Nauka  / News

Nvidia ma nową siedzibę. Wygląda fenomenalnie

Z okazji dwudziestolecia istnienia firmy NVIDIA Jen-Hsun Huang, CEO Nvidii, zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym campusem firmy. Budynek znajdzie się naprzeciw obecnej siedziby w Santa Clara, a jego projektu podjęła się firma M. Arthur Gensler Jr. & Associates. Jego futurystyczny wygląd powoduje, że nie odstaje on od siedzib innych gigantów, planujących rozbudowę swych siedzib w dolinie krzemowej.

- Zaczynaliśmy jako trzyosobowy startup , a obecnie Nvidia zatrudnia 8000 pracowników w 40 miastach na całym świecie, a nasza obecna siedziba okazała się zbyt mała - pisze Jen-Hsun Huang na blogu firmowym. - Zdecydowaliśmy się na budowę nowego campusu niemal po drugiej stronie ulicy, a jego wygląd będzie równie niesamowity jak nasza firma. Projekt budynku jest odzwierciedleniem wyobraźni oraz ambicji naszego zespołu – to połączenie sztuki i nauki, tak jak sama dziedzina obliczeń graficznych, którą zajmujemy się. Będzie symbolem, fizyczną manifestacją zadania naszej firmy.

Budynki o powierzchni łącznej 500,000 m2 zajmą 25 akrów (101171,4 m2) San Tomas Office Park, ziemi należącej również do firmy. Podstawą projektu są dwie sekcje stworzone na podobieństwo trójkątów, które stanowią podstawę grafiki komputerowej.  „ Każdy centymetr budynku jest efektywnie wykorzystany, to projekt przemyślany pod kątem przestrzeni, energii, środowiska i kosztów. Nasze produkty opierają się pracy i współpracy mnóstwa ekspertów z wielu różnych dziedzin – wygląd nowego budynku uwzględnia właśnie tą współpracę.” dodaje szef Nvidii.

Nvidia Siedziba 1

Muszę przyznać, że na pierwszych wizualizacjach siedziba Nvidii prezentuje się wyjątkowo imponująco. Co prawda nieco przypomina statek kosmiczny, jednak trzeba przyznać, że prezentuje się nad wyraz futurystycznie i już z daleka pachnie ekologią oraz odpowiednim zarządzaniem energii. W centralnej części budynku znajduje się przeszklony balkon oparty na kratowej konstrukcji samonośnej i okalają go panele solarne. Tego ostatniego elementu nie jestem pewien, ale uważam, że to one po ich kształcie oraz kącie nachylenia, który ma sprawić, że promienie słoneczne będą lepiej wykorzystywane.

Bardzo podobają mi się też widoczne na przekroju oszklone ściany, dzięki którym możliwe będzie jeszcze bardziej efektywne zużycie energii. Budynek ma dwie kondygnacje i jest okalany zieloną przestrzenią. Cały kompleks swoimi ostrymi kształtami, oderwaniem wnętrz od fasad, nowoczesnymi materiałami i eksponowaniem konstrukcji nawiązuje do architektury high tech. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na położenie budynku. Dzięki usytuowaniu go obok starej siedziby firmy widać przywiązanie do początków korporacji, a tym samym do tradycji.

Siedziba Apple

Budynek w mojej ocenie wygląda równie dobrze jak okrągły kompleks budowany przez Apple. Oba budynki mogą być inspiracją dla naszego ZUSu, gdy ponownie okaże się, że ma za dużo pieniędzy, urzędnicy pracują w zbyt mało komfortowych warunkach, a starsi ludzie mają głodowe emerytury nie z powodu złego zarządzania pieniędzmi przez kierownictwo, a przez czysty przypadek.

Źródło: Nvidia

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst