Sprzęt  / Recenzja

Dwie generacje tabletów marki Kruger & Matz - recenzja Spider's Web

Firmę Kruger & Matz możecie znać lub chociaż kojarzyć jako markę sprzętu audio, zarówno domowego jak i samochodowego. Obecnie jednak Kruger & Matz, jak i wielu innych producentów elektroniki, próbuje swoich sił na rynku tabletów. Przetestowałem dwie generacje tabletów K & M, łącznie cztery urządzenia. Różnice między nimi są spore, a moje odczucia były skrajnie różne, w zależności od tego, który z modeli wziąłem do ręki.

Obecnie w ofercie Kruger & Matz znajdują się cztery tablety. Można je podzielić na dwie generacje, a każda z nich składa się z małego i dużego urządzenia. W początkowej fazie testów dysponowałem tylko tabletami KM0711 oraz KM0970. Urządzenia te nie charakteryzują się mocną specyfikacją techniczną, ale posiadają stosunkowo nową wersję systemu Google Android. Na plus należy zaliczyć obecność złącz USB lub miniUSB, które pozwalają na podłączenie klawiatury lub myszki.

Druga generacja tabletów Kruger & Matz to urządzenia KM0793 oraz KM1010. Są one o niebo lepsze, gdyż uświadczymy tutaj nie tylko Androida Jelly Bean, ale również dwurdzeniowych procesorów oraz ekranów o wysokiej rozdzielczości.

Tablet Kruger & Matz KM0970

Tablet Kruger & Matz KM0970

Budowa i wykonanie

Obudowa urządzenia została wykonane z plastiku, a przedni element stanowi jednolita tafla szkła. Tablet został zaprojektowany tak, aby obsługiwać go wygodnie w pozycji pionowej oraz poziomej. Jednak patrząc na wszelkie opisy na obudowie, tryb horyzontalny był głównym zamysłem twórców. Rozmieszczenie wszystkich portów i fizycznych przycisków na obudowie również sugeruje nam, że urządzenie powinno być trzymane w poziomie.

Po prawej stronie obudowy znajdują się dostępne porty, czyli mini USB oraz klasyczne USB. Nie zabrakło też gniazda HDMI, slotu na kartę microSD oraz złącza słuchawkowego 3,5 mm. Na tym samym boku jest również klawisz blokady urządzenia pełniący funkcję włącznika.

Na górnej krawędzi znajdują się klawisze Home, Menu, Esc oraz regulacja głośności. Są one bardzo dobrze wyczuwalne, jednakże ze względu na ich dość sporą ilość obok siebie miałem problemy, żeby nauczyć się ich położenia. Na całe szczęście mamy też do dyspozycji systemowe przyciski ekranowe i przyznam, że tylko sporadycznie sięgałem po te umieszczone na obudowie.

Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, ani się nie przesuwa - za to daję dużego plusa. Niestety nie mogę się zbyt dobrze wypowiedzieć oo ergonomii urządzenia. Tablet Kruger & Matz KM0970 waży dość sporo, co całkowicie zabija jego mobilność. Noszenie tabletu w ręce nie należy do przyjemnych czynności, dlatego w trasie lub na zebraniach czy konferencjach przyda się plecak lub torba.

Wyświetlacz

Urządzenie wyposażono w ekran o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1024x768 pikseli. Parametry te nie powalają na kolana, ale dla wielu osób będą zupełnie wystarczające. Powłoka, która chroni ekran wydaje się być stosunkowo odporna na zarysowania, gdyż podczas moich testów nie pojawiły się na niej żadne znaczące uszkodzenia.

Tablet Kruger & Matz KM0970

Przy maksymalnym podświetleniu ekranu obraz jest bardzo wyraźny i czytelny. Wraz ze zmniejszeniem mocy podświetlenia lub przy mocnym słońcu ekran bardzo traci na jakości wyświetlanego obrazu. Gabaryty tego tabletu sprawiają jednak, że nie patrzę na niego, jako na urządzenie mobilne, a takie, które pozwala na wygodną konsumpcję treści w obrębie domowej kanapy. W takich warunkach sprawuje się on wyśmienicie.

Specyfikacja techniczna i wydajność

Dane techniczne:
CPU: Rockchip 2918 cortex A8: 1-1,5GHz
DDR: 1 GB DDR3
System operacyjny: Android OS 4.0
Pamięć wewnętrzna: 8 GB
Typ karty pamięci: MicroSD
Interfejs: USB/MicroSD/Jack 3,5 mm/HDMI
Połączenia: WiFi (802.11 b/g/n)
Wyświetlacz: 9,7" Touchpad 1024X768 IPS.
Kamera: 2 Mpix
Wymiar: 244x190x13 mm

Tablet Kruger & Matz KM0970

Tablet Kruger & Matz KM0970 posiada procesor Cortex A8 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 1 GB pamięci wewnętrznej. Specyfikacja ta nie powala na kolana, ale trzeba pamiętać, że urządzenie to jest już na rynku od kilku miesięcy. Nigdy nie był to tablet high-endowy.

Taka specyfikacja techniczna nie pozwala na uruchomienie zaawansowanych gier 3D. Bez problemu zagramy jednak w popularne tytuły z kategorii zręcznościówek i gier logicznych. Jedynym mocniejszym tytułem, który udało mi się zainstalować, był Gangstar Rio: City of Saints od Gameloftu.

Port USB pozwala na podpięcie klawiatury. Niestety nie mogłem tego przetestować, gdyż nie posiadam już takowego akcesorium do komputerów. Odczułem jednak brak łączności Bluetooth, gdyż myślałem o podpięciu klawiatury bezprzewodowej. To spora wada. Myślałem, że gdy tablet nie sprawdzi się w grach, to może będę w stanie z niego zrobić narzędzie do pracy. Niestety bez klawiatury z kablem USB nie ma mowy o zamianie tabletu Kruger & Matz KM0970 w mobilne biuro.

Zresetowałem ustawienia tabletu do fabrycznych i zainstalowałem na nim benchmark AnTuTu. Kruger & Matz KM0970 osiągał wynik na poziomie 2824 punktów. Dla porównania pierwszy Galaxy Tab Samsunga ma około 3693 punktów, a pierwszy, kultowy już Galaxy S zbiera ich około 4228. Zatem tablet KM0970 wypada bardzo słabo.

Oprogramowanie

W urządzeniu znajduje się Android w wersji Ice Cream Sandwich bez żadnej nakładki producenta. To bez wątpienia spory atut, gdyż dodatkowe oprogramowanie mogłoby w znaczący sposób obciążyć i tak już nie za mocną specyfikację urządzenia.

Niestety w wyniku błędu w oprogramowaniu tego tabletu występują pewne problemy z dostępem do sklepu Google Play. Przeglądając menu i listę zainstalowanych programów na próżno szukać mobilnego centrum aplikacji dla tego urządzenia. Jest jednak sposób na to, aby uruchomić Google Play.

Tablet Kruger & Matz KM0970

Aby tego dokonać, trzeba uruchomić z menu aplikację ApkInstaler, wybrać opcję Manage, następnie na liście programów odszukać Sklep Play, wybrać go i zaakceptować uruchomienie naciskając opcję Launch. Gdy sklep działa w tle, możemy do niego powrócić wywołując listę uruchomionych programów. Jednak gdy go  stamtąd wyrzucimy, konieczne będzie ponowne wywołanie aplikacji według powyższego opisu. Ponoć ma się pojawić aktualizacja, która to naprawi, ale na dzień dzisiejszy nie jest ona jeszcze dostępna.

Podsumowanie

Tablet Kruger & Matz KM0970 nie jest najlepszym urządzeniem, jakie miałem okazję testować. Jest wręcz przeciwnie. Na plus zaliczam baterię, która wystarcza na około 5-8 godzin pracy oraz nawet 3-4 dni czuwania ze sporadycznym używaniem. Specyfikacja urządzenia wygląda przystępnie tylko na papierze. W praktyce tablet często dostaje zadyszki i musi się zastanowić, zanim wykona nasze polecenie. Jeżeli szukacie sprzętu do sporadycznego przeglądania internetu i konsumowania treści w domowym zaciszu leżąc na kanapie, to nie będziecie zawiedzeni. Jednak gdy chcecie zamienić tablet w multimedialne centrum do gier lub pracy, to powinniście rozejrzeć się za czymś innym lub kontynuować lekturę tego wpisu. ;)

Tablet Kruger & Matz KM0711

Tablet Kruger & Matz KM0711

Budowa

Mniejszy brat tabletu Kruger & Matz KM0970 wykonany jest trochę gorzej. Łączenia poszczególnych elementów są bardziej widoczne. Dodatkowo przedni panel nie jest wykonany tylko i wyłącznie ze szkła, ale po bokach lub na górze i dole - zależy jak patrzymy - są elementy plastikowe.

Tablet Kruger & Matz KM0711

Trzymając urządzenie w poziomie, po prawej stronie przedniej obudowy znajdują się klawisze funkcyjne, regulacji głośności oraz kamera do wideo rozmów. Z lewej strony jest głośnik. Dzięki takiemu umieszczeniu dźwięk jest bardzo dobrze słyszalny i nie zatykamy otworów głośnika palcem trzymając urządzenie. Zastrzeżenia mam jedynie do jego jakości, gdyż przy maksymalnej głośności dźwięk był strasznie nieczysty.

Na prawym boku urządzenia znajdują się dwa porty micro USB (jedno typu host), slot kart pamięci microSD, gniazdo słuchawkowe oraz złącze ładowarki.

Wyświetlacz

Tablet Kruger & Matz KM0711 posiada ekran o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 800x480 pikseli. Niestety jest to zdecydowanie za niska wartość. Przy tej przekątnej piksele są widoczne i niezbyt przyjemnie czyta się treści wyświetlane na ekranie tabletu. W Samsungu Galaxy S II mam taką rozdzielczość przy przekątnej ekranu trochę ponad 4 cale.

Tablet Kruger & Matz KM0711

Ekran bez wątpienia jest najsłabszym elementem tego tabletu. Pomijając fakt jakości wyświetlanego obrazu zmartwił mnie też materiał, z którego wykonano “szybkę” ekranu. Jest ona plastikowa i niestety podatna na zarysowania. Używając tabletu Kruger & Matz KM0711 tylko w domu udało mi się go porysować. To zły znak.

Specyfikacja techniczna i wydajność

Dane techniczne:
CPU: Cortex-A8; Częstotliwość CPU 1-1,5GHz
DDR: 1 GB
System operacyjny: Android OS 4.0
Pamięć wewnętrzna: 4 GB
Typ karty pamięci microSD: 32 GB (SDHC)
Interfejsy: USB2.0/SD (SDHC)/gniazdo słuchawek 3,5 mm
Połączenia: WiFi (802.11 b/g/n)
Czas ładowania baterii: Około 5 godzin
Czas pracy na baterii: do 7 godzin słuchania muzyki; do 4 godzin oglądania video;
do 5 godzin przeglądania Internetu.
Wyświetlacz: 7,0" TFT LCD, pojemnościowy panel dotykowy, 800x480 pikseli
Kamera: 0,3 Mpix
Zasilanie: Zasilacz AC: 100-240 V~50/60 Hz, Wyjście DC 5 V/2 A

Tablet Kruger & Matz KM0711

Urządzenie ba bardzo zbliżoną specyfikację do swojego większego brata. Przekłada się to na podobny wynik w benchmarku. W AnTuTu tablet Kruger & Matz KM0711 zdobył 3349 punktów co dało pozycję słabszą niż Galaxy S i Tab 7.0. To bardzo słaby wynik. Na plus zaliczam baterię, która starczała na dłuższą pracę pozwalając przeglądać internet przez 5 do 6 godzin. W stanie czuwania tablet wytrzymywał niepełne 4 dni.

Podsumowanie

Pod kątem oprogrogramowania Kruger & Matz KM0711 nie wyróżnia się niczym szczególnym względem modelu KM0970. Również jest tu goły Android Ice Cream Sandwich i niestety ma te same problemy ze sklepem Google Play, które zaobserwowałem u jego większego brata.

Tablet Kruger & Matz KM0711

Niestety KM0711 nie zrobił na mnie dobrego wrażenia. Tak jak przy podobnej specyfikacji, ale większym ekranie, urządzenie nadawało się do przyjemnej konsumpcji treści, czytania, pisania i oglądania filmów, tak mały ekran z bardzo niską rozdzielczością sprawia, że nie czerpię z tych czynności porównywalnej przyjemności. Muszę powiedzieć, że ten tablet najbardziej mnie rozczarował.

Tablet Kruger&Matz KM1010

Tablet Kruger&Matz KM1010

Budowa i wykonanie

Ten model jest reprezentantem nowej generacji urządzeń Kruger & Matz. Pod względem wykonania nie wyróżnia się znacząco od swojego poprzednika. Jest dosyć gruby i ciężki, ale poza tym nie mam w tej kwestii większych zastrzeżeń. Wszystkie elementy są dobrze spasowane i nie zaobserwowałem luzów na łączeniach obudowy.

Tablet Kruger&Matz KM1010

Wyświetlacz

Tablet Kruger & Matz KM1010 ma duży wyświetlacz o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 1280x800 pikseli. Takie parametry ekranu przekładają się ba bardzo przyjemne przeglądanie internetu, czytanie teksów i oglądanie zdjęć. Wyświetlany obraz jest bardzo ostry i miły dla oka. Nie mierzyłem jasności ekranu, ale widoczna jest znacząca poprawa. Obraz był czytelny nawet przy intensywnym oświetleniu zewnętrznym.

Powłoka, która chroni ekran jest bardzo odporna na zarysowania. Przez cały okres testów na wyświetlaczu nie powstała żadna rysa. Niestety duży ekran i dość gruba obudowa tabletu przekładają się na jego niską mobilność. Urządzenie jest duże i poza biurkiem lub kanapą nie znalazłem dla niego żadnego realnego zastosowania.

Tablet Kruger&Matz KM1010

Specyfikacja i wydajność

Dane techniczne:
CPU: Rockchip 3066 Cortex A9 Dual-core CPU 1,6 GHz + Quad-core GPU
RAM: 1 GB DDR3
System operacyjny: Android OS 4.1
Pamięć wewnętrzna: 8 GB
Typ karty pamięci microSD:  32 GB (SDHC)
Interfejsy: 1x miniUSB (PC)/1x miniUSB host/microSD (SDHC)/gniazdo słuchawek 3,5 mm
WiFi (802.11 b/g/n)
Obsługa zewnętrznych modemów 3G
Bluetooth 2.1 + EDR
Wyświetlacz: 10,1h TFT LCD, pojemnościowy panel dotykowy, 1280x800 IPS
Proporcje ekranu: 16:10
Multitouch: 10
G-sensor: Tak
Kamera: Przód 2 Mpix/tył 2 Mpix
Pojemność baterii: 4000mAh dla 7,4V

Tablet Kruger&Matz KM1010

Mocny dwurdzeniowy procesor Cortex A9 Dual-core CPU 1,6GHz wspierany przez 1 GB pamięci RAM przekłada się na wysoką wydajność sprzętu zarówno przy grach 3D, jak i wielu otwartych jednocześnie aplikacjach.

Sprzęt posiada moduł Bluetooth oraz złącze USB, możemy podpiąć do niego bezprzewodową klawiaturę lub taką na USB. Jest też możliwość podłączenia myszki oraz modemu 3G. Dzięki temu tablet Kruger&Matz KM1010 zamieni się w wygodne biuro nawet, gdy będziemy akurat w podróży.

To jednak nie jedyne zastosowanie tego urządzenia. Tablet Kruger & Matz KM1010 dobrze spisuje się przy nawet wymagających grach 3D. Grałem w praktycznie wszystkie kultowe tytuły Gameloftu i nie napotkałem żadnych większych problemów.

Tablet Kruger&Matz KM1010

Porównałem wydajność tabletu za pomocą benchmarka AnTuTu, gdzie osiągnął wynik na poziomie 11417 punktów. Uplasowało go to pomiędzy Samsungiem Galaxy Note a tabletem Asus Transformer Prime, które miały odpowiednio 10290 i 12526 punktów. Wynik dobry i wierzę, że wiele osób nie zdoła doprowadzić tego tabletu do zadyszki. Mnie udało się to tylko kilka razy i to przy przełączaniu między wymagającymi grami.

Oprogramowanie

Tablet Kruger & Matz KM1010 działa na Androidzie 4.1 Jelly Bean. Project Butter i mocna specyfikacja techniczna gwarantują bardzo szybką i wygodną pracę. W urządzeniu nie ma żadnej nakładki graficznej producenta  -obcujemy z czystym Androidem w prawie najnowszej, dostępnej wersji.

Nie napotkałem w działaniu tego urządzenia żądnych problemów. Sprzęt szybko reaguje na wszystkie polecenia i komendy.

Podsumowanie

Tablet Kruger&Matz KM1010

Tablet Kruger & Matz KM1010 pokazał, że nowa generacja urządzeń tej marki jest warta uwagi. Dobra specyfikacja techniczna w połączeniu z Androidem Jelly Bean sprawia, że korzystanie z tego tabletu to sama przyjemność. Jedyne zastrzeżenia mam do gabarytów urządzenia. Ekran o przekątnej 10,1 cala sprawia, że tablet jest ogromny. Do tego dodajmy dużą grubość obudowy i w efekcie mamy prawdziwego kolosa. Nie nadaje się on, do zabrania w ręce na konferencję, czy do wygodnego przeglądania zasobów internetu w podróży. Ale tutaj z pomocą przychodzi nam...

Tablet Kruger&Matz KM0793

Tablet Kruger&Matz KM0793

Budowa i wykonanie

Urządzenie to łączy w sobie wszystkie mocne cechy poprzednika i zamyka je w małej oraz poręcznej obudowie. Tablet Kruger & Matz KM0793 z przodu ma jednolitą taflę szkła, a z tyłu obudowę z gumowanego plastiku. W dotyku jest podobna do tej z BlackBerry PlayBook.

Sprzęt doskonale leży w dłoni i bez problemów mieści się w wewnętrznej kieszeni kurtki. W obudowie po lewej stronie znalazło się gniazdo micro USB, slot na kartę pamięci microSD, złącze HDMI oraz gniazdo słuchawkowe. Są też klawisze regulacji głośności oraz przycisk blokady pełniący również funkcję włącznika. Wszystkie są dobrze wyczuwalne, ale nie odstają znacząco od obudowy. Na prawym boku jest mikrofon oraz złącze ładowarki.

Tablet Kruger&Matz KM0793

Na tylnej obudowie w górnej jej części centralnie umieszczony został aparat fotograficzny, a bliżej lewego boku jest otwór głośnika. Jego ułożenie jest mało fortunne, gdyż czasami całkiem zatykałem go palcem, gdy trzymałem urządzenie.

Wszystkie elementy są dobrze spasowane. Obudowa jest sztywna i w dobry sposób chroni całe urządzenie. Nie ma niestety zaślepki gniazda karty pamięci, ale z tego co widzę to normalne u tego producenta.

Wyświetlacz

Tablet Kruger & Matz KM0793 wyposażono w 7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1024x600 pikseli. Przy tym rozmiarze wyświetlacza piksele są na tyle małe, aby nie irytowały nas przy przeglądaniu obrazów i tekstu na ekranie.

Tablet Kruger&Matz KM0793

Dużo czytałem na tym tablecie i oczy nie męczyły się szybko. Przeglądanie zasobów internetu też zapamiętuję, jako miłe doświadczenie. Poprzednia generacja tabletów Kruger & Matz była znacznie słabsza technicznie, a odpowiednik modelu KM0793 charakteryzował się złą jakością wyświetlanego obrazu. Tutaj można zapomnieć o wszelkim problemach. W przeciwieństwie do wcześniejszej generacji 7-calowych tabletów Kruger & Matz, nie występował również problem z rysującym się ekranem. Nie wiem, czy szkło jest hartowane,  ale na pewno łatwo się nie rysuje.

Specyfikacja i wydajność

Dane techniczne:
CPU: Rockchip 3066 Cortex A9 Dual-core CPU 1,6GHz + GPU Mali 400
RAM: 1 GB DDR3
System operacyjny: Android OS 4.1
Pamieć wewnętrzna: 8 GB
Typ karty pamięci microSD card: 32 GB(SDHC)
Interfejsy: 1x microUSB/microSD (SDHC)/gniazdo słuchawek 3,5 mm
WiFi (802.11 b/g/n)
Obsługa zewnętrznych modemów 3G
Wyświetlacz: 7” TFT LCD, pojemnościowy panel dotykowy, 1024x600 IPS
Proporcje ekranu: 16:9
Multitouch: 5
Pojemność baterii: 3000mAh dla 3,7 V

Tablet Kruger&Matz KM0793

Mocny dwurdzeniowy procesor Cortex A9 1,6 GHz oraz układ graficzny Mali 400 wspierane przez 1 GB pamięci RAM sprawiają, że urządzenie działa bardzo szybko. Sprzęt jest wydajny i zachowuje się bardzo dobrze nawet przy znaczącym obciążeniu kilkoma aplikacjami czy też wymagającymi grami.

Dużo grałem w NOVA 3 i tablet Kruger & Matz KM0793 działał bez zacięcia. Przyznaję, że zaskoczył mnie ten fakt. Wcześniejsza generacja nie grzeszyła wydajnością, ale ten tablet zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie.

Złącze USB pozwala na podpięcie zewnętrznego modemu 3G za pośrednictwem przejściówki, co pozwala na rozszerzenie funkcjonalności urządzenia. Niestety tablet Kruger & Matz KM0793, w przeciwieństwie do swojego większego brata, nie posiada modułu Bluetooth, więc nie podepniemy do niego np. bezprzewodowej klawiatury.

Tablet Kruger&Matz KM0793

Bateria starczała na około 6 godzin przeglądania internetu. Średnio ładowałem ją co 2 dni, ale podczas czuwania była w stanie wytrzymać grubo ponad trzy doby. Kwestia oprogramowania wygląda identycznie, jak u starszego brata.

Aparat fotograficzny jest strasznie słaby. W sumie to tak, jakby go nie było wcale. Jedyne zastosowanie widzę przy wykonaniu fotki jakiegoś dokumentu i przesłaniu go dalej mailem w celu potwierdzenia podpisania formularza itp. Zdjęcia otoczenia, wykonywane nawet w dobrym świetle wypadają słabo.

Tablet Kruger & Matz KM0793 również przepuściłem przez benchmark AnTuTu. Odnotował on wynik na poziomie 12131 punktów co uplasowało go pomiędzy Samsungiem Note (10290) a Nexusem 10 (13351). Urządzenie miało wynik bardzo zbliżony do osiągów hybrydy Asusa - modelu Transformer Prime (12526).

Tablet Kruger&Matz KM0793

Podsumowanie

Tablety marki Kruger & Matz wykonały ogromny skok ewolucyjny pomiędzy pierwszą a drugą generacją. Nowe urządzenia są bardzo mocne i działają niespodziewanie szybko i stabilnie. Większe urządzenie o nazwie kodowej KM1010 z ekranem 10,1 cala charakteryzuje się dość sporymi gabarytami, co może odstraszyć osoby ceniące aspekt mobilności. Tak właśnie było w moim przypadku.

Dlatego doceniłem Kruger & Matz KM0793, którego 7-calowy ekran ma bardzo dobrą rozdzielczość, bateria jest wytrzymała, a specyfikacja pozwala na uruchomienie wielu aplikacji i komfortową pracę. Niestety zabrakło łączności Bluetooth, która pozwalałaby na podłączenie klawiatury i bardziej komfortową pracę w terenie.

Tablet Kruger&Matz KM0793

Wszystkie tablety Kruger & Matz mają niestandardowe złącze ładowania. Dodatkowo duże i małe tablety mają różne wtyki. To niestety znacząca wada, bo kłopoty zaczną się wtedy, gdy zechcemy je naładować w samochodzie lub w biurze.

Niemniej jednak, gdy nie chcecie przepłacać za markowe produkty mogę Wam polecić nowe tablety Kruger & Matz, a szczególnie model KM0793, który przypadł mi do gustu.

Sugerowane ceny nowych tabletów Kruger & Matz KM0793 – 449 zł, a KM1010 – 799 zł. Niebawem na rynku pojawią się kolejne trzy nowe urządzenia z dwurdzeniowymi procesorami i ekranami IPS o przekątnej 9,7 i 10 cali. Jeden z modeli 9,7" będzie z wbudowanym modemem 3G, w sugerowanej cenie poniżej 1000 zł. To, co będzie wyróżniało te tablety to ich design, który został zaprojektowany specjalnie dla Kruger & Matz oraz metalowa obudowa i dwa głośniki z przodu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst