REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

MWC 2013: Smartfon z dwoma ekranami? Ależ proszę bardzo

Smartfon z dwoma ekranami? Ależ proszę bardzo - japońska sieć DoCoMo wprowadzi takowy na rynek już w kwietniu 2013 r. Szaleństwo? Nie, naprawdę ciekawy projekt.

25.02.2013
16:25
MWC 2013: Smartfon z dwoma ekranami? Ależ proszę bardzo
REKLAMA

To urządzenie ma dwa ekrany i działa w dwóch trybach - smartfonowym i tabletowym. W pierwszym przypadku urządzenie jest złożone w taki sposób, że ekrany znajdują się na przodzie i tyle urządzenia (albo odwrotnie, bo w takim ujęciu to urządzenie nie ma określonego przodu i tyłu...) i każdy z ekranów może działać jako pełnoprawny smartfon z ekranem o przekątnej 4,3 cala. W tym drugim przypadku ekrany znajdują się obok siebie tworząc coś na wzór tabletowego ekranu o przekątnej 5,6 cala.

REKLAMA

Oczywiście dużo ciekawszy od smartfonowego, który nie różni się niczym od standardowego smartfonu z Androidem, jest tryb pracy jako tablet, ponieważ oba ekrany mogą ze sobą współpracować. Może odbywać się to na kilka sposobów: ekrany mogą działać jako jedna powierzchnia, którą wykorzystuje dana aplikacja, bądź też na obu ekranach można wyświetlać różne aplikacje, bądź wykorzystywać je do wykonywania pewnych czynności, które zwyczajowo przy użyciu jednego ekranu wymagałyby znacznie więcej kroków.

Na przykład w aplikacji Mapy Google'a można wykorzystać oba ekrany do wyświetlania jednego pola mapy i korzystać z technologii multi-touch jednocześnie wykorzystując oba ekrany. Z kolei w aplikacji Mail oba ekrany mogą pełnić dwie różne funkcje - lewy do przedstawiania listy wiadomości, a prawy do prezentacji treści danego e-maila. Można również zamknąć opcję "dwa ekrany" by korzystać z tej aplikacji na obu ekranach z wyświetlaniem jednej treści. To przyda się chociażby przy komponowaniu długiej wiadomości, gdzie zyskamy znacznie szersze pole podglądu tworzonego e-maila.

Najbardziej spektakularnym przykładem interakcji pomiędzy oboma ekranami tego urządzenia jest jednak współpraca aplikacji galeria zdjęć z Facebookiem - na lewym ekranie możemy wyświetlać zdjęcie, które przeciągnięciem na drugi ekran nakładamy na ikonkę aplikacji Facebook. W ten sposób system rozpozna, że chcemy go opublikować w serwisie społecznościowym.

Jak widać innowacja w dziedzinie smartfonów wcale nie musi być ograniczona jedynie do coraz lepszych technicznych bebechów, czy szybkości działania. Pomysł DoCoMo na dwa ekrany w jednym smartfonie na pierwszy rzut oka może wydawać się karkołomny, ale gdy tylko poznamy kilka pomysłów na wykorzystanie urządzenia zarówno jako smartfona, jak i niewielkiego tabletu, to uczucie zadziwienia szybko unika.

REKLAMA

To dziwne urządzenie pojawi się w Europie po tym, jak zadebiutuje w kwietniu na lokalnym rynku japońskim. Nie wiemy jednak dokładnie kiedy. Jestem jednak przekonany, że tego typu hybrydowe urządzenie może sobie znaleźć całkiem liczne grono fanów. Mnie już co najmniej zaintrygowało!

Sponsorem mojego wyjazdu na MWC 2013 jest merytoryczny partner Spider's Web, firma Qualcomm.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA