Sprzęt  / News

Asus prezentuje Fonepada. Zadzwonisz z 7-calowego telefonu?

W trakcie nadchodzących targów Mobile World Congress 2013 firma Asus ma zaprezentować swoje nowe urządzenie – Fonepad. Jest to 7-calowy smartfon i tablet w jednym, który ma konkurować z tabletem Nexus 7 oraz phabletami, takimi jak Samsung Galaxy Note.

Urządzenie jest bardzo ciekawe, jeśli chodzi o specyfikację techniczną. Jego sercem będzie procesor Intel Atom Z2420 o nazwie kodowej Lexington. Jest to słabsza wersja jednostki Z2460 stosowanej w smartfonie ZTE Grand X In. Jedyną różnicą między nimi jest obniżona częstotliwość taktowania zegara rdzeni, które w Z2420 wynosi 1,2 GHz zamiast 1,6 GHz.

Procesor ten jest jednostką wyprodukowany w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Ma on tylko jeden rdzeń Saltwell, jednak dzięki obsłudze techniki Hyper-Threading może obsługiwać kilka zadań jednocześnie. Inne elementy specyfikacji technicznej to 56 kB pamięci podręcznej pierwszego poziomu (cache L1) oraz 512 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Sprzętu tego nie mogliśmy do tej pory zobaczyć w żadnym urządzeniu, gdyż zadebiutował on na rynku 25 stycznia, niecałe 3 tygodnie temu.

fonepad

Inne elementy specyfikacji technicznej to 7-calowy ekran dotykowy z matrycą IPS o rozdzielczości 1280x800 pikseli, zintegrowany układ graficzny PowerVR SGX540, 1 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci flash, którą można rozszerzyć za pomocą kart pamięci microSD, moduły łączności WiFi oraz 3G, a także GPS, aparat cyfrowy z matrycą o rozdzielczości 3 Megapikseli oraz przednia kamera o rozdzielczości 1,2 Megapiksela. Sprzęt został wyposażony w akumulator o pojemności 4270 mAh, który ma pozwolić na 9,5 godziny pracy. Waga urządzenia to 340 gramów.

Asus Fonepad pracuje pod kontrolą systemu Google Android, a jego oznaczenie to K004-ME371MG. Nie wiadomo, czy Fonepad to oficjalna nazwa sprzętu. Cena urządzenia ma wynosić od 199 do 249 dolarów, co w Polsce przełoży się na 800 do 1000 zł. Więcej informacji na temat sprzętu Asusa uzyskamy już za kilkanaście dni podczas targów Mobile World Congress, które odbędą się w Barcelonie.

fonepad1

Nazwanie takiego sprzętu Fonepadem to duże nieporozumienie. O ile można z trudem zrozumieć używanie jako telefonu sprzętu z ekranem o pięcio- lub sześciocalowej przekątnej, to trzymanie przy  uchu 7-calowego urządzenia, które z trudem można złapać za pomocą jednej ręki wygląda po prostu komicznie i nie ma nic wspólnego  z wygodą.

Urządzenie to może przyjąć się na rynku, jednak na rynku jest już wiele podobnych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie testowany przeze mnie GoClever M713G. Ma on 7-calowy ekran IPS, dwurdzeniowy procesor, 1 GB pamięci RAM i moduł 3G. Urządzenie to może pełnić nie tylko funkcję tabletu, ale też telefonu. Przy tym wszystkim kosztuje niewiele ponad 600 zł. Naprawdę nie czuję potrzeby czekania na nowe urządzenie Asusa, skoro na rynku już mamy bardzo dobre dla niego alternatywy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst