ze zwiększonym zużyciem baterii. Ciągłe przeskakiwanie pomiędzy aplikacją pilota a innymi także nie jest zbyt komfortowe na dostępnych na rynku systemach mobilnych. W dodatku dopiero teraz aplikacje sterujące rzeczywiście zaczynają oferować mnogość atrakcyjnych funkcji m.in. dwukierunkowy przesył multimediów, dostęp do EPG czy możliwość kalibracji obrazu.

Pojawienie się w smartfonach natywnych rozwiązań do sterowania telewizorem jest dowodem na ułomność współczesnych pilotów. W dobie Smart TV potrzebna jest rewolucja w kontroli, której nikt jeszcze nie zaoferował. Gesty, głos czy Magic Remote to raczej rozwiązania przejściowe. A same aplikacje na smartfony zastępujący piloty to w tej chwili dodatek, a nie realna alternatywa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst